Zdroj: Wentor

Ako správne kúriť v krbe a krbových kachliach

19. 11. 2021
Zdieľať

Aby vám krb či krbové kachle slúžili čo najlepšie a čo najdlhšie, je dôležité dodržiavať pri ich používaní niekoľko pravidiel. Ako v nich správne kúriť, sme sa opýtali odborníkov z praxe.

Bezpečnosť

Tá je, samozrejme, pri ohni v interiéri dôležitá. Krbové kachle by mali byť
v prvom rade umiestnené na nehorľavom podklade, ako je dlažba či betón. Ak stoja na laminátovej alebo drevenej podlahe, treba ich podložiť napríklad plechom, prípadne tvrdeným sklom. Podľa vyhlášky č. 401/2007 by mala nehorľavá podložka siahať aspoň 300 mm dopredu a 100 mm po bokoch kúreniska. Voľne stojacie kachle by zároveň mali byť vzdialené aspoň 20cm od steny a minimálne 80 cm od horľavých materiálov.
„V priestore, v ktorom sú umiestnené kachle alebo krb, môžete tiež nainštalovať detektor dymu a oxidu uhoľnatého.Toto zariadenie vás upozorní na prípadné nebezpečenstvo,“ odporúča špecialista spoločnosti Romotop.

Obývačka s krbom, sklenenou izolačnou podložkou a domáckou atmosférou

Zdroj: zrcadla.cz

Ako izolačná podložka pod kachle a ku krbom sa často používa tvrdené sklo, ktoré umožňuje zachovať pôvodnú podlahu a jej vzhľad a zároveň poskytuje dostatočnú ochranu. Číre tvrdené sklá Fireglass Amirro majú hrúbku 8 mm a sú lemované fazetou. Ich nosnosť na rovnom a tuhom podklade je cca 250 kg. Viacero veľkostí a tvarov nájdete v e-shope zrcadla.cz.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom prekvapuje utajenými schodmi a certifikovanou pecou na pizzu!

Čím kúriť

Najvhodnejším palivom do krbu a kachlí je kusové drevo s vlhkosťou pod 20 %. „Prírodné vysušenie dosiahnete tak, že drevo uložíte na krytom mieste s prístupom vzduchu aspoň na dva, lepšie na tri roky. Ak ho predtým naštiepete, preschne rýchlejšie,“ radí špecialista z firmy Romotop. Vhodné sú podľa neho v podstate všetky druhy drevín. „Nie je pravda, že tvrdé drevo je najlepšie. Bez problémov možno kúriť aj mäkkým drevom, ktoré je v niektorých prípadoch dokonca vhodnejšie,“ dodáva. Samozrejme, nie každé drevo prináša rovnaké výsledky.

„Kľúčom k správnemu výberu je pochopenie charakteristík rôznych druhov palivového dreva, ktoré sa v zásade delí na tvrdé a mäkké,“ vysvetľuje Marcela Bínová z oddelenia vykurovania a kachlí v projektových marketoch Hornbach. Mäkké drevo horí rýchlo a má nižšiu výhrevnosť, často aj viac dymí. Obsahuje viac živíc, preto sa rýchlo a výdatne rozhorí. Uzavreté smolné bublinky pri horení praskajú a produkujú iskry, čo vytvára príjemnú atmosféru.

Prečítajte si tiež
5 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere krbu alebo kachlí

V zime sa odporúča najmä na rýchle rozhorenie a v kombinácii s tvrdým drevom. Tvrdé drevo pochádza zo stromov, ktoré rastú pomaly, vďaka čomu je hustejšie, má tmavšiu farbu a horí pomalšie. Pahreba z neho tiež dlho sála teplo. Keďže je menej živicové, znižuje sa riziko vzniku dechtových nánosov v komíne a dymovode. Je však drahšie a jeho sušenie trvá dlhšie. Drevené brikety sú ďalšou možnosťou pri väčšine krbov a kachlí. Vyrábajú sa z recyklovaného drevného odpadu, ktorý sa vysuší a zlisuje do požadovaného tvaru. Pri ich výrobe sa nepoužívajú žiadne ďalšie pomocné látky, takže sú ekologickým zdrojom energie. Pri priemernej vlhkosti asi 10 % sa tiež znižuje riziko usadzovania dechtových nánosov.

Moderné krbové kachle v obývačke

Zdroj: Thorma

Čím v kachliach kúriť? Jedine palivom, ktoré odporúča výrobca. Elegantné krbové kachle DELIA Standard Serpentino s výkonom 7,5 kW sú určené na spaľovanie dreva alebo drevených brikiet. Ohnisko je vyložené lisovaným vermikulitom, ktorý zvyšuje teplotu horenia a zabezpečuje vysokú účinnosť spaľovania (až 84 %). Tým sa zároveň znižuje spotreba dreva aj emisie. Oplachovanie vzduchom udržuje sklo dvierok čisté. Na výber je viacero farebných variantov keramiky – biela, čierna lesklá a grafitová matná. Tí, ktorí preferujú prírodné materiály, si môžu zvoliť mastencový obklad Serpentino. Spotrebič možno vybaviť akumulačným žiarobetónom, čím sa predĺži čas sálania tepla. www.thorma.sk

Aké drevo si vyberiete?

Dubové

Je pomerne dostupné, má vysokú výhrevnosť a dlho horí. Je tiež skvelé na nočné udržiavanie ohňa.

Bukové

Má mimoriadne vysokú výhrevnosť, horí pekným plameňom a takmer neiskrí. Má však vysoký obsah vody, takže sa musí dlhšie sušiť. Je veľmi žiadané, no drahšie.

Brezové

Horí veľmi dobre – o niečo rýchlejšie než buk či jaseň, no výrazne pomalšie než ihličnaté dreviny. Veľmi nedymí ani neiskrí a vďaka obsiahnutým éterickým olejom má romantický modrý plameň.

Sekera zaťatá v pni pred naskladaným drevom

Zdroj: Hornbach

Smrekové

Ľahko vzplanie, ale aj rýchlo zhorí. Je menej husté, pri horení iskrí a neprodukuje dlhotrvajúcu pahrebu, je však cenovo výhodné.

Topoľ, vŕba a jelša

Patria tiež medzi krbové drevá, no ide o rýchlo rastúce stromy s nízkou výhrevnosťou a krátkym časom horenia. Sú teda vhodné najmä na podpaľovanie, keďže sa ľahko rozhoria.

Ako kúriť

Popri palive je na optimálne horenie dôležitý aj prívod vzduchu do kúreniska a intervaly prikladania. „Pri rozkurovaní je potrebné naplno otvoriť prívod primárneho i sekundárneho vzduchu. Cieľom je, aby mal oheň dostatok kyslíka, čo najrýchlejšie sa rozhorel a v spaľovacej komore sa vytvorila dostatočná teplota. Plyny uvoľnené z paliva sa potom dobre spaľujú a postupne sa dosiahne optimálny proces horenia.

Brikety horia dlho, majú vysokú výhrevnosť a sú vhodné aj na podpaľovanie. Dávajte však pozor pri plnení kachlí. Pri horení zväčšujú objem, preto sa ohnisko nemôže plniť až po okraj.

Marcela Bínová, Hornbach

Je lepšie prikladať menšiu dávku častejšie ako väčšiu príliš neskoro. To je je vtedy, keď už v kúrenisku nie sú skoro žiadne žeravé uhlíky, takže drevo sa buď veľmi pomaly rozhorieva, alebo z neho zo začiatku len stúpa dym. Tomu sa dá jednoducho predísť prikladaním do ešte rozpálenej pahreby. Pri prikladaní ukladajte polienka pomaly. Nikdy ich do ohniska nevhadzujte, pretože by ste mohli poškodiť šamot alebo aj sklo,“ radí špecialista spoločnosti Romotop.

Keramika_zeleny sumavský kachlovy krb

Zdroj: ROMOTOP

Krbové kachle SIENA N 01 sú koncipované ako celokeramické, to znamená, že keramické kachlice určujú ich dizajn aj funkčnosť (na výber sú tri odtiene lesklých glazúr). Sú vhodné do nízkoenergetických stavieb. Vďaka centrálnemu prívodu externého vzduchu (CPV) do ohniska nie je potrebný vzduch z interiéru. Sklo dvierok je z vnútornej strany oplachované sekundárnym vzduchom, čím sa zabraňuje usadzovaniu nečistôt. Spaľovacia komora je vyložená šamotovými tvarovkami, prívod primárneho a sekundárneho vzduchu sa reguluje jediným ovládacím prvkom. www.romotop.sk

Prečítajte si tiež
Ekologická chata v Nízkych Tatrách s modernými technológiami. Čo všetko na nej zvládol majiteľ sám?

