Zdroj: Miro Pochyba

Aký rodinný dom je pre vás ideálny? Spýtali sme sa skúseného architekta

19. 12. 2022
Zdieľať

Asi každý, kto plánuje stavbu rodinného domu, túži po „ideálnom bývaní“. Ibaže ideálne bývanie znamená pre každého niečo iné. Ako sa teda dopracovať k odpovedi na otázku, aký je ten správny rodinný dom práve pre mňa? Opýtali sme sa skúseného architekta Ing. arch. Dušana Chupáča.

1. Čo všetko by mal človek ešte pred stavbou domu zvážiť? Akým spôsobom alebo smerom by mal o svojom budúcom dome uvažovať?

Najdôležitejšie je stanoviť si sumu, ktorú môžete do domu investovať. To znamená investičné náklady, respektíve rozpočet. Následne treba túto sumu porovnať s požiadavkami na plánovanú stavbu rodinného domu, teda zistiť, či váš rozpočet dokáže pokryť vaše potreby.

Samozrejme, treba si premyslieť, pre koho a na aký čas bude dom slúžiť. Rozvrhnúť si ideálny „scenár“ fungovania, bývania a žitia v rámci celého domu, respektíve celého pozemku. Jednotlivým potrebám a požiadavkám by mal človek stanoviť poradie priorít – mal by si teda určiť, čo je dôležité a čo je len „bonus navyše“.

Halfhouse – polovičný dom

Halfhouse, teda „polovičný dom“, si podľa návrhu Arkon atelieru postavili mladí manželia na konci úzkej záhrady. Zdroj: Miro Pochyba

Veľmi dôležité je vybrať si vhodného architekta. Práve architekt vám totiž pomôže prejsť všetkými spomenutými bodmi, ale aj overiť ďalšie podmienky výstavby, ako je právny stav, súlad s územným plánom, limity pozemku a mnohé ďalšie. Najlepšou cestou je prejsť si viacero internetových stránok architektonických ateliérov a prelistovať viacero časopisov o bývaní a architektúre. Podľa referencií by ste potom mali kontaktovať ateliér alebo architekta, ktorého práca vás najviac oslovila.

2. V čom robia ľudia pri plánovaní domu najväčšie chyby? Aké sú najčastejšie „zbytočnosti“, ktoré požadujú, a na čo, naopak, najčastejšie zabúdajú?

Najčastejšie ľudia precenia svoje finančné možnosti. Potom sa dostanú sa do situácie, keď majú rozostavaný veľký dom, ktorý nedokážu dokončiť. Zbytočne zväčšujú podlahové plochy a požadujú zbytočne veľa miestností, ktoré potom nevyužívajú. Volia nevhodné „katalógové“ projekty na pozemky, ktoré na to nie sú vhodné, takže následne minú značnú časť rozpočtu ešte skôr, než vôbec začnú stavať, na nutnú úpravu pozemku pred výstavbou. Často preferujú riešenia, ktoré sú neprimerané pre danú lokalitu, alebo zvolia nevhodné technické riešenie.

Interiér polovičného domu

Interiér „polovičného domu“ si domáci zariadili v striedmom, no príjemne útulnom severskom štýle, často sa pritom spoľahli na ponuku Ikey. Na základe ich požiadaviek im architekt navrhol vhodný priestor a urobil aj približný návrh zariadenia, konkrétne prvky si potom vyberali sami. Zdroj: Miro Pochyba

Medzi zbytočnosti podľa mňa pri menších stavbách s nižším rozpočtom jednoznačne patria hosťovské izby, často aj s vlastnou kúpeľňou. Podobný prípad je samostatná detská izba pre každé dieťa, aj pre to, ktoré je už „na odchode z domu“.

Naproti tomu mnohí zabúdajú na dostatok skladovacích priestorov, alebo podcenia ich plochu. Pomerne často zvyknú ľudia podceniť aj budúce prevádzkové náklady spojené s užívaním domu.

3. Existuje niečo ako optimálne veľký dom napríklad pre štvorčlennú rodinu? Rodina je dynamický celok, ktorého potreby sa v čase menia a vyvíjajú, dá sa pri projektovaní alebo stavbe domu zohľadniť aj tento fakt?

Každý klient, respektíve každá rodina, aj tá štvorčlenná, je jedinečná. Má svoje špecifiká, individuálne potreby aj vlastný spôsob fungovania. Preto sa nedá jednoznačne povedať, aká je vo všeobecnosti optimálna plocha domu pre akokoľvek malú či veľkú rodinu. A presne ako spomínate, potreby ľudí aj rodín sa v čase menia. Nielen vplyvom životných udalostí, ktoré nikto z nás nevie ovplyvniť, ale aj spôsobom, ktorý možno predpokladať – deti rastú, rodičia starnú… Rodinný dom pritom dáva veľa možností vyriešiť napríklad dispozíciu tak, aby umožňovala variabilitu priestorov, respektíve aby sa v prípade potreby dala drobnou stavebnou úpravou dosiahnuť výrazná zmena, ktorá umožní odlišné fungovanie domácnosti.

