Zdroj: Viessmann

Teplo zo slnka – bezplatne až do domu

20. 05. 2021 Zdieľať

So solárnou tepelnou energiou spoločnosti Viessmann šetríte náklady na energiu. Zároveň robíte niečo pre ochranu životného prostredia využívaním slnečnej energie bez emisií na vykurovanie.

Pri investícii do nového vykurovacieho systému by sme mali naplánovať aj jeho neskoršie doplnenie solárnym systémom. Takto môžete profitovať z nízkej spotreby tepla a okrem toho sa každý mesiac môžete tešiť aj zo znížených účtov za energie. Inštaláciou solárnych kolektorov okrem toho signalizujete vaše ekologicky zodpovedné konanie, a to tým, že trvalo znižujete emisie CO2 udržateľným spôsobom. Na toto poskytuje firma Viessmann optimálnu súhru všetkých komponentov a perspektívnej techniky. Argument, ktorý by sa pri investícii do solárnej techniky nemal podceniť je tiež zvýšenie ceny vašej nehnuteľnosti.

V tomto článku vám predstavíme možnosti, ktoré vám poskytuje solárna technika od firmy Viessmann pre energeticky úspornú prípravu teplej vody a podporu vykurovania.

Solárna technika

Solárna technika. Zdroj: Viessmann

Čo je to solárny termický systém? 

Solárny termický systém je v zásade solárne zariadenie, ktoré možno použiť na prípravu teplej vody a podporu vykurovania. Investícia do solárneho termického systému sa vám vyplatí o pár rokov.

Slnečné kolektory firmy Viessmann dokážu vyhovieť všetkým nárokom na účinnú a hospodárnu podporu vykurovania a prípravy teplej vody. So svojou širokou ponukou plochých a trubicových kolektorov poskytuje Viessmann pre každý vykurovací systém pružné a individuálne riešenia. 

Vysoko účinné trubicové kolektory na princípe heatpipe s ThermProtect

Vysoko selektívne absorbéry zachytávajú mimoriadne veľa slnečnej energie a tak dosahujú vysokú účinnosť. Mimoriadne účinná tepelná izolácia sa dosahuje prostredníctvom vákua v trubiciach. Takto nedochádza takmer k žiadnym tepelným stratám medzi sklenenými trubicami a absorbérom a kolektor dokáže premeniť aj málo slnečného žiarenia na využiteľné teplo. Obzvlášť v prechodnom a zimnom období, pri nízkych vonkajších teplotách, využívajú vákuové kolektory dostupné slnečné žiarenie mimoriadne efektívne.

Heatpipe princíp pre vysokú prevádzkovú bezpečnosť

Vitosol 300-TM je vysoko účinný vákuový trubicový kolektor na heatpipe princípe. Pri heatpipe princípe neprúdi solárne médium priamo cez trubice. Namiesto toho sa v rúrke pod absorbérom odparuje teplonosné médium, ktoré následne odovzdáva teplo teplonosnému médiu. Suché napojenie heatpipe rúrky do kolektora a automatické teplotné odpájanie u Vitosol 300-TM zaisťujú mimoriadne vysokú prevádzkovú bezpečnosť. Ako zatiaľ jediný kolektor na trhu pracujúci na princípe heatpipe je možné Vitosol 300-TM inštalovať naležato (sklon trubíc min. 3 stupne) a naviac má automatické teplotné vypínanie ThermProtect, ktoré zabraňuje prehriatiu kolektorov pri zníženom odbere tepla a silnom slnečnom žiarení.

Solárne kolektory

Vitosol 200-FM s absorpčnou vrstvou ThermProtect. Zdroj: Viessmann

Ploché kolektory pre obytné budovy 

Okrem vákuových trubicových kolektorov ponúka spoločnosť Viessmann ploché kolektory. V zásade majú oba spoločné to, že využívajú voľnú a takmer všade dostupnú slnečnú energiu na podporu vykurovania alebo na prípravu teplej pitnej vody. Pozostávajú z materiálov odolných voči korózii a UV žiareniu. Solárne kolektory sa líšia svojou štruktúrou a funkčným princípom.

Výkonné ploché kolektory Vitosol 200-FM a Vitosol 100-FM predstavujú ideálny doplnok každého vykurovacieho systému. Pri ploche absorbéra 2,3 alebo 2,0 m2 sa solárne kolektory prispôsobia daným energetickým nárokom. V ročnom priemere dokážu tieto kolektory nahradiť až 60 percent energie potrebnej na ohrev pitnej vody a môžu naviac podporovať aj vykurovanie. V spojení s kondenzačným kotlom je možné vďaka bezplatnej solárnej energii ušetriť viac ako tretinu energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody.

Nechajte si poradiť u svojho odborného partnera firmy Viessmann alebo na www.viessmann.sk

Zdroj: PR článok Viessmann, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: kolektory slnečné kolektory solárne kolektory solárne systémy vykurovacie systémy
Zdieľať článok