Kúzlenie so sadrokartónom

10. 09. 2008
Zdieľať

Niky, predeľovacie múriky, odkladacie plochy, podhľady, inštalačné priečky, osvetľovacie rampy... To všetko sa dá jednoducho vyhotoviť pomocou sadrokartónu – bez dlhých, špinavých a mokrých procesov. Sadrokartónové konštrukcie ponúkajú naozaj nekonečné možnosti pri vytváraní zaujímavých prvkov v interiéri.



Sadra je starý stavebný materiál, ktorý sa získava z prírodného sadrovca. Používali ju už starí Egypťania, nevyhýbali sa jej ani v stredoveku, keď ju využívali ako spojovací materiál, a svoje pevné miesto si našla aj v štukatérskych výzdobách. Koncom 19. storočia prišiel na svet patent na prvú sadrokartónovú dosku, ktorá v dnešnej podobe výrazne uľahčuje vytváranie zaujímavých interiérových prvkov.












Kúzlenie so sadrokartónom

161055


Kúzlenie so sadrokartónom

161040

Ak by ste chceli takúto predsadenú osvetľovaciu stenu vymurovať, bolo by asi zložité vysekávať do nej drážky na elektrické vedenia a otvory na osadenie bodových svietidiel. Sadrokartón to výrazne uľahčuje. Tieto zaujímavé interiérové prvky, ktoré pracujú s osvetlením priestoru, najjednoduchšie vytvoríte pomocou sadrokartónovej konštrukcie. Ak vás náhodou takýto interiér po čase omrzí, nebude vás stáť veľa námahy zmeniť ho.


Sadrokartón prešiel ešte dlhým obdobím vývoja, kým sa z neho stala sadrokartónová doska, ako ju poznáme dnes, čiže ako zmes sadry a rozvlákneného papiera alebo sklených vláken, ktorá je pod špeciálnym kartónovým obalom. Aj samotná sadra sa dnes vyrába umelo, z takzvaného energosadrovca, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri procese znižovania obsahu oxidu siričitého v spalinách vypúšťaných do ovzdušia.


Výhody sadrokartónovej konštrukcie



  • vylúčenie mokrého procesu,

  • Kúzlenie so sadrokartónom

    161049

    minimálne zaťažuje nosné konštrukcie stavby,

  • sadrokartónové dosky sa dajú jednoducho rezať, lepiť, vŕtať a navzájom spájať do rôznych ozdobných a funkčných prvkov, možno ich tiež ohýbať a vlniť,
  • prácu s ňou zvládne aj domáci majster,
  • na elektrické rozvody sa nemusia prácne vysekávať drážky a prestupy vedenia,
  • oproti klasickým metódam skráti čas realizácie až o 50 %,
  • sadrokartón je nehorľavý a recyklovateľný,
  • pôsobí tiež ako regulátor vlhkosti – ak je vzdušná vlhkosť vyššia, prijíma ju z prostredia, ak je nižšia a vzduch v priestore príliš suchý, uvoľňuje ju do okolia.













Kúzlenie so sadrokartónom

161056
Jasna Opavská


Kúzlenie so sadrokartónom

161057
Jasna Opavská


V kúpeľni sa nesmie zabudnúť na presné určenie miesta všetkých zariaďovacích predmetov, ktoré budú ukotvené do sadrokartónovej konštrukcie. V týchto miestach musí byť pripravená na to určená nosná konštrukcia – napríklad na ukotvenie závesnej WC misy.


Kúzlenie so sadrokartónom

161058
Jasna Opavská


Kúzlenie so sadrokartónom

161062
Jasna Opavská



Nevýhody



  • pri výstavbe (alebo prestavbe) kúpeľne treba vopred určiť presné umiestnenie a ukotvenie zariaďovacích predmetov a políc, aby sa v týchto miestach pripravila nosná konštrukcia,
  • upevnenie ťažších predmetov na stenu zo sadrokartónu je zložitejšie – napríklad diery na police na knihy treba navŕtať do nosných profilov, pretože v miestach mimo profilu je nosnosť steny obmedzená,
  • konštrukcie zo sadrokartónu sú určené najmä do interiéru.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 08/2008.

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: interiér materiál sadrokartón
Zdieľať článok

Diskusia