Súboj s centimetrami

Súboj s centimetrami

15. 12. 2008
Zdieľať

Päť centimetrov vo veľkorysom priestore nemusí znamenať nič. Ale v prípade rekonštrukcie jednoizbového bytu je podstatný každý centimeter. V interiéri, hoci malom, sú detaily veľmi dôležité, no ich riešenie musí byť komplexné. Len tak totiž možno vytvoriť príjemný celok.


Súboj s centimetrami

175120

Návrh rekonštrukcie jednoizbového bytu sa na prvý pohľad môže javiť ako jednoduchý, nekomplikovaný. Ale zdanie klame – napokon, každý z nás sa určite už presvedčil o tom, že tie najjednoduchšie veci bývajú oveľa komplikovanejšie, než by sme čakali. Či už ide o väčšiu dispozíciu, alebo nie, treba v takomto prípade zohľadniť atribúty žitia v „jednej bunke“. Pri navrhovaní zavážia predovšetkým potreby investora – to, čo preferuje viac: veľkú kúpeľňu alebo kuchyňu? Samostatnú spálňu alebo spací kút v obývacej izbe?


Súboj s centimetrami

175123

V návrhoch však nestačí zohľadniť iba tieto požiadavky, vzhľadom na kvalitu bývania je nevyhnutné spojiť ich s účelnosťou, estetikou a funkčnosťou (tá je podstatná nielen na malej ploche) a v neposlednom rade aj s ekonomickou dostupnosťou. Pri navrhovaní treba vziať do úvahy aj etnikum (každý z nás má iné potreby) a filozofiu, respektíve spôsob života (to, ako človek žije, pracuje, oddychuje a podobne).

Predmetom riešenia je malý jednoizbový byt v staršej zástavbe tehlového domu, ktorý pozostáva z obývacej izby a spálne zároveň, kuchyne, kúpeľne, toalety a vstupnej haly. Jednotlivé varianty majú svoje výhody aj nevýhody. V návrhoch sa rieši nielen samotná dispozícia, ale aj umiestnenie nábytkových dielov. Rovnako dôležitý je aj úložný priestor – jeho objem a jeho vhodné umiestnenie. Veď pre čistý uterák nemusíme vždy utekať do šatníka v spálni, môžeme ho nájsť napríklad v skrini v kúpeľni. Komunikačné zóny sú minimalizované a riešené s ohľadom na ich funkčnosť.
 


Súboj s centimetrami

175127


Súboj s centimetrami

175126


Súboj s centimetrami

175125

Variant A1 – A3 – navrhovaný stav
Tieto návrhy zohľadňujú úložné priestory (samostatný šatník) a ponúkajú možnosť niekoľkých riešení kúpeľne a toalety.
Ako nevyhovujúca sa môže javiť prechodná kuchyňa a jej poloha.

 

 


Súboj s centimetrami

175130


Súboj s centimetrami

175128

Variant B – navrhovaný stav
Výhodou tohto riešenia je, že si vyžaduje najmenšie stavebné úpravy. Malá plocha pre úložný priestor je zase to, čo mu možno vytknúť.
Variant C – navrhovaný stav
Negatívom je v tomto prípade nie príliš vhodne umiestnená kuchynská časť vzhľadom na jej orientáciu k oknám (prirodzené odvetranie). Tento problém možno riešiť kvalitným digestorom so silným ťahom. Pozitívom variantu C je samostatná spálňa.

Súboj s centimetrami

175124

Variant D – finálny
Tento variant rieši spálňu ako samostatnú súčasť obývacieho priestoru, ktorú možno oddeliť posuvným optickým predelom.
Prínosom je v tomto prípade prepojenie priestoru a jeho optické zväčšenie, priame odvetranie kuchyne a kontakt s jedálenským stolom a obývacou časťou, ktorá má možnosť dispozičnej variability sedenia, prípadne krátkodobého spania.

 

 

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Nezaradené
Tagy: interiér návrh pôdorys riešenie
Zdieľať článok

Diskusia