Vrchná fréza z nefunkčnej brúsky

Vrchná fréza z nefunkčnej brúsky

27. 12. 2007
Zdieľať

„Už dávnejšie som si kúpil uhlovú brúsku s priemerom 115 mm, 600 W, 10 000 ot./min. Po čase sa na nej poškodil ozubený prevod – očesalo sa ozubenie, motor však bol dobrý. Keďže mi je obrábanie dreva blízke, rozhodol som sa prerobiť uhlovú brúsku na vrchnú frézu“, píše nám autor návodu Miroslav Hajdík z Popradu.
Pracovný postup
 • Vrchná fréza z nefunkčnej brúsky

  121739

  Teleso prevodovky odrežeme tak, aby zostala len stena, ktorá je priskrutkovaná k telesu brúsky a zároveň ju zakrýva odspodu. Vysunutý zostane len čap osky hriadeľa motora s Æ 8 mm, dlhý 12 mm. Na tomto čape bol predtým namontovaný pastorok ozubeného prevodu.

 • Urobíme si platňu z plechu hrubého 4 mm. Po okrajoch sú dve vodidlá s Æ 14 mm. Platňu v strede vyrežeme tak, aby 4 skrutky, ktoré držia zrezané veko, držali aj platňu. V jej strede urobíme otvor na čap hriadeľa.
 • Na čap hriadeľa nasunieme hlavičku, ktorú zaistíme skrutkou („červíkom“). Do nej z druhej strany nasúvame nástroje so stopkou s Æ 8 mm. Nástroj opäť zaistíme skrutkou. Hlavička je pri koreni vsadená do ďalšieho ložiska a zakrytá krytom.
 • Kryt priskrutkujeme k platni. Dve ložiská lepšie zachytávajú tlaky na nástroje a jeho vibrácie. Dorobíme ešte spodnú platňu, doraz po hrane a doraz na frézovanie v rovine.
 • Otáčky motora a zároveň aj motorového vretena sú asi 25 000/min. Sú pomerne vysoké, ale citlivým prispôsobovaním rýchlosti posuvu docielime pekné opracovanie materiálu. Výkon motora je postačujúci.  Vrchná fréza z nefunkčnej brúsky

  121740


  Vrchná fréza z nefunkčnej brúsky

  121742

Kategória: Nezaradené
Tagy: fréza urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia