S akumulačným kozubom a kachľovou pecou môžete ušetriť
Možností, ako a čím vykurovať, je veľa. Konečné rozhodnutie je v mnohých prípadoch kompromisom medzi komfortom, dostupnosťou a cenou. Ak aj vy práve hľadáte vhodné riešenie, možno vás prekvapí, s ktorými spotrebičmi ušetríte najviac.
ČÍM KÚRIŤ
Univerzálna ELEKTRINA
Výborná, takmer univerzálna dostupnosť a účinnosť prakticky 100 % sú dve hlavné prednosti vykurovania elektrinou. K ďalším výhodám patrí aj tzv. nočný prúd. Predáva sa za nižšiu cenu a využíva diaľkové zapínanie a vypínanie zariadenia zaisťujúceho elektrické vykurovanie. Cenová politika je nastavená tak, aby motivovala spotrebiteľa čerpať energiu v hodinách nízkeho dopytu po energii. Prihliadať však treba aj na životné prostredie. U vás doma síce už splodiny nevznikajú, ale pri výrobe v bežných kondenzačných elektrárňach áno.
Komfortný PLYN
Zemný plyn predstavoval jedno z najvýhodnejších palív, jeho ceny však stále rastú. Ponúka takmer rovnaký komfort ako elektrická energia, väčšina zdrojov sa však nezaobíde bez komína. Premena na teplo je dobre regulovateľná a každé úsporné opatrenie sa prejaví na spotrebe. Pri jeho spaľovaní sa dosahujú najmenšie emisie CO2 a ďalších škodlivín. Atmosférické kotly spaľujúce plyn dosahujú 93-percentnú účinnosť, kondenzačné kotly v nízkoteplotnej prevádzke dokážu využiť 109 % spalného tepla (pri kondenzácii odoberajú teplo obsiahnuté v spalinách).
Ustupujúce UHLIE
Výhodou vykurovania uhlím je nesporne nízka cena tepla. Tým sa ale výpočet kladov pravdepodobne končí. Kúrenie uhlím so sebou prináša náročnejšiu obsluhu a znečisťovanie ovzdušia. Vysoká objemová hmotnosť, nutnosť skladovania a prašná manipulácia motivujú spotrebiteľov kombinovať ho s palivovým drevom, čím dosahujú vysokú výhrevnosť a dlhší interval medzi prikladaniami. Uhlie možno s vyšším komfortom spaľovať v peciach so zásobníkom. Jeho spotreba je však na ústupe.
PELETY vyžadujú automatiku
Cenovo vyrovnanou alternatívou kúrenia plynom sú pelety. Využívajú sa v lokalitách, kde nie je možné zriadiť plynovú prípojku a spotrebiteľ je ochotný investovať do automatického kotla s elektronickou reguláciou. Jednoduchšie kotly majú násypník s kapacitou na niekoľko dní kúrenia, šikovnejšie si poradia so silom vedľa kotolne či s peletami sypanými v skladovacej miestnosti. Pelety sa vyrábajú lisovaním drvenej dreviny či agromateriálu. Hoci sa propagujú ako lokálny ekologický zdroj, ich výroba je náročná na spotrebu energie.
Najlacnejšie DREVO
Drevo je ekologický materiál, ktorý neprodukuje toxické plyny a pri správnom spaľovaní vzniká len minimálny odpad. O nízkej spotrebe na vykurovanie svedčia zateplené nízkoenergetické domy. Tie dokážu využiť vysokú účinnosť vykurovacích systémov, napríklad kachľovej pece. Do pecí putuje drevná hmota, ktorú nie je možné zužitkovať na rezivo. Nevýhodou je, že surové drevo treba zbaviť podstatnej časti vody, čo trvá rok až dva. Guľatinu treba narezať, rozdeliť na klátiky a skladovať až do vysušenia. Ak si priplatíte, môžete to nechať na spracovateľov. {R1}
Energetické nároky
V bežných rodinných domoch pripadá najväčší podiel spotreby energie na vykurovanie. Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo, že pri starších domoch sa častejšie stretávame s vysokými energetickými nárokmi, zatiaľ čo novšie alebo rekonštruované rodinné domy sú výrazne menej náročné na energiu. Energeticky úsporné a nízkoenergetické domy vykazujú významne nižšie tepelné straty, takže merná potreba tepla na vykurovanie je v ich prípade oveľa nižšia. I tu sa štandardne realizujú rôzne spôsoby vykurovania, ale s nižšou spotrebou energie, čiže aj s nižšími nákladmi na vykurovanie.
Vypočítali sme náklady na vykurovanie za vás.
Ako sme počítali
Na analýzu nákladov na vykurovanie rôznymi zdrojmi a spôsobmi sme si zvolili dvojpodlažný (prízemie, podkrovie) rodinný dom so zastavanou plochou 95 m2 a úžitkovou plochou 154 m2 (prízemie 78 m2, podkrovie 76 m2). Dom je nepodpivničený, založený na základových pásoch.
Vykurovanie v bežnom rodinnom dome
Zdroj: TU Zvolen, J & R Inspire, dm studio
Prvý variant rodinného domu na analýzu je navrhnutý so štandardnou tepelnou ochranou. Ide o jednoplášťovú silikátovú konštrukciu obvodovej steny bez zateplenia, okná sú s izolačným dvojsklom. Z tabuľky č.1 je zrejmé, že nákladovo najnáročnejšie energetické zdroje a spôsoby vykurovania sú elektrickou energiou, plynom a hnedým uhlím. Drevené pelety možno považovať u nás ešte za stále sa rozširujúci trend a možno predpokladať pokles nákladov. Z hľadiska nákladov na vykurovanie drevom je významný spôsob vykurovania sálaním pomocou vysokoúčinnej kachľovej pece. Náklady sú zo všetkých systémov vykurovania najnižšie, pričom aj teplo odovzdávané do priestoru je rovnomerné a príjemné.
Vykurovanie v nízkoenergetickom rodinnom dome
Zdroj: TU Zvolen, J & R Inspire, dm studio
Druhý variant rodinného domu na analýzu je navrhnutý ako nízkoenergetický dom s nadštandardnou tepelnou ochranou, pričom je zateplený bežne používanými tepelnými izoláciami. Energetická účinnosť vykurovania kachľovou pecou sa oproti vykurovaniu štandardného domu nemení. Zrejmá výhoda nízkoenergetického domu však spočíva vo výrazne nižšej potrebe energie, čo samozrejme znižuje celkové náklady.
čo by ste mali vedieť o kozuboch a peciach
1 Rastúca obľuba
Akumulačné alebo sálavé zdroje tepla sa dostávajú stále viac do popredia. Sú schopné absorbovať teplo a postupne ho uvoľňovať do priestoru ako príjemné sálavé teplo. Akumulačné kozuby alebo pece poskytujú aj vyšší komfort obsluhy, keďže drevo stačí prikladať len raz za 4 až 12, respektíve 24 h (v závislosti od typu a dimenzie).
2 Vykurovanie celého domu
Sálavý kozub či sálavá pec sú výborným riešením ekologického a úsporného vykurovania celého domu. Samozrejme, záleží na dispozícií domu a jeho tepelných stratách. V objekte s centrálnym umiestnením spotrebiča dokáže krásne vykúriť priľahlé miestnosti aj druhé poschodie. V dome, kde dispozícia neumožňuje dosah sálania do odľahlejších miestností, prichádza do úvahy kombinácia s teplovodným výmenníkom. Ten sa napojí na už existujúcu alebo plánovanú teplovodnú sieť a tak viete dostať teplo pohodlne do všetkých aj vzdialenejších častí domu, kde by štandardný spotrebič nemusel mať dosah.
3 Vplyv na zdravie
Akumulačné kozuby a pece pozitívne vplývajú na zdravie človeka, keďže produkujú záporné ióny – pozitívny vplyv na nervovú sústavu. Sálanie pece predstavuje infračervené žiarenie podobné žiareniu slnka. Preto sa hovorí, že mať kachľovú pec je ako mať malé slnko vo vlastnom dome. Žiarenie pece podporuje celkovú látkovú výmenu, uvoľňuje svaly a napätie v nich, redukuje vysoký krvný tlak a podporuje krvný obeh, zlepšuje zásobovanie tela kyslíkom, zohrieva a z tela sa lepšie vylučujú tuky, má pozitívne účinky na imunitný systém, podporuje samoliečebný proces organizmu, redukuje úroveň kyselín a očisťuje telo. Sálavá pec je veľmi vhodná aj pre alergikov, keďže nevíri prach ako napríklad teplovzdušné systémy.
4 Ohrievanie vody
Svoju obľubu si získavajú aj teplovodné kozuby. Dokážu ohriať vodu v teplovodnom výmenníku a tú následne uskladniť do akumulačnej nádrže. Teplo z ohriatej vody sa ďalej distribuuje do celého domu prostredníctvom radiátorov alebo podlahového vykurovania, prípadne sa využiva na ohrev vody na priamu spotrebu.
5 Tvarové riešenia
Tvarovo sú najžiadanejšie rohové, obojstranné alebo trojstranné zasklenia kozubových vložiek. Pri čelných zaskleniach sú to zase širokouhlé formáty. Uprednostňujú sa hlavne dvierka s horevýsuvným mechanizmom otvárania (dvierka kozuba sa neodklápajú do priestoru, ale vysúvajú sa smerom nahor). Dôležité je v tomto prípade dvojnásobne dbať na výber kvalitného výrobcu, aby boli dvierka tesné, konštrukčne robustné, a zároveň jemné a estetické na pohľad.
6 Možnosti vyhotovenia
V súčasnosti vyhrávajú čisté línie a jednoduché tvary. Ako povrchová úprava kozubov sa najčastejšie používa teplovzdorná kachliarska omietka. Takéto zhotovenia sú často doplnené zaujímavými kontrastujúcimi prvkami – keramickými či kamennými rímsami, nikami na drevo či umeleckými stvárneniami povrchov pomocou špeciálnych špachtľovacích techník fresco, ktoré dodajú kozubu originálny charakter.
7 Pec alebo kozub?
V prospech pece hovorí zdravé sálavé teplo, vyššia účinnosť 82 až 90 %, menej časté prikladanie i komfort obsluhy. Účinnosť kvalitného kozuba je asi 75 %, pretože časť tepla odchádza komínom. Proti peci zase hovorí pomalší nábeh tepla a relatívne vyššie investičné náklady. Relatívne preto, lebo pec v konečnom dôsledku ušetrí množstvo námahy, času aj paliva.
Investujte s rozumom
Mnohí majitelia kozubov, ktorí sa snažili ušetriť čo najviac z prvotných nákladov, neskôr zistia, že náklady spojené s prevádzkou a údržbou tie vstupné často mnohonásobne prekračujú. Mierne vyššia vstupná investícia sa odzrkadlí v pohodlnej a ekonomickej prevádzke kozuba či pece počas dlhých rokov. Obráťte sa na kachliara alebo kozubové štúdio, aby vám pomohli vybrať vhodné riešenie, čím docielite návratnosť investície v priebehu relatívne krátkeho času.
SLOVNÍK POJMOV
KOZUB
Voľne stojace ohnisko najčastejšie so zabudovanou kozubovou vložkou (s otváracími alebo horevýsuvnými dvierkami) na spaľovanie dreva umiestnené v otvorenej alebo uzavretej obstavbe.
KACHĽOVÁ PEC
Predstavuje väčšinou murované ohnisko (z kachliarskych šamotov) s individuálnymi dvierkami na prikladanie paliva (dreva). Spaliny sa z ohniska vedú cez akumulačné ťahy (spalinové cesty), ktoré majú schopnosť absorbovať zostatkové teplo. Rozlišujeme ľahké, stredne ťažké a ťažké pece.
KOZUBOVÁ VLOŽKA
Je spotrebič na spaľovanie dreva, ktorý je napojený na komín dymovodom alebo akumulačným ťahom a je určený na zabudovanie do obstavby. Po obstavaní ostávajú viditeľnou časťou kozubovej vložky len dvierka s rámom.