Prečítajte si tiež
Aké tajomstvá sa skrývajú za pekne navrhnutými interiérmi? Spoznajte 7 pravidiel, ktorých sa držia najlepší interiéroví dizajnéri

4. Peniaze sú pri stavbe domu nezanedbateľnou otázkou. Aj keď v tomto prípade asi platí dvojnásobne, že nikto nie je taký bohatý, aby si mohol dovoliť lacný dom, určite nikto nechce zaplatiť viac, než je potrebné. Máte nejaký recept, ako to dosiahnuť? Kde ľuďom obvykle „utekajú“ peniaze úplne zbytočne a na čom najčastejšie šetria a nemali by?

Pri návrhu domu by určite mali byť práve financie na prvom mieste. Nech už je rozpočet akýkoľvek. Treba im prikladať najvyššiu dôležitosť, pretože ekonomika výstavby je neúprosná a stanovuje limity návrhu, ktoré by sa mali zohľadňovať už od prvej skice domu.

Klienti často „uletia“ na predstave konkrétneho prvku, detailu, ktorý nemá vplyv na celkový koncept a fungovanie domu. No tým, že okolo tohto prvku „postavia“ celú predstavu o svojom budúcom bývaní, spôsobia zbytočné navýšenie investície.

Financiám treba pri plánovaní rodinného domu prikladať najvyššiu dôležitosť. Ekonomika výstavby je totiž neúprosná a stanovuje limity návrhu, ktoré by sa mali zohľadňovať už od prvej skice domu.
Ing. arch. Dušan Chupáč

Pri rekonštrukciách a prestavbách je častou chybou nezmyselné trvanie na tom, aby ostali časti stavby zachované. I keď je cieľom ušetriť, výsledok býva presne opačný – nahradenie starých, často nevyhovujúcich konštrukcií novými by v rozpočte predstavovalo nižšiu položku ako ich oprava a sanácia.

No a v neposlednom rade netreba zabúdať na to, že investícia do samotnej stavby nie je pri rodinnom dome jediným nákladom. Treba počítať aj s prevádzkovými nákladmi, ktoré budú neskôr spojené s jeho užívaním. Ak sa splátka hypotéky spočíta s vysokými nákladmi na prevádzku, môže táto suma výrazne prevýšiť vaše možnosti. Naproti tomu vyššia investícia pri stavbe domu, samozrejme, na správnom mieste, dokáže v mnohých prípadoch priniesť už za niekoľko rokov výraznú úsporu.

Interiér bytu v 50-ročnej atypickej stavbe

Byt v asi 50-ročnej atypickej stavbe nebol vďaka priestrannému átriu bežným bytom, ale ani rodinný dom. Bola to tá správna kombinácia oboch. Úpravy sa začali veľkým búraním, aby sa následne mohla zmeniť dispozícia podľa návrhu architektov z Arkon atelieru. Zdroj: Miro Pochyba

5. Dôležitým krokom je aj výber tých správnych ľudí – či už architekta, alebo realizátora. Podľa čoho človek spozná dobrého architekta a spoľahlivú realizačnú firmu?

Referencie, referencie, referencie. V dnešných „internetových“ časoch sa vie každý dopátrať recenzií na rôznych architektov, ateliéry aj realizačné firmy. A určite sa nebojte opýtať na skúsenosti predchádzajúcich klientov. Pri architektovi aj realizátorovi je dôležitým signálom miera ich spokojnosti. Pri zvažovaní vhodného architekta pritom treba myslieť aj na to, že dobrý, možno aj drahší architekt vám vie ušetriť nemálo peňazí – tak pri návrhu, ako aj pri samotnej výstavbe, a nakoniec aj na prevádzkových nákladoch pri užívaní domu.

Architekt Ing. arch. Dušan Chupáč

Ing. arch. Dušan Chupáč študoval architektúru na STU v Bratislave a VUT v Brne. Praktické skúsenosti nadobudol v architektonických ateliéroch v Londýne a v Bratislave a dnes vedie tím považskobystrického Arkon atelieru, ktorý sa venuje nielen architektúre, ale aj urbanizmu, interiérom a dizajnu.
www.arkonatelier.sk

Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: architekt architektúra rodinný dom rozhovor stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia