Inteligencia aj v najmenších detailoch (4. časť seriálu o stavbe prvého inteligentného rodinného domu na Slovensku)
Po krátkej pauze sa opäť vraciame k nášmu seriálu. Aj napriek tomu, že samotná stavba trochu mešká oproti plánovaným termínom, budeme sa venovať špecifickým témam. Aspoň vám ukážeme, že inteligencia pri tejto realizácii zasahuje naozaj všetky oblasti a etapy výstavby. A asi vás prekvapí, kde všade je dôležitá a čo všetko môže obyvateľom ponúknuť.
Niekedy je až neuveriteľné, na čo všetko sa môžu moderná technika a progresívne technológie využívať. Ten, komu je pokrok takpovediac ukradnutý, sa sám oberá o možnosť bývať kvalitnejšie, komfortnejšie a aj lacnejšie. Inteligentný dom naozaj poskytuje svojim obyvateľom veľa možností, medzi ktoré patria aj maličkosti. Tie však dokážu, ak na ne nezabudneme, naozaj šetriť, chrániť a spríjemňovať. A keďže sa bavíme o inteligencii, celý systém je postavený na informáciách a ich toku. Heslo „bez spojenia niet velenia“ by sme mohli v tomto prípade rozšíriť ešte o nový dodatok: „bez informácie niet inteligencie“.
Ešte jedno ohliadnutie…
V ostatnej časti sme skončili témou kúrenia a chladenia. Tá bola dosť obsiahla, a preto neostal priestor dokončiť ju úplne do detailov. Konkrétnym detailom, ktorý máme na mysli, sú žalúzie. Dnes už bežný doplnok stavebných otvorov, ale v prípade inteligentného domu predsa len s väčšou pridanou hodnotou. Tá spočíva práve v spomínanom využití toku informácií a nasledujúcej reakcii integrovaného riadiaceho systému na konkrétne situácie. Jednoduchá manipulácia s nimi nám šetrí teplo na vykurovanie a chráni okná a interiér pred poškodením i nežiaducou návštevou. V neposlednom rade sú žalúzie aj estetickým prvkom v architektúre.
V prípade i-domu bude samozrejmosťou veterný senzor chrániaci žalúzie i okná pred poškodením pri nárazoch vetra. A ako bude Crestron manipulovať s tieniacou technikou? V letných mesiacoch, keď sú tepelné zisky zo slnečného žiarenia skôr navyše, vyhodnotí situáciu v interiéri a nadmernému prehrievaniu jednoducho zabráni sklopením lamiel. V čase, keď budú obyvatelia v práci, tak inteligentný dom stále pracuje na tom, aby sa po návrate domov cítili príjemne. Fáma o tom, že v letných mesiacoch bývajú zasklené plochy počas slnečného dňa takmer stále zatemnené, sa dá vyvrátiť jednoducho. Konštrukcia lamiel dokáže vyrábať difúzne svetlo, smerujúce povedzme na strop alebo steny, čím sa účinok prehrievania eliminuje. V zime je to presne naopak. Nuž a výhodou inteligentného riešenia je fakt, že táto manipulácia nemusí užívateľov trápiť, pretože ju za nich robí i-dom. Snímače jednoducho zaznamenajú aktuálne hodnoty, odošlú ich riadiacemu systému a ten sa už postará o to, aby boli obyvatelia spokojní nielen s vizuálnou krásou žalúzií, ale aj s ich praktickým fungovaním.
Bezpečnosť a zabezpečenie
Pre niektorých možno trochu veľký skok od žalúzií k ochrane, ale aj spomínané žalúzie sú jedným z ochranných prvkov stavby súvisiacich s jeho bezpečnosťou. Bolo by asi naivné myslieť si, že náš i-dom sa zaobíde bez zabezpečovacej techniky. Presný opak je pravdou. Ale tak, ako už viaceré progresívne myšlienky našli pri stavbe tohto domu uplatnenie, aj zabezpečovacia technika bude chrániť súkromie trochu iným, najmä efektívnejším spôsobom. A navyše neostane len pri tom. Zabezpečovacia technika a princíp jej fungovania pri ochrane stavby totiž vonkoncom nie je tabu, ako si to väčšina stavebníkov na Slovensku myslí.
Producenti totiž umelo vytvárajú okolo tejto témy atmosféru tajomna, čo má za následok rezignáciu budúcich užívateľov na zvedavé otázky a možnosť pokrokovejšieho a efektívnejšieho využitia. Netreba sa však báť. Pokojne si môžete zobrať príklad z investora nášho i-domu, ktorý sa snažil prelomiť a aj prelomil neochotu výrobcov a doslova ich prinútil k riešeniu, ktoré posúva túto oblasť do širších dimenzií. Našiel totiž producenta technológií, ktorý uznal dôvody, prečo by mala jeho technika spolupracovať s riadiacim systémom domu.
Najprv klasická funkcia
Aby sme boli konkrétnejší, zabezpečovacia technika, pokiaľ ide o hardvér, nebude odlišná od bežných realizácií. Navonok budete môcť zaregistrovať priemyselné kamery, snímače a ústredňu. To je však len vizuálna podoba zabezpečovacieho systému i-domu. Prvoradým cieľom elektronického zabezpečovacieho systému (EZS) je chrániť obyvateľov a ich majetok. To je aj jeho základnou funkciou. Aj v prípade inteligentného domu sa musel investor vyrovnať s nástrahami, ktoré výber EZS prináša. Problémom je už samotná voľba konkrétneho systému a jeho návrh.
Ak by ste sa odovzdali úplne do rúk dodávateľom, a nesnažili sa maximálne zohľadniť vaše vlastné požiadavky a predstavy, pravdepodobne by ste sa nevyhli ani vysokým nákladom a množstvu inštalovaných prvkov v interiéri. Potom by vás mohlo prekvapiť aj minimálne využitie EZS na iné účely alebo jeho komplikované ovládanie. Priznajme si, koľkokrát, povedzme v práci, radšej odchádzame skôr ako kolegovia práve preto, aby sme sa vyhli stresu pri spúšťaní rôznych alarmov. V domácnosti zabezpečovací systém taktiež niekedy radšej nepoužijeme, pretože deti odchádzajú do školy z domu posledné a mohli by vyvolať napríklad planý poplach. Inteligencia spočíva práve v tom, že týchto vecí sa netreba báť. Náš i-dom bude príkladom, že aj navonok zložitý systém môže byť ovládaný veľmi jednoducho a účinne, a navyše ponúkne omnoho viac, ako je to bežné v doterajšej praxi.
Súčasti zabezpečovacieho systému i-domu
|
I-dom a jeho riešenie
Problémom zabezpečovacích riešení je to, že v drvivej väčšine prípadov sa myslí len na stav ohrozenia. Často sa zabúda na bezpečnosť obyvateľov a ich komfort. Tie tiež súvisia so zabezpečovacím systémom, a mnohí možno ani netušia v akom rozsahu. Efektné rozsvecovanie svetla pri prechádzaní interiérom, v záhrade či garáži je veľmi pekné. Ale prečo by sa mali tieto svetlá aktivovať aj cez deň? Ak potrebujete ísť v noci na toaletu, vaše rozospaté oči určite nie veľmi pozitívne zareagujú na plný výkon žiarovky, ktorá sa rozsvieti na povel fotobunky. Prečo by sa však nemohla rozsvietiť len na 10-percentný výkon? Toto sú len také praktické vychytávky, ktoré by nás mohli prinútiť rozmýšľať o tom, aký systém a s akými funkciami si dáme nainštalovať.
Ako sme už spomenuli, základom úspechu a efektivity sú informácie a ich tok. I-dom bude naplno využívať tieto informácie aj zo snímačov EZS a na ich základe bude môcť zasa riadiaci systém Crestron účinne riadiť ďalšie systémy tak, aby to znovu zvyšovalo používateľský komfort. Chcete príklady? Povedzme, že raz za čas usporiadate doma párty. Váš systém kúrenia je však nastavený tak, že o 23. hodine sťahuje teplotu napríklad na 18 stupňov, čo je priaznivá klíma na spánok a aj šetrenie peňaženky. Nálada na párty by určite klesala spolu s teplotou. Riadiaci systém však na základe informácie, že v daných miestnostiach sú ešte stále ľudia, spustí úsporný režim až v momente, keď odídu. Alebo taký denný chod domácnosti. Cez týždeň sú odchody členov rodiny načasované rôzne. Informácie však opäť ponúknu systému možnosť vytvoriť si vlastnú štatistiku a efektívne tak riadiť ďalšie systémy v čase, keď nik nie je doma, a aktivovať ich v dostatočnom predstihu, aby sa po návrate cítili všetci dobre. Rovnako sa môžete vyhnúť zbytočnému prekurovaniu miestností, kde sa zabudlo na zavretie okna. Crestron na to jednoducho upozorní.
Alarm už tiež nemusí strašiť
Ovládanie kódovacieho zariadenia a spúšťanie alarmu už tiež nemusí byť nočnou morou. Na dotykovom paneli si ho môžete ľubovoľne prispôsobiť, prednastaviť kódy tak, že čas odchodu každého člena rodiny sa zaznamená, a budete mať prehľad o tom, kto a kedy odchádzal či prichádzal. Deti môžete potešiť a nežiaducich návštevníkov zasa pekne nahnevať, ak namiesto číselných kódov priradíte vašim ratolestiam napríklad ikonky zvierat alebo filmových postavičiek, ktorými alarm aktivujú. Rozhodnúť sa môžete aj pre vlastné fotografie, ktoré budú na displeji asi tým najjednoduchším riešením.