Kozliatka, otvorte mi vrátka…
Dnešná domácnosť sa, bohužiaľ, nezaobíde bez ochrany proti nepozvaným hosťom. Témou číslo jeden sú predovšetkým vchodové dvere a okná. Ich zabezpečenie pomocou zámkov a sofistikovaných systémov môže nielen odradiť zlodejov, ale môže aj poskytnúť ochranu proti požiaru, proti stúpajúcej vode, a zabezpečiť komfort zvukotesností či obmedzenia prievanu. V súčasnosti sú v ponuke už také inteligentné bezpečnostné systémy, že ak sami neotvoríme, len ťažko sa nepozvaný hosť dostane dovnútra.
Základom ochrany našich obydlí proti zlodejom sú dobre zabezpečené vstupné dvere. Ich kvalita z hľadiska ochrany sa špecifikuje prostredníctvom bezpečnostných tried podľa noriem STN P ENV 1627-1630. Čím vyššie číslo, tým lepšia ochrana. V kategórii jeden (BT1) a dva (BT2) sú obyčajné vstupné dvere bez akejkoľvek zvláštnej výbavy. Dostatočnú mieru ochrany zabezpečujú už kategórie tri (BT3) a štyri (BT4), ktoré vyžaduje väčšina poisťovní. Triedy päť (BT5) a šesť (BT6) sa už využívajú skôr vo firmách s vysokými nárokmi na odolnosť voči vlámaniu (trezorové miestnosti a pod.). Nedostatočná odolnosť dverí je veľakrát dôsledkom veľmi slabého zabezpečenia pred nepozvanými hosťami. Zlodeji tak môžu vniknúť do bytu či domu veľmi rýchlo, potichu a v mnohých prípadoch môžu kradnúť aj počas spánku majiteľov. Ťažko prekonateľnou prekážkou sa tak stávajú najmä špeciálne dvere. Tvorí ich sústava pancierovania, kotviacich prvkov, kovania, kvalitných zámkov, ale aj optimálne zvolenej zárubne.
Repasované dvere
V mnohých prípadoch možno zabezpečiť dvere obyčajným repasovaním pôvodných. Využiť sa môžu aj klasické masívne drevené dvere. Ak použijeme moderné dvere, starší dom či byt stráca na svojej architektonickej hodnote. Dobrou správou však je, že práve tu sa ponúka možnosť vybaviť pôvodné dvere ochrannými prvkami, ktoré sú v súlade s požiadavkami poisťovní. Môže ísť pritom aj o dvojkrídlové typy dverí. Základom prestavby býva opancierovanie vnútornej strany oceľovým plechom s hrúbkou minimálne jeden milimeter. Tento plech sa upevňuje pomocou skrutiek do hlavných konštrukčných prvkov dverového skeletu. Tak sa zamedzí prerazeniu prekopnutím či prerezaním dverí. Ďalším krokom je montáž výsuvných prvkov po obvode dverí, na jednokrídlovom type najčastejšie zhruba v piatich bodoch. Výsuvné tŕne sú často vo dvojiciach či trojiciach, výsledkom je potom až dvadsaťbodové zabezpečenie. Základom je však kvalitný zámok s ochranou voči odvŕtaniu, rozlomeniu a prípadne s odolnosťou aj voči ďalším spôsobom prekonania.
{R1}
Dvere podľa vlastných požiadaviek
Bezpečnostné dvere vyrábané presne podľa požiadaviek zákazníka majú výhodu vo variabilite systémov a dokonalom začlenení ochranných prvkov do konštrukcie dverí. Najčastejšie sa stretávame s tzv. sendvičovou technológiou, keď oceľové časti zabezpečujú bezpečnosť a funkčnosť systému. Ďalšou požiadavkou je izolácia zabezpečujúca tepelný a hlukový komfort a nakoniec ide aj o dizajn z dreva či iných materiálov, vrátane čalúnenia. Súčasťou bezpečnostných dverí bývajú špeciálne zárubne, ktoré nadväzujú aj na vysúvacie prvky zamykania. Ich upevnenie do dverného otvoru zabraňuje vyrazeniu celých dverí aj s rámom. V prípade týchto dverí je certifikovaná nielen bezpečnostná trieda, ale napríklad aj odolnosť proti požiaru či schopnosť zabrániť vniknutiu vody alebo dymu. Veľkou výhodou je aj možnosť zhotovenia dokonalých replík starých dverí, s takmer neviditeľne implantovanými bezpečnostnými prvkami.
Výhodou dverí NEXT je v tomto smere možnosť použiť na každú stranu dverí celkom rozdielny dizajn, materiál alebo farbu. (foto: NEXT) | Dvere s bezpečnostným viacbodovým zámkom Secury Automatik – zaistia sa už po pribuchnutí bez zamykania (foto: Gu Secury) |
Ochrana majetku
Zabezpečenie našich obydlí by malo tvoriť komplex viacerých prvkov ochrany. Od bezpečnostných dverí s kvalitnými zámkami cez ochranu okien v podobe kvalitného kovania, bezpečnostných fólií, prípadne aj mreží, až po elektronické systémy s alarmom, napojeným na pulty centrálnej ochrany vybavené kamerovým systémom. Ale samozrejme je aj dôležité rátať aj s prekonaním všetkých týchto prekážok a preto sa vždy odporúča poistiť si svoj majetok v dobre zvolenej poisťovni.
Aktuálne informácie a rady od odborníka: Peter Koporec, generálny riaditeľ SHERLOCK, s .r .o. , výrobca certifikovaných bezpečnostných protipožiarnych dverí, odolných proti vlámaniu Najčastejšie sa zlodeji vlámu do bytu cez dvere, a preto je najúčinnejšie zabezpečiť si byt certifikovanými bezpečnostnými protipožiarnymi dverami, so skúškou odolnosti proti vlámaniu. Ale POZOR, nedajte sa zlákať podozrivo lacnými bezpečnostnými dverami bez platného certifikátu odolnosti proti vlámaniu! Názov bezpečnostne dvere ešte nemusí znamenať, že dvere sú v skutočnosti odolné proti vlámaniu, táto ich vlastnosť sa musí preukázať v akreditovaných skúšobniach. – Zistite si, či sú bezpečnostné dvere naozaj odolné proti vlámaniu – Vyberajte uvážlivo a porovnávajte odolnosť bezpečnostných dverí proti vlámaniu – Bezpečnostné dvere musia byť bezpečné aj pri používaní a mali by byť vhodné na osadenie v stavbe (v byte) – Bezpečnostné dvere do bytu by mali byť aj protipožiarne – Výberom bezpečnostných dverí zverujete vybranej firme do rúk svoju bezpečnosť, aj bezpečnosť svojej rodiny – Preverte si firmu a pracovníkov, ktorí Vám prídu dvere montovať |
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.