Moderná záhrada v hlavnej úlohe
Dom bez záhrady akoby ani nebol domom. Ešte horšie však je, ak je záhrada len akýmsi narýchlo vybudovaným dočasným riešením. Mala by byť vždy v súlade so štýlom domu, nikdy nie iba dočasnou všehochuťou rôznych štýlov a ich prvkov. Na výber máte z dvoch základných riešení – populárnu modernú a stále dosť obľúbenú tradičnú vidiecku záhradu.
Súlad a harmónia medzi domom a záhradou u nás veľa ráz chýba – pri moderných domoch sú vytvorené záhrady, ktoré by sa hodili skôr na vidiek, na vidieku možno zase vidieť mnohé prvky moderných záhrad, napríklad prehnanú snahu zeleň krotiť a neprirodzene riadiť či strihať. Okrem toho, majitelia neraz neustále niečo menia. Dôsledkom je, že záhrady pôsobia v oboch prípadoch naozaj chaoticky. Ak sa chystáte pri dome budovať záhradu, ideálne je dôsledne si ju rozvrhnúť a naplánovať vopred.{R1}
Samozrejme, netreba hneď urobiť všetko, ale je dôležité držať sa jedného štýlu a jasnej predstavy, ako sa záhrada bude ďalej vyvíjať. Výsledkom vašej snahy potom môže byť vkusná záhrada, ktorá bude každým rokom krajšia. K modernému domu patrí moderná záhrada a k vidieckemu zase tradičná vidiecka. Samozrejme, vždy je tu možnosť záhradu doplniť o originálne prvky, ktoré podčiarknu cítenie a štýl majiteľov. Riešenie dvoch základných typov záhrad má však odlišné pravidlá, ktoré netreba pri ich budovaní podceniť.
Atraktívny akcent dodajú modernej výsadbe tvarované ihličnaté alebo vždyzelené dreviny.
Voda a materiál v hlavnej úlohe modernej záhrady
Moderné ponímanie záhrady prináša množstvo zaujímavých riešení, prvkov, a dokonca rastlín, ktoré do tohto konceptu vyslovene patria. Dôležitú úlohu tu zohráva voda, ktorá osviežuje, vytvára príjemné efekty a k zeleni sa skrátka hodí. Voda je v moderných záhradách spútaná do rôznych geometrických nádrží, korýt a žľabov, preteká cez ne a následne sa vracia do nádrží. Originálne riešenie použitia vodných prvkov predstavujú rôzne prepady, kaskády či steny. Môžu byť spojené aj s odpočinkovou zónou, čo ocenia deti aj dospelí.
Vodné plochy môžu byť v takejto záhrade aj väčšie – ideálne napojené na terasu alebo spevnenú plochu. Krásu a zaujímavosť vodného prvku v modernej záhrade zdôrazní aj správne zvolený materiál, ako je sklo, kameň, štrk, prípadne oceľ. O slovo sa v poslednom čase hlási aj betón, ktorý bol ešte donedávna zo záhrad skôr vyháňaný. Aktuálne trendové je aj využitie exotických rastlín vo vegetačných nádobách, napríklad mrazuvzdorných paliem, či bambusové výsadby.
Striedmosť a precízny výber rastlín
Moderné záhrady charakterizuje farebná striedmosť, prípadne využitie menšieho množstva odtieňov. Spravidla sa vyberú dve až tri kvitnúce rastliny, ktoré sa v rámci daného priestoru zopakujú na niekoľkých miestach, čo do záhrady vnesie harmóniu. V modernej záhrade je mimoriadne dôležitý precízny výber rastlín – vhodné sú druhy, ktoré pútajú svojím habitusom či listami v rôznych odtieňoch zelenej.
Záhony v tomto type záhrad môžu byť buď na úrovni okolitého terénu, pod jeho úrovňou, alebo aj vyvýšené, vďaka čomu záhrada získa zaujímavú hĺbku (môže vyzerať väčšia, než v skutočnosti je). Do modernej záhrady sú vhodné pravouhlé záhony a záhony v tvare kruhu, ktoré možno doplniť o kruhové priehľady v múroch alebo živých plotoch.
Geometrický tvar by tu mali mať aj trávniky, ktoré sa môžu striedať s vydláždenými plochami, prípadne ich môže nahradiť zaujímavá nenáročná pôdopokryvná zeleň. V zásade sa v modernej záhrade využíva menej rastlinných druhov, väčšinou sú to celoročne príťažlivé, avšak pestovateľsky nenáročné rastliny.
Výborne sa tu uplatnia vždyzelené dreviny, efektné ihličnany, okrasné trávy, trvalky s okrasnými listami, sezónne takmer nemennú kompozíciu doplnia kvitnúce cibuľoviny (tulipány či okrasné cesnaky). Zastúpené by tu mali byť tvarované dreviny, ktoré môžu zaujímavo kontrastovať napríklad s rozložitejšími trávami a trvalkami. Chýbať by nemali ani stromy, ktoré v lete poskytnú blahodarný tieň.
Tu je však rozhodujúcim faktorom veľkosť pozemku. V kurze sú teraz nielen stromy s príťažlivou kompaktnou korunkou, ale aj špalierové druhy či s druhy dáždnikovou korunou, ktoré síce predstavujú vyššiu, no veľmi hodnotnú investíciu. Na záhonoch môže výsadbu doplniť aj sezónna zeleň v efektných vegetačných nádobách. Z farieb je do tohto typu záhrad popri zelenej vhodná najmä biela, ktorá pôsobí atraktívne v kombinácii so striebornou, ale aj fialová či modrá, ktoré sú v súčasnosti veľmi trendové.
Relax a detaily
Moderné záhrady by mali vždy plniť nielen reprezentačnú, ale aj relaxačnú funkciu – sú totiž skôr rozšíreným obytným priestorom domu a za určitých okolností sa môžu stať aj domácim pracoviskom (napríklad záhradný domček).
Chýbať by nemali nielen už spomínané efektné vydláždené plochy doplnené štýlovým exteriérovým nábytkom, ale ani ležovisko ukryté niekde v zadnej časti, ktoré bude slúžiť na únik pred svetom a nabratie nových síl. To, čo v záhrade bude, v konečnom dôsledku, samozrejme, závisí od jej veľkosti aj finančných možností. V zásade určite nie je dobré zaplniť najmä menšie záhrady množstvom rôznych prvkov, záhonov a rastlín. Vhodné je rozdeliť priestor na niekoľko častí, vďaka čomu sa bude aj malá záhrada zdať väčšia a zaujímavejšia. Jednotlivé časti bez problémov oddelia tvarované živé ploty, múriky či gabiony (drôtené koše naplnené kameňmi). V modernej záhrade sa výborne uplatnia aj zelené steny vytvorené z kvitnúcich alebo nekvitnúcich opadavých drevín, takisto sa tu možno pohrať s vertikálnymi výsadbami.
Noblesu modernej záhrade dodajú aj vkusné do daného prostredia vhodné plastiky z kvalitných materiálov. Do záhradnej plastiky sa netreba báť investovať, hodnota záhrady môže výrazne stúpnuť práve vďaka nej. S trochou odvahy, kreativity, vtipu a využitím niektorých prvkov tak môže vzniknúť naozaj jedinečná záhrada.
Drevený nábytok s patinovanou povrchovou úpravou má vo vidieckej záhrade svoje pevné miesto. Popri ňom do tohto konceptu pekne zapadá aj kovový.
Pestrosť a rozmanitosť tradičnej záhrady
Základom tradičnej (napríklad typicky vidieckej) záhrady je na rozdiel od moderného typu druhová a farebná rozmanitosť. Na jej ohraničenie je najvhodnejšie použiť voľne rastúci živý plot, prípadne nechať časť plota porásť zaujímavými kvitnúcimi popínavými rastlinami, napríklad plamienkom. V záhrade môže alebo nemusí byť úžitková časť, v ktorej možno vytvoriť atraktívne a v konečnom dôsledku aj užitočné kombinácie úžitkových a okrasných rastlín a byliniek.
