Stolička

Stolička

24. 01. 2008
Zdieľať

Záhradný nábytok nie je najlacnejší, preto sa môžeme pokúsiť zhotoviť ho aj sami. Materiál na rám stoličky je z použitých hranolov 95 x 70 cm, prepílených na polovicu a ohobľovaných na hrúbku 32 mm. Operadlo je takisto z použitých dosiek ohobľovaných na hrúbku 20 mm.
Postup výroby


Stolička

131267

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Jednotlivé diely zhotovíme podľa výkresu. Pozor, diel 1 má dva varianty 1a, 1b – viď zostava rámu. Variant nohy 1b je bez horného otvoru Ø 6. Diely obrúsime a povrchovo upravíme. Povrchovú úpravu dielov ponechávam na vlastné rozhodnutie v závislosti od prostredia, v ktorom sa budú stoličky používať, v našom prípade je použitý náter Belinka. Styčné plochy na lepenie necháme nenatreté. Na väčšinu spojov sú použité kolíky Ø 8 x 40 mm, preto musíme do jednotlivých dielov vyvŕtať na ne otvory. Aby otvory navzájom sedeli, zhotovíme si na ich vŕtanie malú šablónu z pozinkovaného plechu.


Stolička

131264


Stolička

131262

Bočný pohľad Čelný pohľad


Na zostavovanie dielov je vhodné pripraviť si jednoduchý pomocný rám z latiek 30 x 50 mm, v ktorom ich spolu zostavujeme a lepíme (závisí to od počtu kusov – v tomto návode bolo robených šesť kusov). Na lepenie použijeme vhodné lepidlo, napr. Rakol. Najprv skolíkujeme a zlepíme bočné strany rámu 1a, 1b, 2 a 3 – ľavú a pravú stranu. Pri lepení používame stolárske zvierky alebo sťahovacie pásy. Je potrebné dodržať rovinu spodného okraja nôh, aby sa nám stolička nekývala. Keď bočné strany rámu dostatočne zaschnú, spojíme obe strany priečkami – 4 vpredu a vzadu. Každá priečka je pripevnená dvoma kolíkmi a dvoma konfirmátmi. Otvor Ø 6 v nohe je iba technologický, aby sa mohla zvŕtať priečka. Priemer otvoru je následne potrebné upraviť podľa použitého konfirmátu. Hlavička konfirmátu sa prekryje plastovou krytkou.
Stolička

131270


Stolička

131271

Operadlo – detaily Rám – detaily


Stolička

131265


Stolička

131272

Operadlo – zostava Rám – zostavaOperadlo

Zostavíme ho tak, že skrutkami M6 s pologuľovou alebo šošovkovou hlavou zoskrutkujeme nosné časti operadla 5 a 6 a upevníme ich do pomocného rámu (šablóny) na potrebný rozstup 500 a 420 mm (viď zostava operadla). Pod hlavu skrutky a pod maticu použijeme veľkoplošné podložky, medzi nosníky vložíme klznú plastovú podložku. Použijeme samoistiace matice, aby sa nám spoje neuvoľňovali. Jednotlivé latky operadla 7 postupne skrutkujeme drevoskrutkami 3 x 40, dve a dve na každej strane. Medzery medzi latkami uvedené na výkrese – 31 mm, resp. 28 mm – sú iba orientačné. Upravíme ich podľa konkrétnej šírky latiek tak, aby ich rozdelenie bolo rovnomerné.

Montáž

Zostáva nám už iba zmontovať operadlo s rámom pomocou skrutiek M6 x 70, medzi nosník operadla 5 a nohu 1a vložíme klznú podložku z plastu, jej hrúbka bude podľa presnosti výroby dielov 5 – 7 mm. Tým bude zaručená aj potrebná vôľa medzi operadlom a rámom. Na hotovú stoličku je vhodné použiť podložky na sedenie, ktoré kúpime buď hotové, alebo nám ich šikovná gazdiná ušije sama.

Kategória: Nezaradené
Tagy: stolička urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia