Pripravme sa spolu – na vodík a na zelenú budúcnosť
Aj naďalej chceme žiť dobre. Ale nie na úkor našich detí. Musíme preto využívať alternatívy k fosílnym palivám. Vďaka Európskej zelenej dohode podporuje Európska únia jednu z alternatív, ktorou je vodík. Výsledkom môže byť efektívnejšie vykurovanie a zníženie našej uhlíkovej stopy.
Privítajme vodík! A vykročme spolu do udržateľnej budúcnosti. Tento prvok je všade a vďaka tomu má neobmedzený potenciál. Musíme však docieliť, aby nám slúžil, napríklad na vykurovanie domov a ako zdroj pre náš každodenný život. Má množstvo výhod. Je ekologický, jedinými vedľajšími produktmi pri výrobe zeleného vodíka je kyslík a pri spaľovaní vodíka vzniká voda. Ide o silný a flexibilný zdroj, 1 kg vodíka má rovnakú energiu ako 2,8 kg benzínu. Má obrovský potenciál ako palivo na výrobu elektriny či tepla. Pochváliť sa môže svojou dostupnosťou, dá sa vytvoriť z mnohých látok, pričom najznámejšou z nich je voda.
Jeden plán, tri kroky
Nejde len o samotný prvok, ale aj o to, akým spôsobom sa produkuje. Existuje niekoľko spôsobov výroby vodíka (H2). Rozdielny vplyv, aký majú na životné prostredie, sa premieta do jeho prívlastku vo forme farby. Existujú štyri hlavné typy: zelený, tyrkysový, modrý a sivý vodík. Ten posledný je v súčasnosti najbežnejší a cenovo najefektívnejší – vyrába sa však zo zemného plynu a je najmenej ekologický. Perspektívny je zelený H2, ktorý sa vyrába pomocou elektriny získanej z obnoviteľných zdrojov (s využitím vetra alebo slnka) a s nulovými emisiami.
Cieľom Európskej únie je široké využitie vodíka do roku 2050. Na dosiahnutie tohto cieľa musíme všetci spolupracovať. A postupne zmeniť spôsob, akým transformujeme energiu. Prvá fáza už nastala, je ňou progresívna prímes H2 v zemnom plyne až do 20 %. Umožňuje zníženie emisií CO2 až o 7 %. Nová generácia kotlov značky Protherm je už na ňu pripravená.
S prímesou vodíka
Prvým krokom sú teda kotly pripravené na prevádzku s prímesou vodíka v zemnom plyne do 20 %. Dobrou správou je, že v súčasnosti sú otestované aj certifikované. Jedným z takýchto zariadení je inovovaný závesný kondenzačný kotol Tiger Condens (20 alebo 30 kW, A). Má množstvo inovatívnych funkcií zameraných na šetrenie a maximálne pohodlie. V domácnosti zabezpečí teplo a teplú vodu presne vtedy, keď ich potrebujete. Nová technológia spaľovania FlameFit zaručuje neustále optimalizovanú prevádzku aj pri zmene zloženia plynu. Kotol je vhodný pre bytové jednotky i rodinné domy. Dá sa ovládať aj na diaľku, cez internet a aplikáciu v smartfóne či tablete, ak ho skombinujete so smart regulátorom.
Minimum miesta zaberie inovovaný závesný kondenzačný kotol
Panther Condens (3 – 26 kW, A+/A). Vďaka vykurovaniu i príprave teplej vody (prietokovým ohrevom) zabezpečí maximum pohodlia. Je vhodný do bytov i menších domov s dvomi až tromi obyvateľmi. Vďaka novej technológii FlameFit sa dokáže prispôsobiť plynu s ekologickou prímesou. To znamená, že automaticky nastaví spaľovanie podľa zloženia dodávaného plynu, ten je spaľovaný efektívnejšie, množstvo spalín je redukované a vy šetríte životné prostredie aj svoju peňaženku. Inštalácia kotlov pripravených na prímes vodíka je jednoduchá. Majú totiž rovnakú veľkosť a využívajú rovnakú sieť zemného plynu, ako doteraz predávané plynové kotly.
Budúcnosť s vodíkom
Druhým krokom majú byť kotly pripravené na vodík, schopné pracovať s prímesou vodíka až do 100 % H2. Pôjde o prechodnú generáciu plynových kotlov, fungujúcich najskôr s 20 % vodíkom. S tým rozdielom, že pomocou ďalšieho príslušenstva sa budú dať vylepšiť tak, aby fungovali na 100 % vodík. V niektorých európskych krajinách bude táto možnosť konverzie povinná už od roku 2025.
Tretím a zároveň posledným krokom budú kotly na 100 % vodík. Na tejto ceste je však veľa výziev. Je potrebné vyvinúť normy, infraštruktúru aj výrobné kapacity. Na ich riešení pracujú vývojári každý deň. Cieľ je jasný, v budúcnosti navrhnúť a vyrobiť nové kotly fungujúce na 100 % vodík.
Viac na www.protherm.sk
Zdroj: PR článok spoločnosti Protherm