Opäť možno žiadať o dotácie na tepelné čerpadlá. Ako fungujú?
Už po tretí raz spúšťa Slovenská inovačná a energetická agentúra projekt Zelená domácnostiam. Od začiatku mája môžu slovenské domácnosti získať podporu na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Záujem domácností bol v uplynulom období veľký. Podmienky na získanie poukážky zostávajú nezmenené.
Vlna zdražovania zasiahla mnohé krajiny a ich obyvateľov. Hlbšie do vrecka má každý z nás. Preto sa aj každý z nás zaujíma o to, ako si s vysokými cenami poradiť čo najefektívnejšie a udržateľne. Viac platíme nielen za potraviny či služby, ale aj pohonné hmoty a energie. Efektívnym riešením šetrenia je tepelné čerpadlo. Výhodou je, že vám umožní ľahšie získať aj energetický certifikát A0. Slovenská inovačná a energetická agentúra vyčlenila na tretie kolo výziev takmer 16 miliónov eur.
Slovenský vynález
Málokto z nás vie, že prvé tepelné čerpadlo zostrojil liptovský rodák Aurel Stodola na prelome storočí. Funguje dodnes a vykuruje radnicu v Ženeve. Za ten čas sa však aj tepelné čerpadlá vyvíjali a dnes je vďaka nim možné zabezpečiť spoľahlivé vykurovanie a ohrev vody využitím energie z okolitého prostredia. „Tepelné čerpadlá majú hneď niekoľko výhod. Znižujú spotrebu elektriny až o dve tretiny, jednoducho sa inštalujú, nezaberú veľa miesta a ak sú správne navrhnuté pre potreby objektu, majú aj veľmi dlhú životnosť. Sú ideálne pre ľudí, ktorým sa nechce rok čo rok prepočítavať ceny za plyn či elektrinu. Navyše, v porovnaní s plynovým kotlom si nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky na ventiláciu a odsávanie splodín,“ prezradila Alžbeta Jendrichovská zo spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia.
V jednoduchosti je krása
Jedno tepelné čerpadlo, až tri funkcie. Je schopné ohriať vodu, vykurovať interiér v zime ale aj chladiť vnútorné prostredie počas horúcich letných dní. A to všetko s využitím obnoviteľných zdrojov energie. „Vhodné je zaujímať sa o tepelné čerpadlá typu monoblok, ktoré sa vyrábajú a montujú ako celok v továrni. Všetky komponenty, ako ventilátor, výparník, kompresor, expanzný ventil a kondenzátor, sú súčasťou jedného kompaktného zariadenia. Výhodou je nízka hlučnosť tohto zariadenia. Vonkajšia jednotka a všetky pohyblivé časti sa totiž nachádzajú v exteriéri,“ pokračuje Alžbeta Jendrichovská. Ako však tepelné čerpadlo funguje?
V prvom rade si treba uvedomiť, že tepelné čerpadlo využíva obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú dostupné pre všetkých a zadarmo. Dnes si možno vybrať tepelné čerpadlo fungujúce na princípe vzduch–voda, zem–voda alebo voda-voda. Jadrom tepelných čerpadiel je kompresor s motorom
s výkonom niekoľko kilowattov a pri systéme vzduch-voda i ventilátor, ktorý dopraví na výparník pomerne veľké množstvo vzduchu – rádovo
v tisícoch kubických metrov za hodinu. Ide o chladiaci okruh s ďalším príslušenstvom, v ktorom cirkuluje chladivo.
To vo výparníku s veľmi nízkou teplotou (napr. -30°C) môže preberať teplo zo vzduchu aj v zime pri teplotách až -20 °C. Alebo výhodnejšie zo zeme prostredníctvom nemrznúcej zmesi z vrtov alebo plošného kolektora (obvykle s teplotou 2 – 12°C). Chladivo s energiou, odobratou z okolitého prostredia, je potom prudko stlačené kompresorom. Tým jeho teplota prudko vzrastie na hodnoty potrebné pre vykurovanie. Podobné je to napríklad pri nafukovaní pneumatiky. Dolný koniec pumpičky sa zahreje. Chladivo potom celkovú energiu z okolitého prostredia i elektrickú energiu z kompresora odovzdá v kondenzátore vykurovacej vode.
Medzi ľuďmi však na adresu tepelného čerpadla koluje aj niekoľko mýtov. Napríklad, že nebude schopné dodávať dostatok tepla na vykurovanie, keďže energiu získava z okolitého prostredia. Dnešné technológie umožňujú zabezpečiť dostatok tepla pre váš domov aj počas mrazivých zimných nocí. Tepelné čerpadla vedia dokonca pokryť tepelnú potrebu starších objektov s konvekčným vykurovacím systémom (radiátory) pri rekonštrukcii. Tepelné čerpadlá od STIEBEL ELTRON spĺňajú aj tie najprísnejšie normy i kritériá. „Je pravdou, že tepelné čerpadlo má vyššie obstarávacie náklady, no ide o jednorazovú investíciu. Z dlhodobého hľadiska sa to užívateľovi vráti na oveľa nižších prevádzkových nákladoch v porovnaní s prevádzkovaním iného zdroja,“ dodáva na záver Alžbeta Jendrichovská z oddelenia zákazníckych služieb spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia.
Vďaka príspevku z dotačného programu Zelená domácnostiam možno získať na nové zariadenie poukážku vo výške maximálne 50% z oprávnených nákladov na inštaláciu. Suma uvedená na poukážke závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Pri tepelných čerpadlách je príspevok najviac 3 400 eur.
Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.