Okrasná ekologická záhrada na vidieku pôsobí harmonicky a upokojujúco
Záhrada by mala vždy pôsobiť harmonickým dojmom. Napokon ide o miesto, kde sa načerpáva energia, relaxuje sa, prípadne sa trávi voľný čas s rodinou a priateľmi. Pre záhrady v ekologickom duchu by to malo platiť dvojnásobne. Záhradu, kde počas celého roka panuje príjemná atmosféra, kde to kvitne a vonia, kde sa krajšie farby pretekajú s ešte krajšími, kde nie je klasický trávnik, ale zároveň ho tu ani nie je treba, sme navštívili na nemecko-holandskej hranici.
{R1}
Navštívená záhrada, ktorá je výlučne okrasná, sa nachádza na vidieku, za malou dedinou pod lesom. Ak nerátame prírodu, stará sa o ňu pre ekológiu zapálený mladý manželský pár. Celý jej koncept je preto vytvorený v súlade s prírodou a s využitím prírodných materiálov. Keď zafúka vietor, okamžite sa celý záhradný priestor zaplní prekrásnymi a podmanivými vôňami. Pohľad na záhradu je zaujímavý zo všetkých strán. Najkrajší je ale od domu.
Jazero uprostred
Záhrada je pomerne veľká a jej ústredným miestom je záhradný drevený domček s prírodným jazierkom. To, pôsobí viac ako prirodzene, i keď majitelia sa pohrávajú s myšlienkou dať vodu do pohybu. Vďaka navŕšenému a dominantne pôsobiacemu kameniu a okolitým porastom sa pri prvom pohľade zdá, akoby voda vyplnila sama od seba vzniknutý priestor či priehlbinu. Jazierko nie je hlboké. Poskytuje domov viacerým druhom rýb. Jeho dno je posiate väčšími aj menšími kameňmi a povrch krášlia lekná, ktoré vďaka slnku, ktoré na ne dopadá, nádherne kvitnú.
S riasami problém nie je. Akosi je tu o ne prirodzene postarané, a ak sa aj kde-tu objavia, vôbec neprekážajú. Okolo jazierka rastú rozličné zaujímavé druhy vlhkomilných a močiarnych trvaliek – vzpriamene aj trsovito rastúce a tiež plazivé. Nechýbajú kosatce žlté, pálky, nezábudky, škripiny, vŕbovky, ľaliovky alebo puškvorec. Mnohé z nich počas sezóny ihrajú rôznymi farbami. Rastú tu už nejaký ten rok a za ten čas sa poriadne rozmohli. Majitelia záhradu „neznásilňujú“. To, čomu by sa tu nedarilo a čo má extrémne nároky na starostlivosť, sem nesadia.
Vďaka dodržaniu tohto jednoduchého princípu sa ešte nikdy nedostali do rozporu s hlavnou myšlienkou záhrady. Zaujímavý je aj samotný domček, a najmä jeho strecha. Na nej je vytvorená atraktívna výsadba zložená z rôznych druhov rozchodníkov a iných suchomilných trvaliek. Nevadí im slnko, sucho, mráz, či dokonca vietor. Práve naopak. Berú si z nich to, čo potrebujú, vďaka čomu je porast atraktívny, vizuálne príťažlivý a čo je najlepšie, bez prehnanej starostlivosti a pravidelnej pozornosti majiteľov.
Múriky
Záhrada je plná krásnych a prirodzene pôsobiacich zákutí a hlavne rastlín. Mnohé z nich sa tu rozšírili vďaka samovýsevu, pekne kvitnú a vytvárajú bohaté trsy, neskôr farebné súplodia. Ide o domáce a pestovateľsky nenáročné druhy, tvarovo aj farebne rôzne, typicky vidiecke a dlhoveké. Zakomponované sú tu trvalky, cibuľoviny, dvojročné rastliny, okrasné trávy, listnaté kry a bylinky.
Rastliny sú sústredené najmä na záhonoch, pri plotoch, v blízkosti jazierka a na zvláštnom vyvýšenom záhone nepravidelného tvaru ohraničenom múrikom vytvoreným z tehál. Základom pre toto nevšedné záhradné dielo boli tehly po zbúranom záhradnom domčeku a čiastočne aj z rekonštrukcie domu. Tehly sú rôzne – veľké, opracované aj nie, samostatné aj v blokoch, nerovnomerne poukladané v jednej výške. Medzery vyplnil substrát a rôzne druhy skalničiek a suchomilných trvaliek, také, ktoré sú vysadené aj na streche záhradného domčeka.
Na vyvýšenom záhone sú vytvorené menšie aj väčšie políčka oddelené trávnatými cestičkami. Rastú tu nenáročné a bohato kvitnúce trvalky, rôzneho habitusu – niektoré sa ťahajú do výšky, iné sa plazia alebo efektne prevísajú cez múrik. Počas vegetačného obdobia je pohľad na vyvýšený záhon skutočne nádherný a takmer cezeň nevidno na koniec záhrady, ktorú uzatvára voľne rastúci živý plot z rôzne kvitnúcich krov – zlatoviek, vajgélií, šípových ruží, orgovánu či pajazmínu, ktorý je najkrajší na jar, keď rozkvitá množstvom farebných kvetov.
Záhradou sa vinie štrkový chodník, kde-tu prerušený kvitnúcimi koberčekmi klinčekov alebo materiny dúšky.
Vŕbový tunel
Zaujímavosťou záhrady je aj netradičný živý tunel v blízkosti záhradného domčeka, vytvorený z vŕbového prútia. Z pôvodne plánovaného oblúka vyrástla pýcha majiteľov tejto záhrady. V zime vyniká jeho štruktúra, v lete je nádherne olistený a láka k úkrytu pred slnkom. Obľubuje ho vtáctvo, ale aj deti, ktoré sem prichádzajú na návštevu.
Tento plot, či tunel, zároveň aj optický predel, je zaujímavou zábavou. Majitelia sa naučili ho dotvárať, a tak jeho najnovšie časti sú výsledkom práve ich snahy. Na viacerých miestach záhrady sú ukryté lavičky alebo pníky na posedenie a relax.
Takéto miesta prispievajú k harmonickej nálade, ktorá z celej záhrady vyžaruje. Najpríjemnejšie sa vraj majitelia cítia pri jazierku v záhradnom domčeku. Započúvať sa večer pri zapadajúcom slnku do nádherných zvukov prírody je skutočne fascinujúce.