Vešiak z ramienok

Vešiak z ramienok

08. 01. 2008
Zdieľať

Až na druhý pohľad naši hostia spoznajú, z čoho sa skladá tento vtipný vešiak. Vešiak z otočených ramienok na šaty v držiaku z preglejky dodá vašej predsieni ten správny švih.

Držiak zo zlepovanej preglejky s ramienkami „postavenými na hlavu“ predstavuje v predsieni zaujímavý prvok. Pritom sa dá rýchlo vyrobiť. Všetok potrebný materiál možno kúpiť v obchode. Jedenásť šatníkových ramienok, ktoré budeme potrebovať, je z bukového dreva. Ak nemáme jednoduché ramienka, môžeme pokojne kúpiť aj nohavicové, dôležité je, aby nemali na hornej strane žiadne zárezy, pretože by to mohlo rušiť optický dojem.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Vešiak z ramienok

128457

Priečnu tyč na ramienku spravidla možno ľahko odstrániť. Prerežeme ju v strede a oba kusy vypáčime, potiahneme dolu a uvoľníme ju zo spojenia. Vytŕčajúce drôtené úchytky ľahko vytiahneme. Oba konce obrúsime šmirgľom a natrieme bezfarebným lakom. Zo šiestich ramienok odstránime okrem priečok aj háky. Diery môžeme zaplniť tmelom. Na vyvŕtanie otvorov na koncoch ramienok je najlepšie použiť stojanovú vŕtačku. Otvory navŕtame najprv na jednom ramienku, ktoré potom použijeme ako predlohu pre ostatné. Ak konce ramienok zlepíme obojstrannou lepiacou páskou, môžeme naraz prevŕtať tri vešiaky.

Hliníkové rúrky zabezpečujú odstup ramienok

Pri skracovaní závitovej tyče, najprv na ňu naskrutkujeme maticu. Po odpílení tyče maticu vytočíme cez koniec von, čím sa ľahko vyhladí odpílená hrana. Až potom možno na závitovú tyč nasúvať ramienka. Začneme ramienkom bez háku a potom ich striedame. Medzi jednotlivé ramienka vsadíme 60 mm hliníkové rúrky, ktoré zabezpečujú ich odstup. Bočné diely preglejkového držiaka svojím tvarom sledujú oblúky vešiakov. Pomocou laku kovovej farby dosiahneme ich hliníkový vzhľad.


Použitý materiál (miery v mm)
Zlepovaná preglejka s hrúbkou 12 mm: 1 zadný diel 423 × 100 mm, 2 bočné diely 395 × 100 mm
k tomu: 11 vešiakov z bukového dreva, dve závitové tyče M6 s dĺžkou asi 720 mm, 20 hliníkových rúrok s priemerom 8 × 60 mm, 4 klobúčikové matice M6, skrutky do drevotriesky, lepidlo na drevo, metalízový lak v spreji, 4 skrutky do dreva so zaoblenou hlavou na uchytenie držiaka do steny.

Vešiak z ramienok

128451


Vešiak z ramienok

128452


Spolu budeme potrebovať jedenásť ramienok. Zo šiestich vyberieme háky. Ak majú ramienka priečnu tyč, treba ju zo všetkých odstrániť.


Z hliníkovej rúrky narežte pílkou na kov 20 častí s dĺžkou 60 mm. Pilníkom zaoblite hrany rezu.


Vešiak z ramienok

128453


Vešiak z ramienok

128454


Položte vždy tri ramienka na seba a na koncoch ich zlepte obojstranne lepiacou páskou. Potom vyvŕtajte na oboch stranách 6 mm diery.


Potom pílkou na železo odrežte závitovú tyč. Matica, ktorú ste predtým zaskrutkovali, chráni závit pri rezaní.


Vešiak z ramienok

128455


Vešiak z ramienok

128456


Teraz striedavo nasúvajte ramienka na tyč – jedno bez háku a ďalšie s hákom. Medzi ne navlečte vždy hliníkovú rúrku, ktorá zabezpečí rovnaký odstup ramienok.


Nakoniec vyrežte zo zlepovanej preglejky diely držiaka. Keď ich nastriekate lakom oceľovej farby, farebne sa budú hodiť k hliníku.

Kategória: Nezaradené
Tagy: urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia