Neviete, ako oživiť malú záhradu? Inšpirujte sa týmito kreatívnymi nápadmi!
V malej záhrade sa obvykle počíta každý centimeter. K pôvabu jej pomôže správne usporiadanie, zmysel pre kreativitu a dobrý nápad.
Trávnik
Nesnažte sa mať za každú cenu trávnik – v záhrade zaberie miesto a vám zoberie voľný čas. Viac vyniknú plochy porastené pôdopokryvnou zeleňou a plocha s odpočívadlom.
Spevnené plochy
Nie je dobré preplniť malú záhradu množstvom chodníkov a plôch z odlišných materiálov či rozličnými druhmi osvetlenia. Ak zvolíte jednotné oplotenie a dlažobný materiál, neurobíte krok vedľa, naopak, takto položíte základný kameň navodenia harmónie v záhrade. {R1}
Voda a dekorácie
Ani veľa vodných prvkov (bazén, jazierko) či dekoračných predmetov a plastík nerobí dobrotu v malom priestore. Skôr si dajte záležať na nenápadných detailoch, ako je napríklad malá dekorácia ukrytá v poraste papraďorastov či okrasných tráv alebo lampáš pre náladu.
Rastliny
Ak do malej, tienistej a stiesnenej záhrady vyberiete drevinu náročnú na svetlo, bude sa naťahovať, aby sa k nemu dostala, čiže v konečnom dôsledku rastlina zaberie viac miesta. Preto pri výbere rastlín naozaj dôsledne prihliadajte na podmienky vášho pozemku. Trvalú výsadbu doplňte sezónnou (letničky, dvojročky), aby ste získali dojem neustále sa meniaceho prostredia. Vzdajte sa drevín rastúcich do šírky, skôr sa sústreďte na druhy so štíhlym rastom do výšky.
Farby a optické triky
Modrá a biela opticky zväčšia priestor, osviežia ho. Takisto môžete využiť aj zrkadlo – vhodne umiestnené opticky nafúkne záhradu. Využívajte treláže, vertikálne výsadby aj zeleň v závesných nádobách.
tip
Ak je záhrada príliš malá, vhodnejšie je zakomponovať do nej menší stolík na komornejšie posedenia a záhradné ležadlo.
1. Namiesto záhona
Možno zvažujete chodník pri plote, vydláždenú plochu alebo mini záhon. Priestor v naozaj malej záhrade vyriešite aj takouto výsadbou okrasných rastlín, napríklad letničiek, do rôzne veľkých nádob. Kvety budú odmenou za pravidelnú a dôkladnú starostlivosť, nie však celú sezónu.
2. V nádobe
Ako sústrediť množstvo pekných rastlín na malom mieste? Stačí ich vysadiť do vegetačnej nádoby. Konečný efekt je väčšinou výborný. Navyše, nádobu môžete premiestňovať podľa potreby. Bolo by toto možné s už vysadenými rastlinami na záhonoch?
3. Žblnkotajúca voda…
vnáša do záhrady harmóniu, nabáda k meditovaniu a zároveň osviežuje. Na vodný prvok by sa malo nájsť miesto aj v tej najmenšej záhrade. Podoba takéhoto malého prameniska dokazuje, že nie vždy treba všetko rozbité hneď vyhadzovať.
4. Len naoko
Záhradu si môžete „zväčšiť“ rôznymi spôsobmi. Vytvorte kľukatiace sa záhradné chodníčky, rôzne zákutia a zákruty. Podvedome budú vyvolávať túžbu objavovať a viac sa sústrediť na detaily. A to, že je záhrada malá, už potom nebude nikoho zaujímať. 🙂
5. Kamene
Patria do záhrady, pôsobia v nej prirodzene. Načo brániť v rozmáhaní vysadeným rastlinám nevkusnými a drahými obrubníkmi? Kamene sú lepšou voľbou.
6. Bez črepníkov
Staré hrnce, košíky či plechové vaničky sú vhodnou alternatívou, ak je nedostatok nádob na vysádzanie. Nakúpené rastliny do nich jednoducho zoskupte (aj bez vysádzania).
7. Využite výšku
Nechajte popínavé ruže (alebo iné rastliny, napríklad plamienky) ťahať po plotoch a trelážach. Tak záhrada získa na výške to, čo nemôže na šírke. Takto možno šikovne predeliť záhradný priestor a zároveň sa tešiť z opojných vôní.
text: Daniel Košťál
foto: isifa/Shutterstock
zdroj: Tvorivé bývanie 6/2016