… aby ste sa nemuseli červenať

22. 06. 2005
Zdieľať

Nech sa radšej červená vaša stena nejakým pekným odtieňom tejto impozantnej farby ako vy pri pohľade na steny vášho interiéru. Sú totiž jeho neoddeliteľnou súčasťou a mali by spolu s nábytkom, podlahou a doplnkami dotvárať jeho celkový imidž. Pokúste sa teda upraviť ich tak, aby ste sa mohli nimi pochváliť. Či už zvolíte tradičný spôsob, alebo zvíťazí vo vás novátorský duch, za kvalitnú a estetickú úpravu stien sa nebudete musieť červenať.

Pri stavbe domu vytvárate základné architektonické vlastnosti interiéru už budovaním obvodových stien a nosných či nenosných deliacich priečok. Dispozícia priestoru, ktorý budete obývať, je tak už viac-menej daná a zmeníte ju len pomocou búracích prác. Pred rovnakou danosťou stojíte aj pri kúpe bytu. Štruktúra interiéru, ktorú spomenuté steny vytvárajú, dá sa však zmeniť aj inak ako zbíjačkou či búracím kladivom. Steny v interiéri možno upraviť viacerými spôsobmi, pričom si každý môže uplatniť svoj vkus, aby sa vo svojom súkromí cítil príjemne, aby dispozíciu ešte zvýraznil, odlíšil alebo zjednotil jednotlivé miestnosti či opticky upravil špecifický priestor.

Najprv trochu špinavej roboty


… aby ste sa nemuseli červenať

27737

Ak stojíte v novostavbe pred ešte neomietnutými obvodovými múrmi a priečkami, čaká vás trochu špinavej roboty, ktorá je však nevyhnutná. Omietka totiž patrí k základným a najrozšírenejším druhom povrchových úprav stien v interiéri. Môžete ju nanášať na tehlu, kameň, betón, pórobetón, rozličné druhy panelov, drevotrieskové tvarovky a na ďalšie stavebné materiály. Tvorí ju jedna alebo viac vrstiev maltoviny nanášaných rozličnými spôsobmi a v rôznych hrúbkach podľa miestnosti, jej situovania v dome a podľa konečnej povrchovej úpravy. Omietka však nie je len estetická úprava steny. Plní aj dôležitú funkciu ochrany muriva a jednotlivých konštrukčných prvkov, prispieva k stabilite celej konštrukcie a do určitej miery zabraňuje aj jej poškodeniu. Ďalšími pozitívami sú tepelnoizolačná, akumulačná a zvukovoizolačná schopnosť a prievzdušnosť. Omietky dobre odolávajú požiaru, sú antistatické a súčasné materiály zabraňujú aj tvorbe plesní a húb. Ak sme spomínali špinavú robotu, tak len z prozaického dôvodu. Materiály, z ktorých sa omietka zhotovuje, majú totiž taký charakter. Najčastejšie sa používajú vápenné štukové, vápenno-cementové štukové, sadrové, silikátové, umeloživičné a ďalšie druhy omietok. Môžu byť jednovrstvové, dvojvrstvové alebo vo forme nástrekov. Ich konečná kvalita závisí od nanesenia každej vrstvy. Najprv by sa mal čo najdôkladnejšie vykonať postrek riedkou maltou, ktorý vyplní nerovnosti a póry muriva, potom sa aplikuje jadrová vrstva s čo najrovnejším povrchom a na záver štuková vrstva z jemnej vápennej alebo sadrovej malty.

Kde, akú a ako


… aby ste sa nemuseli červenať

27731

V rodinnom dome treba prihliadať aj na polohu a funkciu miestnosti. Inú omietku si vyžaduje obývacia izba a iná sa používa v pivničných priestoroch. Do tzv. významovo podradnejších priestorov navrhujte radšej hrubú vápennú omietku. Ale rozdiely sú aj medzi miestnosťami v samotnom byte, najmä vzhľadom na pôsobenie vlhkosti. Tam, kde prechodne vzniká vlhké ovzdušie, teda v kúpeľniach či kuchyniach, je vhodné aplikovať hladké dvojvrstvové vápenno-cementové omietky v hrúbke 1,5 až 2 cm. Samotné jadro i štuková vrstva by mali byť paropriepustné, aby nevznikala kondenzácia pary a steny sa nepoškodzovali.


… aby ste sa nemuseli červenať

27730

Príjemným povrchovým materiálom je sadra, resp. sadrová omietka. Jej povrch má veľmi jemnú štruktúru, príjemne pôsobí na pohľad i na dotyk. Okrem toho je to aj aktívny materiál, ktorý umožňuje stenám dýchať, čím do určitej miery reguluje klímu v miestnosti. Ale nesmie sa kombinovať s cementovým podkladom, lebo by sa táto jeho vlastnosť stratila. Ak ste fajčiari a cigaretový dym je súčasťou vášho interiéru, sadrovú omietku radšej nepoužívajte, pretože stmavne a bude zapáchať po dyme. Povrch stien nemusí byť len dokonale hladký. Použitím hrubozrnnejších prísad do jadra omietky vytvoríte plasticky pôsobiace úpravy s rozličnými štruktúrami a vzormi. Vynikajúce vlastnosti majú aj silikátové (minerálne) a umeloživičné omietky. Ak túžite po stálofarebnej, paropriepustnej a pevnej omietke, môžete si vybrať aj zo širokej ponuky farebných úprav a štruktúr, záleží len na vás. Často obsahujú aj špeciálne prísady, aby omietky boli odolné proti vode a umývateľné, teda vhodné aj do vlhkých priestorov. Všetky spomínané druhy omietok sa nanášajú viacerými spôsobmi: nahadzujú sa, striekajú, natierajú – ručne alebo strojom. Potom sa upravujú hladidlami, valčekmi alebo špachtľami, podľa toho, akú štruktúru si želáte.

Finálna úprava

Na rad prichádzajú otázky a úvahy, s ktorými súvisia menšie, niekedy aj búrlivé výmeny názorov v domácnostiach: Čo na tie steny dáme? Ak len náter, tak aký? Bielou nič nepokazíme, ale čo ak by lepšie vyznela napríklad broskyňová? Alebo si dáme urobiť nástrek nejakého vzoru? U susedov majú kuchyňu takú prskanú domodra. Možno by sme si mohli aj nalepiť tapety. Ale aké? Klasické alebo špeciálne, textilné, sklotextilné či velúrované? Možno nejako takto prebieha u vás doma debata pri rozhodovaní sa, akú konečnú podobu dáte svojim stenám.

Maľba je stále moderná


… aby ste sa nemuseli červenať

27747

Maľovanie ako tradičný a jeden z najjednoduchších spôsobov povrchovej úpravy stien je stále moderné. Nielenže skrášľuje a zušľachťuje interiér, ale podobne ako omietka chráni murovacie materiály, aj náter má vo vzťahu k omietke ochrannú funkciu. V súčasnosti výrobcovia ponúkajú moderné a ľahko spracovateľné farby, ktoré nepoškodzujú životné prostredie, nezaťažujú interiér zápachom, emisiami a sú zdravotne neškodné. Zároveň sú paropriepustné, odolávajú oderu a opotrebovaniu. Medzi tradičné patria maľby vápenné, kremičité, kazeínové, voskové a olejové. Vápenné maľby sú „najjednoduchšie“, ale v porovnaní s ostatnými majú kratšiu životnosť a pomerne vysokú nasiakavosť, preto sú vhodné len do suterénnych miestností, hygienických priestorov a kuchýň. Odolnejšie sú kremičité, kazeínové a vápenno-kazeínové nátery, ktoré sa používajú v ostatných častiach interiéru. Široké uplatnenie, vďaka svojej všestrannosti, dnes majú silikónové nátery – využívajú sa ako povrchová vrstva na minerálne podklady, na prekrytie starých silikátových a disperzných náterov. Dobre priľnú k podkladu, sú paropriepustné a umývateľné vodou. Akrylátové farby zasa obľubujú stavebníci pre ich vynikajúcu kryciu schopnosť a pružnosť pri teplotných rozdieloch. Ak potrebujete natrieť betónovú konštrukciu, šľachtenú omietku či ďalšie povrchy v interiéri, nech sa páči – akrylát. Len treba dávať pozor na jeho menšiu schopnosť „dýchať“ a na prípadnú vlhkosť stien, kde táto kombinácia môže vyvolať nežiaduce účinky. Pri maľbe nie je rozhodujúce len to, na akej báze je vyrobená farba. Dôležitý je aj spôsob jej nanášania, ktorým môžete kreatívne prispieť k pozitívnej zmene vzhľadu interiéru. Klasické spôsoby so štetcom či s valčekom sú každému známe. Ale skúsili ste už niekedy nanášať farbu napríklad špongiou alebo ju odtláčať bavlnenou látkou? Stretli ste sa už s technikami, ako sú lazúrovanie, roztieranie, tupovanie či zvitkové nanášanie? To všetko sú spôsoby, ktoré dajú vašej fantázii ďalší rozmer a vašim stenám zasa netradičný, no o to zaujímavejší vzhľad. Podobne ako farby s plnivom v podobe zŕn, ktoré vytvárajú plastický charakter zvislých stien. Stačí sa len poradiť s odborníkmi a môžete začať.

