Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Vyberáte stropný podhľad? Poradíme vám, čo pri tom zohľadniť

23. 11. 2021 Zdieľať

Stropný podhľad je zvyčajne tou najväčšou a najviac viditeľnou plochou miestnosti a jeho výber podlieha našim estetickým požiadavkám. Okrem samotného vzhľadu sú však nemenej dôležité jeho svetelné, tepelné, akustické alebo protipožiarne vlastnosti. Vďaka sadrokartónovým podhľadom možno skĺbiť všetky vaše požiadavky na vzhľad a funkčnosť podhľadu a vybrať to správne riešenie pre váš dom, byt, ale aj kancelárske či iné priestory.

Stropné podhľady sa najčastejšie využívajú v interiéroch kancelárií, obchodov, hotelov, škôl či zdravotníckych zariadení, ale svoje uplatnenie nájdu aj pri výstavbe či rekonštrukcii domov a bytov. Riešia zníženie svetlej výšky miestnosti, dokážu zlepšiť akustické alebo tepelné vlastnosti miestnosti a, samozrejme, plnia aj dôležitú estetickú funkciu. Kým v minulosti sa vyrábali najmä z dreva, dnes sa ako najvyhľadávanejšie riešenie ukazujú sadrokartónové podhľady, ktoré dokážu splniť všetky spomínané požiadavky.

Benefity sadrokartónových podhľadov

Predurčujú ich na to vlastnosti sadrokartónu, ktorý je odolný aj voči vyššej vlhkosti, je mechanicky odolný a ani po rokoch sa neohýba. Sadra má schopnosť pohlcovať a odovzdávať vlhkosť v závislosti od aktuálnych podmienok v miestnosti, vďaka čomu sú sadrokartónové podhľady schopné zlepšovať klimatické a zdravotné podmienky v interiéri. Ich výhodou sú aj akustické vlastnosti a ochrana pred nežiaducim hlukom zvonku i zvnútra miestnosti. Sadrokartónové podhľady navyše ponúkajú širokú škálu dizajnových možností a riešení.

Uznávanou autoritou na sadrokartónové podhľady je divízia Rigips spoločnosti Saint-Gobain, ktorá ponúka široký výber riešení podhľadov. V jej ponuke nájdete široké spektrum vzorov, hrán, rozmerov a technologických vlastností. Ako sa v nich jednoducho orientovať? Zamerajte sa na to, čo je pre vás pri výbere podhľadu kľúčové.

Vizuálne zaujímavé i funkčné

Ak je pre vás prvoradá estetika, bude tou správnou voľbou rad sadrokartónových dosiek Gyptone. Ponúka viacero dierovaných sadrokartónových dosiek s rôznymi typmi perforácií – obdĺžnikovými, štvorcovými či šesťuholníkovými, ktoré esteticky ozvláštnia akýkoľvek interiér. Navyše tieto dosky majú dobré akustické vlastnosti a sú obohatené aj o revolučnú technológiu Activ’Air®, ktorá pohlcuje formaldehyd a pomáha udržiavať ovzdušie v interiéri čisté a zdravé.

Podhľad

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Zdravie na prvom mieste

Technológia Activ’Air® dokáže znížiť koncentráciu formaldehydu v miestnosti až o 70 %. Svoje vlastnosti si udržiava až 50 rokov a na účinnosti nestráca ani po vymaľovaní vhodnými farbami, preto sú sadrokartónové dosky obohatené o túto technológiu dobrou voľbou, ak si pri výbere zakladáte na čistote vzduchu.

Pre náročných na akustiku

V ponuke Rigips nájdete hneď niekoľko produktov s dobrými akustickými vlastnosťami. Vyberte si na základe toho, aké zvukové podmienky chcete podhľadom riešiť. V závislosti od použitého materiálu môže podhľad znižovať čas dozvuku (pre tento účel zvoľte mäkké, pórovité a perforované materiály) alebo izolovať hluk prichádzajúci zvonka (husté, tvrdé a hrubé materiály). Veľmi často sa stáva, že podhľad musí spĺňať všetky tieto funkcie. V tomto prípade by sa mal vyznačovať vyváženými akustickými vlastnosťami, ktoré ponúkajú napríklad rady Gyptone či Rigitone.

Štidentská izba so vzorovanou čiernobielou tapetou a retro vešiakom

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Výber na mieru

Pre konkrétnejšie predstavy o realizácii podhľadu
a výber konkrétnych produktov odporúčame použiť Selektor, nástroj Technickej akadémie Rigips. Selektor, ale aj ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho produktu na realizáciu podhľadu nájdete na www.rigips.sk.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Kategória: Materiály
Tagy: akustika podhľad sadrokartón stropy
Zdieľať článok