Ako sa stavia pasívny dom – 5.časť – Teplo z obnoviteľných zdrojov
Dáša a Matej túžili po dome ohľaduplnom k životnému prostrediu. Dôležité v ňom bolo aj rozumné nakladanie s teplom. Architekti museli preto vymyslieť, ako ho čo najšetrnejšie získavať, a tiež zabezpečiť, aby z domu neunikalo.
{R1}
Snahou architektov bolo na nie práve ideálnom pozemku vytvoriť dom, ktorý dokáže čo najlepšie využiť všetky dostupné solárne zisky. Brali však do úvahy napríklad aj výhľad do okolia – trebárs z obývačky je nádherne vidno západ slnka. Okrem tvaru domu, ktorý odvodili z toho, ako naň počas roka dopadajú slnečné lúče, mal mať veľký vplyv na distribúciu slnečného svetla v interiéri aj originálny medzipriestor so strešnými oknami.
Funkcie medzipriestoru:
• umožňuje, aby sa slnečné svetlo dostalo do všetkých obytných miestností,
• v zime slúži ako energetický „nárazník“ – je od obytných priestorov oddelený izolačným dvojsklom a počíta sa v ňom s nižšou teplotou. Tým sa znižuje energetická náročnosť domu v najchladnejších obdobiach,
• vo vysokom priestore vzniká komínový efekt, čo zvyšuje účinnosť vetrania v lete,
• výškové posunutie časti dispozície o pol podlažia vyplýva zo snahy o lepšie presvetlenie spodných miestností a zároveň prináša netradičný a hravý priestor,
• na spodnom podlaží vďaka nemu vznikol v strede domu skleník, po akom Dáša vždy túžila – pri obývačke na okrasné a tropické rastliny, pri kuchyni úžitkový,
• veľká plocha pod strešnými oknami sa má využivať multifunkčne – ako univerzálny stretávací priestor, herňa pre deti, slnečná relaxačná miestnosť, čitáreň…,
• slúži ako vertikálna komunikácia medzi prvým a druhým podlažím.
Forma medzipriestoru je zrejmá z pôdorysov a rezu domom. Modrou je znázornený medzipriestor, červenou obytné priestory.
Pri riadenom vetraní s rekuperáciou je v interiéri rovnomerná, dobrá kvalita vzduchu a tepelné straty vetraním sú minimálne.
Zdrojom tepla na vykurovanie a ohrev vody je tepelné čerpadlo MYGREN 47 K zem/voda. V technickej miestnosti sú okrem neho aj dva zásobníky s objemom 300 l. Teplota sa reguluje cez dotykový displej, ktorý nahrádza termostat, a je umiestnený v obytnej časti domu. Na fungovanie vykurovacieho systému cez internet dohliada slovenská firma z Oravy, ktorá ovládanie vyvinula.
Sústavu na ohrev vody, vykurovanie a chladenie domu navrhol Ing. Juraj Očenášek z firmy Createra. Teplo (alebo chlad), ktorého zdrojom je tepelné čerpadlo, sa do miestnosti odovzdáva stenami.
Aby sa znížili na minimum tepelné straty vetraním, využíva sa v energeticky úsporných domoch riadené vetranie so spätným získavaním tepla – rekuperáciou. Systém funguje správne len vtedy, ak sú obvodové konštrukcie vzduchotesné. Ich tesnosť sa preto kontroluje tzv. blower door testom – meria sa výmena vzduchu pri rozdiele tlakov medzi interiérom a exteriérom so silou 50 Pascalov, čím sa simulujú podmienky pri silnom vetre.
Tepelné čerpadlo odoberá teplo zo zeme prostredníctvom zemného kolektora – 1,5 m pod povrchom záhrady sú zakopané plastové hadice napustené ekologicky neškodnou, nemrznúcou zmesou vody a glykolu. Keďže pasívny dom má malú potrebu tepla, stačilo tu len 150 m hadíc v jednom okruhu. Pôda je spoľahlivý a stabilný zdroj tepla a plošný zemný výmenník je účinný a takmer bezúdržbový, potrebuje však pomerne veľkú plochu pozemku.
Spätné získavanie tepla aj vlhkosti z odvádzaného vzduchu zabezpečuje kompaktná vetracia jednotka SANTOS 370 DC (značka PAUL) s kanálikovým protiprúdovým výmenníkom. Túto značku si vybrali práve pre konštrukciu výmenníka, ktorý je mimoriadne účinný (85 až 99 %) a tichý. Vďaka tzv. bypassu a zemnému registru v horúčavách privádzaný vzduch ochladzuje.
Blower door test – skúšku vzduchotesnosti drevenej konštrukcie, urobil v júni 2012 Ing. Jedlák zo spoločnosti TRINITY CONSULTING . Výmena vzduchu dosiahla hodnotu n50 = 0,34 h-1, čo bol veľký úspech a dôkaz precíznej práce pri návrhu, výrobe aj montáži atypickej konštrukcie drevostavby. (Požiadavka na vzduchotesnosť pasívnych domov je n50 ≤ 0,60 h-1.)
Dáša a Matej sa rozhodli splniť si svoj sen o dome s veľkou záhradou. Mal byť postavený z prírodných materiálov, slnečný, s otvorenou dispozíciou, s čo najnižšími nárokmi na energiu a minimálnym vplyvom na okolitú prírodu. Chceli dosiahnuť pasívny štandard a časom aj energetickú sebestačnosť vďaka obnoviteľným zdrojom energie.
Architektonické štúdio: oximoron
Dodávateľ drevenej konštrukcie, strechy a fasády: Kontrakting krov hrou, s. r. o., Kontrakting stavebné montáže, s. r. o.
Izolácie: Hofatex, Isocell – prirodnaizolacia.sk, Daemwool
Okná, dvere: Smart Win – Hoblina, VELUX
Tepelné čerpadlo: Mygren – AI Trade, s. r. o.
Energetická bilancia: Createrra, s. r. o
Rekuperácia: Paul – Eltis electronic, s. r. o.
Strešná krytina: Rheinzink
Drevené podlahy: QUERCUS
Slama, hlinené omietky: Občianske združenie ArTUR
Vizitka architektov
Martin Šichman a Boris Meluš,
ateliér oximoron
www.oximoron.sk