Stôl na hobľovačku

Stôl na hobľovačku

04. 02. 2008
Zdieľať

Hobľovačka je popri kotúčovej píle druhý základný stroj v stolárskej dielni. Pri domácich prácach s drevom nám pomôže aj menšia hobľovačka, na ktorú si podľa tohto návodu urobíme pracovný stôl.
Konštrukcia stola

Celý pracovný stôl je zhotovený z uholníkového profilu 50 × 30 × 3 mm. Najskôr si z neho narežeme dva kusy dlhé 740 mm (1) a dva kusy s dĺžkou 330 mm (8) .


 • Stôl na hobľovačku

  131279

  Z nich pozvárame základný rám, ku ktorému privaríme štyri nohy pracovného stola dlhé 730 mm (2).

 • Z vrchnej strany pracovného stola podľa šírky hobľovacieho valca privaríme dve priečky s dĺžkou 330 mm (3), ktoré zároveň slúžia aj na upevnenie hobľovacieho valca.
 • Odrežeme dve výstuhy nôh stola (10) a z kratšej strany ich privaríme.
 • Z dlhšej strany stola takisto odrežeme dve výstuhy (6), ktoré zároveň slúžia aj na uchytenie elektromotora. Vyfrézujeme v nich drážky a privaríme tam, kde bude upevnený elektromotor.
 • Aby sme triesky (hobliny) sústredili na jedno miesto, privaríme dva uholníky (5) a oplechujeme bočné strany (4), vnútornú a (9) a vrchnú stranu časť stola oceľovými plechmi hrubými 1 mm (dva plechy asi 310 × 330 mm).
 • Aby mal pracovný stôl s hobľovačkou väčšiu stabilitu, privaríme na nohy stola oceľové plechy 100 × 80 × 6 mm (7), ktoré prevŕtame (pre prípadné upevnenie pracovného stola, napr. k podlahe).
 • Konštrukciu stola pozvárame, dôkladne opracujeme a natrieme.
Aj pri týchto činnostiach platí, že základom úspechu je dôkladná a presná práca. Keď máme konštrukciu stola hotovú, upevníme skrutkami elektromotor s dvojitou remenicou (v našom prípade 2,2 kW, 2 885 ot./min.) a hobľovací valec (šírka 220 mm) s tromi nožmi na pracovný stôl. Nakoniec pripevníme zásuvku a vypínač na 380 V a elektroinštaláciu zveríme do rúk odborníka.

Kategória: Nezaradené
Tagy: urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia