Keď je záhrada aj obývačkou
Takmer pred dvanástimi rokmi, keď sa moji hostitelia – sympatická mladá rodina – nasťahovali do tohto domu, jedným z cieľov bolo vytvoriť priestor, kde by si prišli na svoje najmä deti. Spočiatku to tak bolo, kde-tu rástli jahody a nechýbali ani menšie záhony so zeleninou a s bylinkami. Záhrada nemala typickú atmosféru a usporiadanosť. Postupne sa všetko začalo meniť. Napriek neveľkej ploche tu vzniklo ozajstné rodinné kráľovstvo s podmanivou atmosférou.
Čo bolo na začiatku
Záhrada v neveľkom mestečku na Záhorí sa začala meniť s vyrastajúcimi deťmi a vývoj stále pokračuje. Ako prišlo k zmene? „Postupne sme zisťovali, že nielen naša každodenná pracovná vyťaženosť, ale ani deti, ktoré si vyžadovali našu pozornosť, nám nedovoľujú väčšinu času venovať starostlivosti o zeleninové záhony, ovocné kríky a okrasné rastliny. Zároveň sme chceli, aby záhrada pôsobila reprezentatívne a slúžila nám viac pre potešenie a na oddych. Chceli sme, aby bola akýmsi predĺžením domu, najmä počas leta, aby bola miestom, kde by sme sa všetci dobre cítili. Postupne sme kupovali v záhradníctvach rozličné okrasné rastliny a začali ich vysádzať. Rýchlo sme zistili, že ani to nám nedáva zmysel, lebo mnohé druhy, ktoré sme si vybrali, boli náročnejšie a po čase dokonca uhynuli. Iné sa ujali a rastú tu dodnes. Bolo to stále len akési „lepenie“ vysnívaného celku, aj keď sme mali dostatok zaujímavých inšpirácií,“ spomínajú na začiatky svojho záhradníčenia majitelia.
Základom boli trávnik, bazén, skalka a tuje. „Po niekoľkých rokoch sme sa rozhodli pre radikálnejšie zmenu a hľadali sme odborníka. Na jednej strane sme chceli zachovať trávnik, bazén, skalku, vzdušnosť priestoru, ale na strane druhej sme sem chceli zakomponovať farbami hýriaci kvetinový záhon, nové atraktívne prvky, ako napríklad kamene, ďalšie rastliny a vkusné dekorácie. Dôležité bolo vytvoriť priestor čo najmenej náročný na údržbu. Nechceli sme mať záhradu preplnenú množstvom kvetín bez ladu a skladu. Prikláňali sme sa k jednoduchosti, voľnosti a originálnemu riešeniu. Pre nás bolo podstatné, aby záhrada bola zaujímavá aj v zime, keďže na ňu dobre vidíme z obývacej izby,“ prezentovali svoje zámery majitelia. To všetko bolo cieľom malej záhradnej rekonštrukcie, ktorá sa uskutočnila približne pred tromi rokmi.
Pompézne privítanie
Vstup do domu pôsobí vďaka niekoľkým atraktívnym rastlinným druhom reprezentatívne. Okrem starostlivo udržiavaného trávnika je silným magnetom predzáhradky prístrešok, ktorý ukrýva odpadový kôš a poštovú schránku. Je husto obrastený popínavým brečtanom (Hedera helix). Schody vedúce do domu stráži mohutná borievka (Juniper virginiana ,Skyrocket‘) a nádherný exemplár brestu (Ulmus carpinifolia ,Wredei‘), ktorý majitelia najprv obdivovali v inej predzáhradke. Keď túto drevinu potom uvideli v neďalekom záhradníctve, nezaváhali a kúpili si ju. V zime je síce prehliadnuteľná, ale na jar a v lete jej žltozelené listy vyžarujú množstvo pozitívnej energie. Pod touto drevinou rastú malé japonské azalky a rododendrony. Kyslý pôdny substrát využili majitelia aj na pestovanie obľúbených veľkokvetých begónií (Begonia tuberhybrida), ktoré v lete možno nájsť aj v okenných debničkách a žardiniérach, ak im miesto neobsadili už muškáty, ktoré takisto patria medzi obľúbené rastliny.
Skalka nesmela chýbaťZáhrada sa nachádza za domom a celoročne ju možno pozorovať vďaka zaskleným dverám priamo z obývacej izby. Hneď za dverami je menšia vydláždená terasa, kde sú počas leta záhradný nábytok, gril a hojdačka. Je to miesto, kde sa najčastejšie stretáva celá rodina, keď je pekné počasie, spoločne tu raňajkujú, obedujú alebo len s knihou v ruke po práci alebo počas víkendov relaxujú. Približne od polovice sa záhrada mierne zvažuje k terase. Túto prednosť domáci využili na vybudovanie menšej skalky.
Nachádza sa pri murovanom plote hneď za terasou, a keďže väčšiu časť dňa na ňu svieti slnko, sú v nej vysadené suchomilnejšie druhy trvaliek a skalničiek. Rastú tu aromatická santolína (Santolina chamaecyparis), nenáročné rozchodníky (Sedum), lomikamene (Saxifraga), trávnička (Armeria maritima), bohato kvitnúce taričky (Aubrieta deltoidea), zvončeky (Campanula portenschlagiana), heuchera (Heuchera brizoides), kobercovité floxy (Phlox subulata), pakosty (Geranium macrorrhizum) a alchemilka (Alchemilla mollis), ktorá síce uprednostňuje polotieň, ale keďže v skalke sú vďaka vodovodnému kohútiku aj vlhké miesta, darí sa jej aj na slnečnom stanovišti.
Pri terase si našla miesto aj voňavá levanduľa (Lavandula angustifolia), ktorá každoročne bohato kvitne. Možno aj preto, že sa nezabúda na jej rez v jarnom období. Decentnou kulisou a pozostatkom pôvodnej výsadby je mohutnejšia stĺpovitá borievka (Juniperus communis ,Hibernica‘) a vždyzelený bršlen (Euonymus japonicus). Do skalky sa počas rekonštrukcie pridalo aj niekoľko kameňov z neďalekého náleziska, substrát sa obohatil o jemnú kamennú drvinu, ktorou sa postupne vysypú aj priestory medzi kameňmi a rastlinami. Tým skalka získa prirodzenejší vzhľad a charakter sutinovaného záhona a kvetiny budú mať kompaktnejšie tvary. V pozadí rastie na opore popínavý zemolez (Lonicera), ktorý na jeseň dekorujú krvavočervené bobule.
Trávnik, bazén a okrasné trávyVäčšinu plochy zaberá starostlivo udržiavaný trávnik, ktorý majiteľ kosí raz týždenne – keď dosiahne výšku päť centimetrov. Predpokladom úspechu je v tomto prípade aj jeho pravidelné a výdatné zavlažovanie. Výraznou dominantou záhrady je prenosný bazén, ktorý deti využívajú počas celého leta. V priebehu dvoch-troch rokov ho majitelia chcú nahradiť napríklad tečúcim potôčikom s menším leknovým jazierkom. To všetko by malo nenásilne nadväzovať na susednú skalku.
Pred bazénom aj za ním sú vysadené okrasné trávy, predovšetkým vyššia a dominantne pôsobiaca ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis), atraktívna kortadéria (Cortaderia selloana) a efektný perovník (Pennisetum alopecuroides). Záhrade dodávajú nádych elegancie a jedinečnosti. Pri zadnom plote je svíb biely (Cornus alba ,Sibirica´), ktorý je zaujímavý najmä v zime svojimi krvavočervenými konármi. Spolu s ním tu rastie aj vždyzelený vavrínovec (Prunus laurocerasus). Okrem nich tu už niekoľko rokov dáva bohatú úrodu mohutná beztŕňová ostružina. Majitelia sa ju rozhodli na jar sčasti nahradiť brečtanom, ktorý bude záhradu zdobiť nielen cez leto, ale aj počas celej zimy. Vytvorí sa tak pôsobivá a decentná stena – kulisa celej záhrady.
Ihličnany, vresovce a trvalkyReprezentatívne pôsobiaci trávnik je prerušený dvoma stredne veľkými záhonmi, ktoré vznikli počas poslednej rekonštrukcie záhrady. Na prvom z nich, ktorý sa nachádza na rozhraní dvoch plotov, dominujú dva nádherné cyprušteky (Chamaecyparis lawsoniana) a borievka (Juniperus virginiana ,Skyrocket‘). Ide o väčšie exempláre. Zaujímavé kontrasty vnášajú do tejto časti záhrady aj nenáročné červenolisté dráče (Berberis thunbergii ,Atropurpurea‘). Nachádza sa tu aj pieris (Pieris japonica), ktorý uprednostňuje kyslejšiu pôdu a ktorý na jar prekvapí svojimi farebnými listami. Súčasťou záhona sú aj nízke kosodreviny (Pinus mugo), zakrpatený strieborný smrek (Picea glauca ,Globosa‘), v predjarí kvitnúce a pomerne nenáročné vresovce (Erica carnea), žltozelené bršleny (Euonymus fortunei ,Emerald Gold‘) a všetko dopĺňajú nízke kostravy (Festuca glauca). Toto miesto ozvláštnili aj kamene (ten istý druh, čo je v skalke).
Samozrejme, zabezpečené je aj to, aby do záhona neprerastal trávnik. Keďže vysadené rastliny uprednostňujú kyslejšiu pôdu, počas rekonštrukcie sa záhon obohatil o kvalitnejší substrát s vyšším podielom rašeliny. Druhý – trvalkový záhon je sčasti zatienený jabloňou, napriek tomu si tu našli miesto mnohé atraktívne rastlinné druhy, napríklad funkie (Hosta) a bergénie (Bergenia cordifolia), ktoré kontrastujú s purpurovými listami heuchery (Heuchera micrantha ,Palace Purple‘). Z kvitnúcich druhov sú tu vysadené sladko voňajúce floxy (Phlox paniculata), zvonček pripomínajúci balónovník (Platycodon grandiflorus), majestátne stračonôžky (Delphinium x cultorum) a slnkom žiariace rudbekie (Rubeckia fulgida). Keďže majitelia záhrady uprednostňujú nenáročné a najmä v lete kvitnúce rastliny, do záhona sa zakomponoval aj nižší ker – tavoľník (Spiraea bumalda) s plochými ružovými súkvetiami. Oba záhony sa po vysadení vysypali drvenou kôrou, vďaka čomu stačí záhony len občas očistiť od buriny a aj vlaha tu vydrží oveľa dlhšie. Jabloň, ktorá neprináša takmer nijakú úrodu, chcú majitelia nahradiť zaujímavou solitérnou drevinou.
Netradičné svietidláZaujímavým prvkom tejto záhrady je okrem ručne vyrobených svietidiel (na voskové kahance) aj netradične vytvarovaná pôdopokryvná ruža. Tá sa totiž z presne vyhradeného priestoru vďaka dobrým pôdnym podmienkam dostala aj tam, kam nemala, preto ju majiteľ umiestnil ku kovovej konštrukcii. Veľmi rýchlo z nej potom vznikol zaujímavý prvok (susediaci s terasou). Celú záhradu dopĺňajú aj ďalšie okrasné druhy, prevažne vo vegetačných nádobách (hortenzie, muškáty a pod.). Napriek malej rozlohe záhrady cítiť v nej príjemnú atmosféru, a to po celý rok. O záhradu sa stará vlastne celá rodina (deti nevynímajúc) a okrem odbornej literatúry sú výborným pomocníkom aj rady známych a blízkej rodiny (tiež vášnivých záhradkárov). Ako hovorí majiteľka, podstatné je venovať záhrade určitý voľný čas (napríklad sobotné poobedie), dať jej všetko, čo nevyhnutne potrebuje (najmä zálievku, nejaký ten rez a pod.), a ona sa odvďačí príjemnými chvíľami odpočinku stráveného v nej. Práve pri nich sa totiž rodia ďalšie zaujímavé nápady.