Komfortné riešenie

Síce drahším, no veľmi komfortným variantom sú moderné kozubové kachle určené na spaľovanie drevených peliet. Pelety sa nasypú do zásobníka umiestneného vnútri spotrebiča a odtiaľ sa automaticky podávajú do ohniska. „Lepšie zariadenia dokonca v prípade potreby tepla samy zapália pelety pomocou keramickej sviečky (čo pri dreve a uhlí nie je možné) a po dosiahnutí požadovanej teploty rýchlo vyhasnú. Ušetrí sa tak palivo a zabráni sa prehriatiu miestnosti alebo domu,“ upozorňuje Peter Ličko z firmy Wentor. Po dohorení sa potom kachle prečistia zvýšením obrátok ventilátora, prípadne mechanicky. Nielen prikladanie, ale aj údržba je veľmi jednoduchá – väčšinou spočíva v krátkom vysatí popola z roštu
a vysypaní popola z popolníka.

Peletové kachle v historicko modernej jedálni

Peletové kachle Sissy Pellet od značky Sergio Leoni nájdete na www.wentor.sk Zdroj: Wentor

A čo sú vlastne drevené pelety? Ide o biopalivo, ktoré sa podobne ako brikety vyrába z lisovanéhodreveného odpadu a môže sa spaľovať v kozubových vložkách, kachliach a kotloch. Pelety sú však podstatne menšie, čo umožňuje automatizáciu prikladania, a zaberú aj menej miesta na skladovanie. Pri výrobe sa drevná hmota dokonale vysuší, čím sa zabezpečí dobrá výhrevnosť, a po vyhorení zostáva len málo popola.

Prečítajte si tiež
Ako dokáže chata klamať telom: Ponúka viac priestoru, ako v skutočnosti má

„Horenie peliet v moderných spotrebičoch je riadené počítačom, preto je ich spaľovanie veľmi čisté. Prednosťou je aj veľmi pohodlné používanie – pelety sa predávajú balené v 15 kg vreciach, z ktorých ich viete ľahko nasypať do zásobníka. Bezpečne ich môžete uložiť v komore, garáži aj pod prístreškom. Ďalšou výhodou peliet je, že neabsorbujú vlhkosť. Dokonca ani po dlhom skladovaní sa ich vlastnosti nemenia,“ hovorí zástupca firmy Wentor.

TIP ODBORNÍKA 

Ak potrebujete priložiť takzvane do ohňa, nechajte najskôr dvierka niekoľko sekúnd len pootvorené, až potom ich otvorte naplno. Tlak v spaľovacej komore a komíne sa vyrovná, ťah nasaje dym a ten neprenikne do miestnosti.

5 dôležitých zásad

Aké sú „zlaté pravidlá“ používania krbov a kachlí podľa Maroša Plška z technického oddelenia firmy Schiedel? Kúrte správnym spôsobom a správnym palivom v správnom stave v správnom spotrebiči so správne pripojeným dymovodom na správny komín. Keď tieto pravidlá dodržíte,
spotrebič, dymovod aj komín sa vám odvďačia bezproblémovou prevádzkou po dlhé roky.

  • Správny spôsob kúrenia znamená dodržiavať maximálne množstvo paliva stanovené výrobcom spotrebiča.
  • Správne palivo znamená dodržať aj v tomto smere požiadavky výrobcu. Krb či kachle určite nemajú slúžiť ako malá súkromná spaľovňa odpadu.
  • Správnym stavom paliva sa rozumie drevo, ktoré je dostatočne vysušené, najlepšie voľne na vzduchu, nie práve privezené z lesa.
  • Správne pripojenie dymovodu je také, pri ktorom neunikajú spaliny do interiéru, a zároveň také, aby sa neroztrhol sopúch komína.
  • Správny komín musí byť viacvrstvový, s vnútornou vložkou tepelne
    a dilatačne oddelenou od komínového plášťa. Samozrejmosťou musí byť aj jeho odolnosť pri vyhorení sadzí.

Krbové kachle pod komínom Schiedel SIRIUS nielen šetria miesto, ale aj zjednodušujú realizáciu. Nemusíte napríklad uvažovať nad spôsobom prívodu vzduchu na horenie, pretože sa do spotrebiča dostáva z exteriéru prostredníctvom komínového telesa. Vďaka tomu kachle dokonale spolupracujú s rekuperáciou a sú vhodné pre súčasné, dobre utesnené domy v štandarde A0.

Krbové kachle pod komínom

Zdroj: Schiedel

Dajú sa však použiť v akejkoľvek stavbe, hoci aj v záhradnej chatke. Majú ideálny výkon a komín zmontujete nad kachľami ľahko a rýchlo. K dispozícii sú tiež prvky, ktoré zaistia bezpečný prechod komína aj cez horľavé materiály, strop i strechu. www.schiedel.sk

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Romotop, Schiedel, Thorma, zrcadla.cz, Hornbach, Wentor

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: ekologické vykurovanie kachle kozub kozubové kachle kúrenie tepelno-izolačné sklo
Zdieľať článok

Diskusia