Pestovanie úžitkových rastlín navyše začína byť opäť v kurze – v ponuke dokonca nájdete zaujímavé druhy a kultivary zeleniny, ktoré na prvý pohľad pripomínajú skôr okrasné rastliny. V tradičnej záhrade by nemal chýbať kvetinový záhon – mal by byť vyskladaný tak, aby v ňom počas celej sezóny stále niečo kvitlo. Môže hýriť farebnou pestrosťou, ale príjemný je aj variant v jednom farebnom tóne. Okrem trvaliek môžu byť jeho súčasťou ruže, v lete kvitnúce dreviny, cibuľoviny či okrasné trávy. Pred letom sa môžu na niektoré miesta vysadiť aj letničky, prípadne v lete kvitnúce hľuznaté rastliny (georgíny a gladioly).
S množstvom rastlín to ani vo vidieckej záhrade netreba preháňať, no pri výsadbe myslite na to, že lepšie vynikne skupinka zložená z minimálne troch trvaliek jedného druhu. Pokiaľ ide o trávnik, do vidieckej alebo prírodne ladenej záhrady je vhodná aj kvetinová lúka, rovnako tu možno vytvoriť aj trávnatú plochu, ktorá sa bude pravidelnejšie kosiť.
Chýbať by nemali stromy, pod ktoré možno situovať odpočívadlo či vodnú plochú. Tá by ale mala mať podobne ako záhony nepravidelný tvar, pričom jej brehy môžu byť intenzívnejšie vysadené. Na brehu väčších jazierok možno vybudovať drevené móla. V tradičnej vidieckej záhrade môže byť umiestnený aj záhradný altán, no relaxačná zóna sa dá sústrediť aj na vydláždenú plochu pod pergolou porastenou čiastočne kvitnúcimi rastlinami. Vkusnými, ale hlavne užitočnými prvkami sú rôzne hojdacie siete, ležoviská a relaxačné kreslá. V podhorských záhradách a na svahovitom pozemku sa žiada vytvoriť si aj skalku, prípadne na údržbu menej náročné vresovisko.
Pozor na materiály a doplnky
Aj do tradičnej záhrady sa podobne ako do modernej hodí vkusná plastika – nemala by však kompozícii výrazne dominovať. V závislosti od charakteru danej záhrady možno použiť aj rôzne staro pôsobiace doplnky nájdené napríklad pri upratovaní pivnice alebo povaly. Vyslovene sa sem nehodia moderné prvky – snahu o krásnu vidiecku výsadbu pokazí neraz zlý výber dlažby alebo osvetlenia.
Pozor si treba dať aj na výber materiálov – v tradičnej záhrade sa uplatnia najmä tie prírodné, čiže drevo, kameň a kov, a veľmi pekné sú aj tehlové obklady a plochy. Aj tu však treba dbať na to, aby nebolo použitých príliš veľa druhov. V rámci farebnosti sa treba vyhnúť priveľmi výstredným odtieňom – je vhodné zamerať sa skôr na pastelové tóny. Oveľa viac ako v modernej záhrade sa tu možno vyhrať s rozmiestnením kvitnúcich rastlín vo vegetačných nádobách. Vyžadujú síce často viac pozornosti ako rastliny v záhonoch, no záhradu oživia a dodajú jej mimoriadne príjemný šmrnc.
Stret oboch riešení
Zaujímavým prvkom súčasných záhradných trendov je, že do vidieckych záhrad vstupujú niektoré moderné a, naopak, do moderných záhrad tradičné prvky. Veľmi populárne je napríklad zakomponovávať do moderných výsadieb lúčne rastliny typické pre vidiecku výsadbu, prípadne vytvárať tvarovo rozmanité záhony, ktoré kombinujú prvky oboch typov záhrad.