Zima v záhrade
Zimná záhrada neponúka toľko farieb a vôní ako v lete, zato však vie upútať inými lákadlami. Úžasné diela – najmä na listoch a suchých plodoch – po sebe zanecháva mráz. Popri ich obdivovaní si môžete premyslieť, čo všetko vo svojej záhrade počas blížiacej sa sezóny zmeníte.
Ozdravenie živých plotov
Teraz máte príležitosť na zmladenie starších živých plotov z listnatých opadavých drevín (napríklad vtáčí zob). Ostrou pílkou zrežte živý plot na výšku asi 40 cm a väčšie rany ošetrite štepárskym voskom. Na jar začne plot obrastať, ale mal by mať dostatok priestoru a veľa svetla. Zmladzovať živé ploty zo vždyzelených drevín alebo z ihličnanov sa neodporúča. Z drevín, najmä novovysadených, nezabudnite striasať sneh – nahrňte ho ku koreňom (po roztopení zabezpečí dostatočnú vlahu).Rozkvitá lieskovníček
Vo februári môže vo vašej záhrade rozkvitnúť po mandliach voňajúci lieskovníček (Corylopsis pauciflora). Vetvičky tohto kra sú doslova obsypané bledožltými kvetnými strapcami. Rastlina dorastá do výšky 1,5 až 2 m. Lieskovníček nie je pestovateľsky náročný, dokonca ho netreba každoročne rezať. Nádherne vyniká v kombinácii s prvými fialovo kvitnúcimi krókusmi a pred tmavším pozadím vždyzelených krov.
Podľa čoho poznáte dobré záhradnícke nožnice?Obzrite si ich čepele – mali by byť z nehrdzavejúcej ocele. Dobré nožnice poznáte aj podľa toho, že sa dotýkajú len v rezných bodoch. To znižuje trenie, a teda aj vašu námahu. V predajni sa nebojte zobrať nožnice do rúk a strihnúť s nimi len tak nasucho. Tak zistíte, či vám sadnú. Záhradnícke nožnice môžu byť jednosečné (na strihanie trvaliek a okrasných tráv) alebo dvojsečné (na strihanie zdrevnatených stoniek). V malej záhrade postačia univerzálne nožnice. Oplatí sa investovať do značkových výrobkov, pretože výrobca vám môže ponúknuť ďalšie benefity.
Dekorácia do záhrady
Zdá sa vám záhrada alebo terasa nezaujímavá? Môžete ich zatraktívniť jednoduchými dekoračnými prvkami. Farebné plody, ktoré ste si na jeseň nazberali v záhrade a nasušili, dajte do prázdnych mrazuvzdorných terakotových črepníkov, starých košíkov či kovových nádob. Pridajte kúsok brečtanu, prírodného lyka či sisalu a ostatné za vás urobia mráz a sneh. Dekoráciu umiestnite na dobre viditeľné miesto chránené pred vetrom.
Energické hyacintyNarýchlené záhradné trvalky a cibuľoviny dokážu vytvoriť príjemnú, živú a voňavú atmosféru. Dostanete ich kúpiť v širokej škále farieb, čiže si môžete vybrať kvety, ktoré budú ladiť s vaším interiérom. Medzi najkrajšie druhy patria hyacinty a prvosienky. Vyberajte mierne rozkvitnuté exempláre a doma im nezabudnite prepožičať vkusný črepník. Kvitnúcim hyacintom aj prvosienkam doprajte svetlé a chladnejšie miesto a pravidelnú zálievku. Neodporúča sa umiestniť ich do spálne, lepšie vyniknú vo vstupných priestoroch.
Počas zimy nezabudnite: • zaliať vždyzelené dreviny, zakrpatené dreviny v nádobách, rododendrony a čerstvo vysadené ihličnany (ale iba ak nemrzne); • začať s výberom osív letničiek – papuliek, agerátov, šalvií, rudbekií. Misky s výsevným substrátom a výsevmi umiestnite na teplé a svetlé miesto – napríklad na okenný parapet; • dať odhrnutý sneh na skalku a do porastov vždyzelených drevín; • zrezať okrasné kry kvitnúce v lete – nátržníky, tavoľníky, budleu a perovskiu (koncom februára), nechajte od zeme asi len 3 očká; • vysiať do skleníka prvú zeleninu (február); • skontrolovať, či sa zimný kryt trvaliek neporušil; • skontrolovať zimujúce subtropické rastliny a hľuzy. Počas teplejších dní vyvetrajte miestnosť, v ktorej sa tieto rastliny nachádzajú. Zalievajte ich len minimálne. |
Zdroj: časopis Môj dom