Rohová polica

Rohová polica

22. 02. 2006
Zdieľať

Zrejme najviac času strávime doma v kuchyni. Okrem iného potrebujeme v tejto miestnosti dostatok úložného priestoru. Môžeme si zvoliť otvorené alebo uzavreté prvky. K prvej kategórii patrí aj efektná polica v tvare obrátenej pyramídy, ktorá vhodne využíva miesto v rohu kuchyne a ponúka priestor na uloženie skla alebo iných dekoratívnych predmetov. Jej výroba nie je zložitá a správnou postupnoťou krokov pri montáži môžeme dosiahnuť, že spojovacie prvky budú takmer neviditeľné. Nenarušia tak celkový vzhľad police.

Jednotlivé časti

Polica má niekoľkých základných častí: 3 poličky, tri stojky, šesť držiakov a šesť podpier.

Materiál

Všetky časti sú vyrobené zo smrekovej škárovky hrúbky 20 mm. Ako spojovacie prvky použijeme samorezné skrutky priemeru 4 mm a dĺžky 50 mm (6 ks) a hmoždinky s priemerom 8 mm (7 ks). Na spojenie držiakov s podperami potrebujeme kolíky priemeru 8 mm (12 ks) a na upevnenie poličiek na stojky skrutky 3 x 40 mm (6 ks). Rovnaké skrutky (3 ks) použijeme aj na pripevnenie poličiek ku podperám.

Postup výroby

Zo škárovky vyrežeme priamočiarou pílou jednotlivé poličky. Menšiu poličku priložíme hneď pod väčšiu, aby nám nevznikol zbytočne veľký odpad. Pri označení dĺžky nesmieme zabudnúť na hrúbku rezu. Rez dohladka vybrúsime. Bočné hrany môžeme prípadne vytvarovať kopírovacou frézkou.


Rohová polica

46242

Podobne si zhotovíme aj podpery, držiaky a stojky. Ich tvar záleží od nášho vkusu a fantázie. Jdnotlivé diely ešte pred montážou povrchovo upravíme. Dosiahneme tak vyššiu kvalitu náteru a nemusíme sa báť, že pri lakovaní znečistíme stenu.

Montáž


Rohová polica

46243

Začíname vyvŕtaním dier do steny. Vložíme do nich hmoždinky a skrutkami pripevníme držiaky. Ich výškové rozmiestnenie záleží od toho, aké veci mienime na poličky ukladať. Do držiakov nad a pod hlavičku skrutky vyvŕtame asi do 3/4 hrúbky materiálu otvory s priemerom 8 mm na kolíky. Zo zadnej strany navŕtame v rovnakých výškach aj otvory do podpier, pričom dbáme na presnosť. Podpery narazíme na držiaky. Najprv položíme najspodnejšiu poličku, ktorú zhora zafixujeme skrutkou do každej podpery. Roh poličky podoprieme stojkou, ktorú uchytíme do steny hmoždinkou a skrutkou. Hlavičku skrutky môžeme zapustiť hlbšie do dreva a prekryť zátkou zo smreka. Bude spredu neviditeľná. Stojka musí byť v rovnakej výške ako obe podpery. Pripevníme druhú poličku, podoprieme stojkou, ktorú však neprichytíme do steny, ale zhora priskrutkujeme k poličke. Rovnako pripevníme aj poslednú najvyššiu poličku. Ak vaša manželka hneď po montáži začne poličku zapĺňať, bude to najlepším ohodnotením vašej práce.

Kategória: Nezaradené
Tagy: návod oranžová urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia