Koník na pílenie dreva

Koník na pílenie dreva

02. 01. 2008
Zdieľať

Pri pílení dreva do kozuba, pece a pod. elektrickou reťazovou pílou je neodmysliteľnou pomôckou koník. Stabilizuje drevo v polohe, ktorá zabezpečuje prirodzený, ale najmä bezpečný postoj pilčíka. Koník je rozoberateľný, teda ľahko skladovateľný.

Koník na pílenie dreva

Pri pílení dreva do kozuba, pece a pod. elektrickou reťazovou pílou je neodmysliteľnou pomôckou koník. Stabilizuje drevo v polohe, ktorá zabezpečuje prirodzený, ale najmä bezpečný postoj pilčíka. Koník je rozoberateľný, teda ľahko skladovateľný.

Pracovný postup

Nohy koníka sú z Jäklového profilu 35 × 15 mm, dlhého 1 000 mm. Vyrobíme dva kusy a na každom z nich vo vzdialenosti 300 mm od konca (meriame zhora) vyvŕtame otvor Æ 10 mm. Obidve nohy prekrížime a skrutkou M 8 × 40 mm spolu stiahneme. Na nohu koníka najprv privaríme maticu. Takto vyrobíme aj druhý pár nôh. Dvojice nôh spojíme medzikusom, ktorý ako vidieť na obrázku, zasúvame do puzdier. Puzdrá sú tiež z Jäklového profilu 35 × 35 × 100 mm a na nohy koníka sú privarené z vnútornej strany asi 10 cm pod bodom prekríženia. Na koncoch puzdier po prevŕtaní privaríme maticu M 8, cez ktorú budeme skrutkou fixovať spojovací medzikus. Skrutky sú z ťahanej ocele Æ 8 mm, ohnuté. Môžu sa však použiť aj štandardné, napr. M 8 × 10 mm.

Spojovací medzikus z Jäklového profilu 30 × 30 mm sa vsúva do puzdier. Dĺžka (napr. 30 cm) znamená variabilitu vzdialenosti medzi nohami, určuje ju dĺžka pílených klátikov. Rozpera dvojnôh sa zaisťuje oceľou Æ 6 mm ťahanou v spodnej časti nôh. Oba konce ocele sú na koncoch vo vzdialenosti asi 25 mm ohnuté o 90° a ukončené závitom M 6 so zaisťovacou maticou. Pri zachovaní uvedených rozmerových proporcií a navŕtaní zaisťovacích otvorov do nôh Æ  8 mm vo vzdialenosti asi 10 cm od ich spodnej časti, je dĺžka zaisťovacej ťahanej ocele 45 cm, vrátane oboch ohnutých koncov. Vrchy nôh zaslepíme alebo narazíme do nich klátiky dreva. Na ich spodnú časť, proti nežiaducemu zaboreniu sa do terénu, privaríme platničky s rozmermi asi 2 × 30 × 60 mm. Pri práci nad puzdrá a spojovací medzikus pripevníme (priviažeme) drevený klátik slúžiaci na ochranu reťaze píly v prípade, ak sme jej lištou nechtiac zapílili ďalej, ako bolo treba.

Kategória: Nezaradené
Tagy: urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia