Hodnotíme vikiere, ktoré sa vám páčia?
Vikier je konštrukcia zvislo osadeného okna, ktorá vystupuje z roviny strechy – poskytuje človek prirodzený výhľad na okolie a zväčšuje vnútorný priestor. Vikier však zásadným spôsobom ovplyvňuje aj architektúru domu. To si, žiaľ, mnohí stavebníci neuvedomujú. Vikier nie je len otázkou pohľadu z interiéru, ale aj z exteriéru. Pokiaľ je pôvodným zámerom architektonického diela, je to väčšinou v poriadku. No pri premene prázdnej strechy v starších domoch môže dodatočné vytvorenie vikierov znehodnotiť architektúru domu.
Zaslúžili by si už rekonštrukciu, no dúfam, že ostanú v podobnom šate a s rovnakým charakterom, aký dominuje celému domu. Rozhodne vás nepichne v očiach, ak sa na ne pozriete.
Vikiere ako rozohraný prvok architektúry radových domčekov. Veľmi pekné stvárnenie, proporcie a materiály, ktoré sú odrazom technicky vyspelých čias.
Nové materiály a technológie ponúkajú aj nové možnosti stvárnenia vikiera. Tento spôsob presvetlenia podkrovia sa asi nedá nazvať klasickým vikierom, je to však zaujímavý prvok v architektúre domu.
Pekný príklad jednoduchého stvárnenia vikierov, ktoré sa prispôsobili charakteru domu materiálom aj proporciami.
Správne zvolené proporcie, veľkosť a typ vikierov, ktoré sú v tomto prípade prirodzenou súčasťou striech.
Netuším, či tento „skvost“ je nápadom architekta alebo domácich, no určite viem, že tento pokus nevyšiel. Predpokladám však, že zámer dostať dostatok svetla do podkrovného priestoru prehnane vysokými oknami zmaril čudný prvok, ktorý iba tieni.
Prehľad ľudovej a akejsi súčasnej slovenskej architektúry na jednej streche. Takéto vikiere by som hľadala skôr na streche drevenej chalupy na našom vidieku, samozrejme bez tých oblúčikov. Ľudia, čo vás vedie k vytvoreniu takýchto „umeleckých diel“?
Dokážem pochopiť, ak priestorová požiadavka v interiéri prevládne nad exteriérovým stvárnením. V tomto prípade by som však bola zvedavá, na čo bola potrebná taká veľká a vysoko nasadená „čapica“. Pohľad na túto strechu je pichľavý.
Vikier, ktorý je prirodzenou súčasťou architektúry už v jej návrhu, bude prirodzene pôsobiť aj po niekoľkých storočiach. Škoda, že už vymreli generácie majstrov, ktorí sa vedeli pohrať s každým detailom a záležalo im na tom, ako sú ľudia spokojní s ich prácou a čo tu po nich ostane ďalším generáciám.
{R1}
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.