KOZUBOVÉ KACHLE
Voľne stojaci spotrebič na spaľovanie dreva bez obstavby. Ide o samostatné a hotové zariadenie, ktoré sa na komín napája viditeľným alebo skrytým dymovodom.
Bezpečnosť je prvoradá
Dobre postavené kachliarske dielo by malo vyhovovať vašim požiadavkám a potrebám. Nedá sa všeobecne konštatovať, že niektorá technológia je ideálna práve pre vás. Platí však všeobecné pravidlo, ktoré hovorí, že oheň je síce dobrý sluha, ale zlý pán, a preto by mala byť bezpečnosť vás a vašej rodiny vždy na prvom mieste. Investícia by mala teda smerovať hlavne do kvalitných výrobkov a v neposlednom rade do kvalitnej kachliarskej firmy. Pretože nielen kvalitné výrobky robia dobré a bezpečné kachliarske dielo, ale závisí hlavne od kachliara, do akej miery siaha jeho um, vedomosti a skúsenosti. Takto budete mať istotu, že dostanete to, čo ste hľadali, a budete sa dlho tešiť z krásne zhotoveného a plne funkčného kozubu či pece.
Ing. Daniel Mičic, dm studio
Rustikálna keramická kachľová pec rakúskej firmy Sommerhuber je krásnym a funkčným doplnkom interiéru v klasickom štýle. Vďaka vysokej kvalite použitých materiálov má okrem estetickej funkcie aj výborné akumulačné vlastnosti. V ponuke nájdete kachľové pece z jednoduchých kachlíc štvorcového tvaru s rôznofarebnou glazúrou, originálne ručne maľované kusy aj veľkoplošnú keramiku. Predáva dm studio.
Moderná kachľová pec s dvierkami GT 37/50 od spoločnosti Hoxter. Dôraz sa kladie na funkčnosť a stálosť vyhotovenia kachľovej pece z pohľadu jej užívateľa. Kachľová pec ponúka možnosť zabudovania, čo dodáva celému vyhotoveniu minimalistický vzhľad. Veľkoplošná keramika umocňuje celkové stvárnenie pece a pomáha dotvárať interiér. Predáva dm studio.
Kombinovaný teplovzdušno-sálavý kozub s kozubovou vložkou Spartherm s rohovým zasklením. Vložka je vyrobená z kvalitnej ocele a ohnisko vystlané šamotom. Kozubové vložky výrobcu sú v ponuke s rôznymi rozmermi čelných, rohových, trojstranne zasklených dvierok, ako teplovodné či ako modely určené do kachľových pecí i pasívnych domov. Všetky vložky majú možnosť externého prívodu vzduchu a spĺňajú prísne normy Európskej únie pre ekológiu. Realizácia dm studio.
Kombinovaný teplovzdušno-sálavý kozub s kozubovou vložkou Spartherm s čelným zasklením sa vyznačuje kvalitným spracovaním, vysokou účinnosťou, dlhou životnosťou a čistým dizajnom. Dôraz sa kladie nielen na najnovšie technológie spaľovania, ale aj na optimálne využitie energie. Výrobca pri niektorých kozubových vložkách ponúka možnosť zvoliť si dvierka s vysúvaním smerom nahor alebo umiestnenie pántov vľavo či vpravo. Samotný dizajn kozuba sa tak jednoduchšie prispôsobí rôznym požiadavkám. Realizácia dm studio.
Výhrevnosť kozubových kachlí Grand MAX od HAAS+SOHN sa blíži k 14 kW, a preto postačia na vykúrenie celého rodinného domu. Vysokú výhrevnosť dosahujú vďaka terciárnemu spaľovaniu. To vďaka vnútorným dýzam, ktoré privádzajú predhriaty vzduch naspäť do spaľovacej komory, umožňuje lepšie spaľovanie a využitie plynov, ktoré inak unikajú do komína. Ku kachliam je zabudovaný odnímateľný výmenník, ktorý slúži na ohrev vody. Vykurovanie kachľami s výmenníkom ušetrí až 40 % nákladov. Teplú vodu je možné využiť napríklad na sprchovanie. Predáva Mountfield, 765 €.