Ani tapety nevyšli z módy


… aby ste sa nemuseli červenať

27740

Vytratili sa iba tie, na ktoré sme boli zvyknutí, či lepšie povedané, na ktoré sme si nemohli zvyknúť pred niekoľkými rokmi. Dnešný trh už ponúka úplne iné riešenia. Tapety v porovnaní s inými spôsobmi povrchovej úpravy stien poskytujú oveľa širšie možnosti farieb a vzorov. Dnešné tapetovanie je už tak trochu výtvarná tvorba, pretože skutočne ozvláštni každý interiér rozličnými spôsobmi. Ak sa rozhodnete pre tapety, môžete si vybrať medzi dvomi základnými druhmi – jednovrstvovou a dvojvrstvovou. Tie prvé tvorí len jeden pás papiera alebo fólie. Dvojvrstvové tapety sú odolnejšie a pevnejšie, pretože sú vyrobené z dvoch vrstiev papiera alebo z jednej papierovej a druhá je z iného materiálu. Špeciálne, samolepiace tapety nie sú vhodné na veľké plochy. O naozaj širokom spektre, z ktorého si môžete vybrať, svedčí aj rozmanitosť dizajnu tapiet. Stále obľúbená je potlač najrôznejšími vzormi a obrazcami, nájdete aj tapety s nalepenou tenkou drevenou či korkovou dyhou vhodné na rovné plochy, ale stretnete sa aj s kombináciou spodnej papierovej vrstvy s hliníkovou fóliou. Je to veľmi odolná a trvanlivá tapeta, vhodná do moderných interiérov. Ďalším moderným trendom v sortimente tapiet sú sklotextilné tapety. Nemajú papierový podklad a vyrábajú sa zo sklených vláken, ktoré im zaručujú mnohé vynikajúce vlastnosti. Podobne ako hliníkové tapety sú veľmi trvácne, stále, odolné proti oderu, úderom, prepichnutiu a pod. Sú nehorľavé, zdravotne neškodné, umývateľné a prekryjú nerovnosti steny, na ktorú sa nanášajú. Môžete ich ešte upravovať maľovaním, dokonca niekoľkokrát bez toho, aby stratili pôvodnú povrchovú štruktúru. Ich farebná pestrosť a štruktúra povrchu zasa poteší oko každého záujemcu o menej tradičný vzhľad interiéru, možno splnia aj vaše vysnívané predstavy.

To zďaleka nie je všetko


… aby ste sa nemuseli červenať

27745

Podrobnejšie sme rozobrali len najpoužívanejšie a najobľúbenejšie povrchové úpravy stien v interiéri. Je ešte mnoho ďalších spôsobov. Čoraz obľúbenejším sa stáva marmorín – dekoračný tmel, ktorý nadväzuje na historickú tradíciu starých majstrov „stucco anctico“ a „veneziano“. Pomocou tohto zaujímavého materiálu môžete na svojich stenách skutočne popustiť uzdu fantázii a vytvoriť originálnu úpravu. Ničím nezvyčajným nie sú na slovenských stenách ani textílie vo forme tapiet alebo stierok. Nie je to síce riešenie pre každý interiér, ale svojou pestrosťou a samotným charakterom materiálu sú textílie takisto inšpiratívne. Apropo, drevo. U nás je to tradičný materiál. Steny nevynímajúc. Dobre známy tatranský profil sa používa dodnes a postupne sa k nemu pridávajú zaujímavé drevené obklady v podobe veľkoplošných drevených panelov. Interiéru dodávajú exkluzívny charakter a príjemnú atmosféru. No ak sa vám nepozdáva ani jedno z riešení, stále je tu ešte možnosť použiť murovací materiál, ak to, samozrejme, umožňuje jeho vzhľad. Pohľadová tehla patrične upravená náterom alebo aj obnažené presné pórobetónové tvárnice – to všetko sú riešenia, pre ktoré sa môžete rozhodnúť.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: interiér maľba omietka stavba domu stena tapety
Zdieľať článok

Diskusia