Izolácia potrubí

Izolácia potrubí

30. 03. 2006
Zdieľať

Potrubie treba izolovať najmä preto, lebo izolovaním získate dobrý funkčný systém vedení, ktorý zníži náklady na vykurovanie. Nižšou spotrebou energie nielenže ušetríte financie, ale zároveň prispejete k ochrane životného prostredia.

Skrátka a dobre  • Materiál: rúrová izolácia, hliníkový lepiaci pás


  • Náradie: nožnice, skladací meter, nôž, rovná alebo úkosová podložka


  • Obťažnosť: nepatrná


  • Namáhavosť: nepatrná


  • Spotreba času: 10 min na meter potrubia
Pri novostavbe alebo prestavbe bytových domov treba spravidla zhotoviť nové vedenia teplej vody a rozvody ústredného kúrenia. Pri podomietkovom alebo stropnom vedení, ktoré nie je izolované, dochádza k značným energetickým stratám. Náklady na ne sa ukážu až pri platbách za vykurovacie médium. Okrem toho v potrubiach, v ktorých prúdi voda, vznikajú vedľajšie rušivé zvuky, ktoré sa prenášajú do celého domu vzduchom, alebo upevnením vedenia. To platí aj pre vedenia studenej vody, v ktorých vďaka vyšším prietokovým rýchlostiam dochádza k ešte silnejším rušivým zvukom, ako pri teplovodných potrubiach.


Izolácia potrubí

49505


Izolácia potrubí

49506


Izolácia potrubí

49507


Izolácia potrubí

49561

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Odborné zaizolovanie vedení možno zhotoviť pomerne nenáročne, ak použijeme izolačné tvarovky z minerálnych vlákien alebo z tvrdenej penovej hmoty. Tieto materiály ponúka trh stavebných hmôt v rôznych hrúbkach a pre všetky priemery potrubí. Izolačná látka by mala svojou hrúbkou zodpovedať priemeru potrubia. Na výber sú izolácie upevnené na hliníkovej fólii alebo bez nej, pričom izoláciou hliníkovými fóliami možno dosiahnuť lepšie izolačné výsledky. Izolácie bez hliníkovej fólie musia byť upevnené drôtenou objímkou a na pozdĺžnych spojoch uzavreté lepiacou páskou. Izolácie upevnené na hliníkovej fólii majú samolepiaci okrajový pás, ktorý uľahčuje ich montáž.
Izolácia potrubí

49509


Izolácia potrubí

49510


Izolácia potrubí

49511


Izolácia potrubí

49512

Kým začnete s izolačnými prácami, odmerajte najprv dĺžku a priemer všetkých rúr, určených na izolovanie. Namerané rozmery vám poslúžia ako podklad pri nákupe izolačných tvaroviek. Ak ste si potrebný materiál zadovážili, začnite s prirezávaním tvaroviek. Úkosovou podložkou sa dajú bez námahy rezať 45° úkosy. Pri priamo vedených rúrach oviňte tvarovku okolo potrubia, stiahnite ochranný pásik a uzavrite izoláciu potrubia samolepiacim bočným pásom. Pri rúrových odbočeniach a ohyboch postupujte tak, ako je to opísané v obrazovej prílohe.

Kategória: Nezaradené
Tagy: izolácia potrubí
Zdieľať článok

Diskusia