Radlica na malotraktor

Radlica na malotraktor

23. 01. 2008
Zdieľať

Cez zimu máme problém s odstránením snehu. Ak vlastníme malotraktor Agzat, môžeme si naň vyrobiť radlicu na odhŕňanie snehu. V obchode si môžeme kúpiť aj hotovú radlicu. Jej cena sa však pohybuje okolo 6 000 korún.
Radlica na malotraktor

131249

Materiál na výrobu radlice sa dá získať zo šrotoviska. Základ radlice tvorí plech zo starého bojlera s rozmermi 850 x 450 mm (1), na ktorý postupne pridávame ďalšie dielce. Najskôr naň privaríme dve platničky hrubé 8 mm (2). Skôr však do nich navŕtame diery. Jednu s priemerom 17 mm na skrutku M16 (3), ktorá zabezpečuje spojenie a zároveň slúži na natáčanie radlice (nastavenie uhla). Potom na rádius okolo otvoru s priemerom 17 mm vyvŕtame päť otvorov s priemerom 11 mm, ktoré slúžia na dosiahnutie nastavenia uhla radlice. Na stredný otvor je radlica kolmá proti traktoru. Ďalšie dve polohy vpravo a vľavo zaručia nastavenie uhla 45 a 30 stupňov. Do týchto otvorov dáme zaisťujúci čap (4), ktorý si vyrobíme zo skrutky M10 s dĺžkou presahujúcou cez obe platne (2).


Radlica na malotraktor

131250

Na prepojenie radlice a traktora si urobíme spojovací diel. Tvoria ho spolu zvarené dve rúry a jäklový profil (5, 6, 17). Rozmer rúry (5) prispôsobíme tak, aby do nej vošla skrutka (3) a zároveň, aby vošla medzi platne (2). Musí sa voľne otáčať. Po zmontovaní skrutkou (3) prevŕtame 11 mm otvor. Polohu otvoru zaručuje otvor na platniach (2). Cez tieto otvory prestrčíme zaisťovací čap (4). Na to, aby radlica kopírovala terén, sa musí voľne nakláňať. Na rúru (6) nasunieme rúru (7), ktorá sa musí voľne otáčať. Rozmery prispôsobime k vlastným podmienkam. Rúru (7) privaríme k jäklovému profilu (8) s rozmermi 80 x 60 mm. Jej dĺžku prispôsobíme k výške traktora. Na pozíciu (8) privaríme kolmo ďalší jäklový profil 80 x 80 mm. Tento diel bude spojený s traktorom. Koniec rúry (6) zaistíme podložkou, skrutkou a maticou (9, 10). Aby radlicu nepretáčalo na diel (8), priskrutkujeme dorazy (11). Na spodok radlice priskrutkujeme klzáky (12), ktoré vyrobíme z pásoviny.

Kategória: Nezaradené
Tagy: radlica urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia