6 tipov vykurovacích zariadení, v ktorých môžete pozorovať blčiaci oheň
Ak plánujete kozub, kachle alebo pec, ktoré majú mať nielen estetickú funkciu, ale budú slúžiť aj na vykurovanie, mali by ste si zodpovedať viacero praktických otázok. Napríklad aký priestor budete vykurovať a či pôjde o hlavný alebo doplnkový zdroj tepla. Na výber máte tiež niekoľko typov vykurovacích zariadení, v ktorých môžete pozorovať blčiaci oheň.
1 Peletové kachle
Kozubové kachle na pelety (či už teplovodné, alebo teplovzdušné) majú svoje miesto v modernej domácnosti. Nie sú náročné na priestor a dokážu navodiť príjemnú atmosféru živého ohňa bez úniku prachu a dymu do miestnosti. Tým, že obsahujú zásobník, ktorý vie vydržať až 24 hodín, nemusíte do kachlí chodiť tak často prikladať. Nasávanie vzduchu z exteriéru a vysoká účinnosť v okolí 92 % je zárukou, že teplo vyprodukované v kachliach ostáva v domácnosti a neuniká do exteriéru. Obsluha je nenáročná a čistenie sa robí približne raz za mesiac a trvá v priemere 5 minút.
Stavba kozuba je citlivou záležitosťou vzhľadom na bezpečnosť.
Rozhodne ju preto zverte do rúk profesionálom a nič nepodceňte.
2 Akumulačný kozub
Jeho podstatou je akumulačný materiál, ktorý má tepelnú zotrvačnosť, dokáže absorbovať vytvorené teplo a postupne ho do priestoru uvoľňovať v menších dávkach aj dlho po dohorení ohňa. Sálavé teplo z akumulačného kozuba sa šíri rovnomerne všetkými smermi od zdroja. Nezohrieva vzduch, ale priamo predmety, od ktorých sa vzduch ohrieva druhotne. Preto vzduch nevysušuje a na rozdiel od teplovzdušného kozuba vytvára príjemnú klímu. Sálanie z neho možno prirovnať k žiareniu slnka. Ľudské zdravie priaznivo ovplyvňuje aj tým, že produkuje záporné ióny, ktoré pôsobia na organizmus človeka doslova blahodarne. Jeho prevádzka je ekologická, dosahuje 80 – 90 % účinnosť , čo znamená efektívne využitie energie získanej z horenia. Prikladá sa doň v 4-až 12-hodinových intervaloch.
Sálavé teplo z akumulačných kozubov je zdraviu prospešné.
Šíri sa priestorom na princípe vlnenia a ohrieva okolité predmety.{R1}
3 Akumulačné kozubové kachle
Sú založené na princípe akumulácie a sálania tepla podobne ako akumulačné kozuby, sú však menej náročné na priestor, jednoducho sa inštalujú a nevyžadujú stavebné úpravy. Stačí ich len napojiť na komín a začať kúriť. Ich prednosťou je aj priaznivá cena. Akumuláciu zabezpečuje akumulačný obklad alebo prstence osadené nad ohniskom okolo dymovodu – počas kúrenia sa nahrejú a potom odovzdávajú teplo cez plášť spotrebiča do miestnosti. Zvyčajne dokážu vyžarovať naakumulované teplo až 12 h po dohorení ohňa. Slúžia na lokálne vykurovanie miestnosti, v ktorej sa nachádzajú, sú vhodné aj do nízkoenergetických domov a majú vysokú účinnosť spaľovania – zatiaľ čo tepelná účinnosť klasického otvoreného kozuba je zhruba 15 %, akumulačné kachle môžu dosiahnuť až 85 %.
Do starších stavieb je vhodný teplovzdušný kozub.
Do moderných nízkoenergetických a pasívnych domov zasa akumulačný.
4 Keramické kozubové kachle
Očaria milovníkov klasických kachľových pecí, ide však o zariadenie vhodné aj do súčasných zateplených a utesnených domov. V princípe ide o akumulačné kozubové kachle, pričom na akumuláciu tepla sa využíva keramický obklad – tradičný, prírodný a v oblasti vykurovania overený materiál. Akumulačná schopnosť keramiky je známa už stáročia a na obklad kozubových kachlí je optimálnou voľbou aj v ďalších parametroch – keramický obklad je neporézny a praktický na údržbu, jeho prednosťou je dlhoročná stálosť farieb aj pri termickom zaťažení. Kozubové kachle s tradičným obkladom sa hodia do klasického interiéru, ale dokážu ozvláštniť aj moderný priestor. V ponuke sú aj veľkoplošné formáty keramiky a moderné farby glazúr, ktoré reagujú na aktuálne interiérové trendy.
5 Tradičná kachľová pec
Je vhodná na lokálne vykurovanie miestnosti, v ktorej sa nachádza. Tento typ pece má veľké výhody oproti každému konvekčnému vykurovaniu – do okolia totiž odovzdáva vyrobenú energiu prevažne sálaním. Ohnisko a spalinový akumulačný ťah sa pri tradičnej kachľovej peci dotýkajú jej vonkajšieho plášťa, tepelným vedením tak dochádza k prenosu tepla z ohniska a k ťahu priamo na vonkajší plášť. Nevýhodou tohto typu konštrukcie je nerovnomerné rozloženie teploty na povrchu pece. Pri kontakte dvoch telies s rozdielnymi teplotami totiž dochádza vždy k prenosu tepla z telesa s vyššou teplotou na teleso s nižšou teplotou. Tento prenos prebieha dovtedy, kým nenastane teplotné vyrovnanie. Takto vznikajú oblasti vonkajšieho plášťa s vysokou teplotou na povrchu, okolo ktorých môže vzniknúť neželané prúdenie vzduchu okolo pece.
6 Hypokaustová kachľová pec
Ide o moderný typ kachľovej pece. Teplo z jej vnútorného priestoru, ktorý tvorí ohnisko a ťahový systém, sa prenáša na vonkajší plášť moderným spôsobom – sálaním a konvekciou v úplne uzavretom systéme so vzduchovou medzerou medzi vonkajším plášťom a jadrom pece. Tým sa oproti tradičnej kachľovej peci zväčšia efektívne ohrievané plochy vonkajšieho plášťa. Logickým dôsledkom rozdelenia energie na väčšiu plochu je potom zníženie povrchových teplôt pece. Ďalšou výhodou takejto pece je dlhý čas akumulácie – bežne 10 až 12, niekedy aj 24 h – s pomalým a vyrovnaným odovzdávaním tepla do priestoru a vysokou účinnosťou (až do 90 %). Ideálne je udržiavať ju počas celej vykurovacej sezóny neustále v prevádzke tak, aby nedochádzalo k jej častému vychladnutiu a následnému štartovaniu.
ODPORÚČAME PRI KÚRENÍ V KOZUBE, PECI ALEBO KACHLIACH
Vysávač na popol
Kompaktný, praktický a všestranný vysávač na popol a suchý vysávač AD 3.200 s výkonom 1200 W láka svojou vysokou a dlhotrvajúcou sacou silou. Vďaka filtračnému systému, ktorý sa skladá z plochého skladaného filtra a filtra na veľké nečistoty, je možné nasávať veľké množstvo popola. Kovová nádoba a kovová sacia hadica ponúkajú maximálnu bezpečnosť pri zbieraní popola. Skosená ručná trubica zasa zabezpečuje pohodlie pri práci aj na ťažko prístupných miestach.
Kozubové náradie
Aby vám kozubové kachle spokojne priadli pri každom zakúrení, nemali by ste podceňovať ich pravidelnú údržbu. Pri kúrení, ale aj na následnú starostlivosť o váš kozub či kozubové kachle využijete kutáč, lopatku aj zmeták a určite oceníte aj praktický stojan. Po práci jednoducho zavesíte všetko náradie na jedno miesto a nabudúce ho zase nájdete pripravené na akciu.
PRIPRAVILA: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2017