Zdroj: Korado

Konvektory – vykurujú, chladia a rozumejú si s tepelnými čerpadlami

28. 10. 2021 Zdieľať

Ak sa rozhodnete pre teplovodné vykurovanie s nízkoteplotným zdrojom, je potrebné riešiť otázku voľby vhodného koncového vykurovacieho telesa. Správnou voľbou sú popri klasických radiátorov aj teplovodné konvektory.

Veľkou prednosťou konvektorov je, že sa veľmi rýchlo zahrievajú a dokážu účinne odovzdávať teplo do miestnosti. Oproti štandardným radiátorom disponujú nižším vodným objemom (až o 90% menším v porovnaní s bežnými radiátormi – voda je obsiahnutá iba v rúrkach výmenníka, nie v plášti), čo má za následok nižšiu tepelnú zotrvačnosť týchto telies.

Teplovodný konvektor v podlahe

KORAFLEX. Zdroj: Korado

Pre nízkoteplotné systémy sú najvhodnejšie konvektory s ventilátorom (nútená konvekcia). Ventilátor zvýši niekoľkonásobne účinnosť a to platí aj pre nízke teploty vykurovacieho systému. Okrem vysokej účinnosti pri vykurovaní je samostatnou kapitolou pri konvektoroch aj využiteľnosť k ochladzovaniu miestností. Táto vlastnosť môže byť pri konvektoroch veľkým benefitom. V systéme s tepelným čerpadlom, ktoré umožňuje reverzný chod, tzn. že cez leto chladí, v zime kúri, je možné tohto účelu dosiahnuť iba s jedným koncovým zariadením – konvektorom.

Viac na www.korado.cz

Zdroj: Korado 

Kategória: Energia
Tagy: konvektory ochladzovače vzduchu sálavé vykurovanie teplovodné konvektory vykurovacie telesá vykurovanie
Zdieľať článok