Oceľovo-drevené schodisko so zábradlím

01. 10. 2007
Zdieľať

Kto modernizuje dom, neraz stojí pred dilemou, či má staré schodisko opraviť, alebo vymeniť za nové. Aj keď je zváranie, rezanie, brúsenie, vŕtanie či natieranie pri výstavbe nových schodov počas chodu domácnosti dosť náročné, konečný efekt stojí za to.




Postup výroby schodiska

Schodisko je jedným z frekventovaných priestorov domu a zároveň veľmi dôležitým stavebným prvkom, ktorý je často jediným spojovacím článkom medzi poschodiami.


Oceľovo-drevené schodisko so zábradlím

109117

Pri výrobe schodiska by sme mali poznať jeho tvar, šírku a dĺžku ramien, výšku schodiska, rozmer stropného otvoru, ako aj polohu ďalších stavebných otvorov (okien, dverí). Ak sú už niektoré rozmery dané, treba sa týmto podmienkam prispôsobiť. To však nič nemení na skutočnosti, že správne navrhnuté schodisko musí byť pevné, bezpečné, pohodlné a estetické.



Oceľovo-drevené schodisko so zábradlím

109116

Jednoramenné schody

Ide o výstavbu jednoramenných schodov so šírkou 670 mm. Pri týchto schodoch treba upraviť jeden nosný prvok ramena – uzavretý oceľový profil (1) 60 × 140 mm s privarenými plechmi (2) hrubými 4 mm. Nosník sa musí upevniť pomocou príchytiek (hmoždiniek) a skrutiek v podlahe na prízemí, kde sa schody začínajú, a v strope podkrovia, kde sa končia. Tento oceľový profil zároveň určuje sklon schodiska. Treba vypočítať najideálnejšiu šírku a výšku schodiskového stupňa. Z oceľového plechu hrubého 4 mm odstrihneme trojuholníky (3) a privaríme ich vždy do stredu oceľového nosníka podľa zamerania.

Ďalej musíme na jednotlivé stupne privariť oceľové plechy hrubé 4 mm (4), ktoré sú spevnené po obidvoch stranách trojuholníka tzv. krídelkami (5) z oceľového plechu hrubého 3 mm. Pri týchto prácach musíme používať vodováhu a uholník. Keď postupne pozvárame všetky plechy nielen navzájom, ale aj s nosníkom, starostlivo obrúsime všetky zvary. Nakoniec natrieme celú kovovú konštrukciu raz základným a dvakrát vrchným náterom.


Oceľovo-drevené schodisko so zábradlím

109118

V ďalšom kroku si dáme urobiť alebo si urobíme drevené stupne z borovice (6, 7). Drevené stupne majú z bezpečnostných dôvodov dve pozdĺžne vyfrézované drážky. Dôkladne vypracované drevené stupne pred montážou natrieme kvalitným základným a vrchným lakom. Po zaschnutí ich priskrutkujeme na oceľové plechy (4).


Oceľovo-drevené schodisko so zábradlím

109115

Potom namontujeme zábradlie. Stĺpiky zábradlia je výhodné kúpiť, no kto má možnosť, môže si ich aj vyrobiť. Stĺpiky (8) sú na začiatku, na konci a v strede zábradlia a ostatné stĺpiky (9) sú na zvyšných stupňoch z bukového dreva. Na spodnej strane majú výstupok s priemerom 25 × 20 mm, ktorý sa upevní do predvŕtanej diery na drevenom stupni a zlepí duvilaxom. Držadlo (10) je spojené s jednotlivými stĺpikmi kolíkmi a zlepené duvilaxom. Pri spájaní jednotlivých prvkov zábradlia treba dbať na to, aby bol efekt čo najlepší. Keď máme zábradlie hotové, natrieme ho lakom.

Poznámka: Rozmery schodiska na obrázku sú prispôsobené daným pomerom v byte. Každý si ich môže upraviť podľa vlastných potrieb.

Kategória: Nezaradené
Tagy: schodisko
Zdieľať článok

Diskusia