Po solárnych ohrievačoch vody sa obzeráme málo. No mali by sme sa viac
Počet slnečných dní na Slovensku stúpa, všetko nasvedčuje tomu, že sa do niekoľkých rokov zmení aj podnebné pásmo. O teplotných rekordoch písať ani netreba... Napriek tomu sa Slovákom investovať do solárnych ohrievačov vody nechce. Vyššia prvotná investícia sa však môže rýchlo vrátiť. Tento krok tak ocení nielen peňaženka, ale aj samotné životné prostredie.
Solárna energia a zároveň aj solárny ohrev vody patria k najekologickejším a najudržateľnejším formám získavania energie, resp. teplej vody. Podmienky na ich využívanie sa na Slovensku zlepšujú, no ešte stále sa máme od vyspelejších krajín čo učiť. Naše štatistické čísla sa zlepšujú, ale ani zďaleka nedobiehame Nemecko, Japonsko či Čínu. Niet sa čomu čudovať, veď ak niekde začujeme slovné spojenie energia získaná zo slnka, väčšina z nás si najčastejšie predstaví slnečné kolektory. No práve vďaka slnku môžeme ohrievať aj vodu pre svoju domácu potrebu.
Ak sa pre túto zelenú formu ohrevu vody rozhodnete a ste ochotní zo svojho rozpočtu vyčleniť na prvý pohľad vyššiu čiastku než za bežné ohrievače vody, zodpovedzte si najprv otázku, či je tento spôsob ohrevu vody skutočne pre vás vhodný. Ideálny je najmä pre domácnosti s vyšším počtom členov, kde je spotreba teplej vody vysoká aj počas slnečných dní. Najefektívnejšie sú solárne ohrievače vody pre majiteľov rodinných domov s bazénom. „Ideálne je, ak je nehnuteľnosť situovaná na mieste s vyšším počtom slnečných dní. Už dávno neplatí, že ide len o lokality z južného Slovenka či Podunajskej nížiny a Žitného ostrova. Vyšší počet slnečných dní má aj oblasť Kysúc. Ľahkým pomocníkom môže byť v tomto smere solárna mapa,“ uviedol užitočnú informáciu Michal Kaľavský, vedúci oddelenia služieb zákazníkom zo spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia. Na druhej strane, solárne ohrievače vody sa nevyplatia ľuďom žijúcim v úzkych dolinách, kde je časté hmlisté počasie prípadne vyšší výskyt smogu a ľuďom s nižšou spotrebou teplej vody v letných mesiacoch.
Za koľko?
Návratnosť investície do solárneho ohrievača vody síce môže byť dlhšia, no treba si uvedomiť, že v tomto smere nie ste odkázaní na plyn a elektrinu. Za slnečné lúče ešte nikomu faktúra neprišla. Už dávno navyše neplatí, že je nutné disponovať tradičným kotlom a aj solárnym ohrievačom vody. No pozitíva z toho čerpajú obe zariadenia. Ak ho domácnosť má, práve vďaka solárnemu ohrievaču vody kotol počas slnečných dní nepracuje, čo predlžuje jeho životnosť. V niektorých prípadoch až dvojnásobne. Ak je slnečného žiarenia menej, kotol vodu len mierne dohreje, čo sa tiež pozitívne odrazí na sume za energie. Cena samotného ohrievača sa odvíja najmä od jeho objemu, v priemere je to niekoľko sto eur. Poradiť by ste sa však mali so špecialistom, ktorý vám odporučí vhodný model.
Princíp fungovania solárnych ohrievačov vody je založený na napojení výmenníka tepla na solárny panel. „Za efektívne považujeme ohrievače vody s vysokým výkonom solárneho výmenníka tepla. Ideálne je, ak má solárny ohrievač vody obojstranné smaltovanie a nadštandardné vyhotovenie. Ohrievače vody Tatramat, ktoré postupne dostávajú svetové meno STIEBEL ELTRON, takými sú,“ odporúča Michal Kaľavský. Dobrou správou je, že vďaka trojvalentným solárnym akumulačným ohrievačom vody možno získať teplo pre ohrev vody dodatočne aj z vykurovacieho systému.
Počítať však treba s tým, že technické zázemie pre solárny ohrev vody si vyžaduje väčší priestor než pri bežných ohrievačoch. Viac miesta zaberie aj príslušenstvo ako napríklad expanzná nádoba a odvzdušňovacie prvky. V konečnom dôsledku sa však solárny ohrievač vody oplatí. Počet slnečných dní sa každoročne navyšuje už od apríla, pričom ešte v októbri máme podľa štatistík v priemere viac než 10 slnečných dní. Ak zoberieme do úvahy ďalšie predpovede a trendy, slnečný ohrev vody budeme musieť skôr či neskôr riešiť, aby sme si naďalej mohli vychutnávať teplo domova bez výčitiek.
Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.