Susedské záhrady budú slúžiť všetkým
Všetky inžinierske siete a komunikácie v obytnej zóne Mladé Čunovo sú právoplatne skolaudované. Záujem o pozemky v novej obytnej štvrti neutícha. Najväčšou novinkou je rozhodnutie developera odovzdať pozemky určené na susedské záhrady bratislavskej mestskej časti Čunovo.
{R1}
V obytnej zóne Mladé Čunovo sú právoplatne skolaudované všetky inžinierske siete a komunikácie. Developer aktuálne zvažuje, aký druh občianskej vybavenosti ponúkne nová obytná štvrť. Budúci a potenciálni obyvatelia novej štvrte môžu svoje predstavy a preferencie tlmočiť prostredníctvom internetového dotazníka na stránke www.mladecunovo.sk. „Z výsledkov prieskumu vyplýva, že budúci obyvatelia Mladého Čunova by vo svojej blízkosti uvítali najmä supermarket a materskú škôlku,“ prezrádza výsledky Renáta Zaťková, marketingová manažérka projektu Mladé Čunovo.
Stabilný záujem o pozemky
Projekt Mladé Čunovo oslovuje širokú verejnosť najmä konceptom príjemného prírodného prostredia so širokou možnosťou športového vyžitia, veľkoryso riešenými cestami a chodníkmi s pásom zelene a vynikajúcou dostupnosťou do centra Bratislavy. Záujem je najmä o menšie pozemky do 6 árov, ale zaznamenali sme zvýšený záujem aj o rodinné domy v radovej zástavbe. Preto sa developer rozhodol zrealizovať pre záujemcov o takéto bývanie výstavbu 8 radových rodinných domov. „Ceny pozemkov sa pohybujú od 164 eur za štvorcový meter. Od spustenia predaja v lete minulého roku sme predali takmer 50 % pozemkov. Záujem o pozemky sa po skolaudovaní inžinierskych sietí a komunikácií ešte zvýšil,“ hodnotí výsledky predaja Zuzana Kolembusová, zástupkyňa výhradného predajcu projektu spoločnosti IURIS.
Susedské záhrady budú patriť všetkým
Ústredná myšlienka vytvoriť v novej obytnej štvrti lepšie miesto pre život, kde sa rozvíjajú susedské vzťahy a kde verejný priestor slúži na stretávanie a vzájomnú interakciu obyvateľov, zostala nezmenená oproti pôvodnému zámeru. Snahou developera je vytvoriť odlišný typ vidieckeho sídla, než na aký sme na Slovensku zvyknutí. Dôraz sa kladie na kompaktnosť architektúry a veľkorysé zastúpenie zelene.
Záujemcom developer ponúka možnosť kúpy jedného zo siedmich projektov rodinných domov navrhnutých pre danú lokalitu. „Vlastník pozemku si však môže vybrať svoje vlastné riešenie, musí však rešpektovať nielen regulatívy Územného plánu hlavného mesta SR Bratislavy, ale aj podmienky urbanisticko-architektonického riešenia, vrátane 6 m odstupu stavby od cesty,“ vysvetľuje Ľubica Husárová – projektová manažérka projektu Mladé Čunovo.
Súčasťou urbanistického konceptu obytnej zóny sú aj verejné plochy, ktoré budú môcť využívať všetci obyvatelia. Miestom vzájomných stretnutí nových i pôvodných obyvateľov Čunova sa stanú dve verejné susedské záhrady. „Reagovali sme na spätnú väzbu od kupujúcich, ktorí mali záujem o miesto pre vzájomné stretnutia so svojimi susedmi. Pozemky susedských záhrad preto odovzdávame mestskej časti Čunovo. Našou snahou je integrovať nových obyvateľov s pôvodnými obyvateľmi Čunova a naplniť pôvodný zámer – vytvárať dobré susedské vzťahy medzi všetkými členmi komunity,“ konštatuje Ľubica Husárová.
Veľkoryso navrhnutá zeleň v obytnej štvrti sa podľa pôvodného projektu rozkladá na ploche viac ako 4000 m2. Odovzdaním susedských záhrad bratislavskej mestskej časti Čunovo sa táto plocha rozšíri o ďalších 1 422 m2 parkovej zelene. „Susedské záhrady odovzdávame na verejné využívanie. Veríme, že sa stanú obľúbeným miestom stretnutí pre obyvateľov celej mestskej časti. Okrem toho dáme budúcim majiteľom pozemkov k dispozícii 61 parkovacích miest,“ dodáva Ľubica Husárová.
Predstavitelia mestskej časti prijali rozhodnutie developera: „projekt Mladé Čunovo vnímame z dlhodobého hľadiska ako prínos pre našu lokalitu. Oceňujeme ústretový prístup developera a jeho snahu vytvoriť kultivované prostredie, v ktorom sa dobre býva,“ uzatvára Gabriela Ferenčáková, starostka bratislavskej mestskej časti Čunovo.