Kedy je výhodné rekonštruovať so spotrebným úverom

27. 12. 2018
Zdieľať

Každých 10 až 12 rokov je potrebné na dome či byte niečo zrekonštruovať a to, pochopiteľne, znamená pre domácnosť zvýšené výdavky. Aj keď najlacnejším riešením je použiť na rekonštrukciu vlastné úspory, mnohí ľudia nemajú nasporených dosť peňazí, aby dokázali tieto výdavky pokryť. Nezostáva im teda iné, len si požičať.

Jednoduché a rýchle riešenie

„Na financovanie rekonštrukcie bývania máte viacero možností. Ak nemáte dostatočné úspory, najjednoduchšie je využiť bezúčelový spotrebiteľský úver. Jeho výhodou je pomerne rýchle schválenie a nie je pri ňom potrebné dokladovať účel využitia peňazí. To ocenia najmä tí, ktorí nevedia doložiť doklady o využití všetkých prostriedkov – napríklad, keď si väčšinu prác spravia svojpomocne,“ vraví senior konzultant spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec. Aj keď sa priemerná sadzba pri spotrebných úveroch pohybuje na úrovni 8,5 %, väčšina bánk dnes ponúka v rámci akcií výrazne nižšie sadzby.

Spotrebný úver vs. hypotéka

Hoci pri hypotéke možno získať úver s úrokovou sadzbou okolo 1 %, mnohí ľudia v prípade rekonštrukcie uprednostnia spotrebný úver, pretože jeho vybavenie je výrazne rýchlejšie a jednoduchšie. Pri hypotéke je totiž potrebné založiť nehnuteľnosť v prospech banky. To znamená, že ak si banka neohodnotí daný byt či dom sama, je nutný znalecký posudok. Počítať treba aj s poplatkom za vklad záložného práva do katastra. Navyše, keďže hypotéka je určená výhradne na bývanie, musí klient doložiť banke faktúry a bločky, ktoré preukazujú použitie peňazí. Viaceré banky síce umožňujú získať istú časť úveru aj bez dokladovania použitia, podstatnú časť je však vždy potrebné doložiť. Pri tzv. americkej hypotéke možno síce použiť peniaze na čokoľvek, táto voľnosť je však vykúpená mierne vyšším úrokom v porovnaní s klasickou hypotékou.

 

Pri spotrebnom úvere je v porovnaní s hypotékou tiež jednoduchšie zdokladovať príjem žiadateľa. „Potvrdenie o výške príjmu je potrebné len vtedy, ak žiadateľ o úver nemá počas posledných troch mesiacov mzdu poukazovanú na účet vedený v banke. Ak je príjem poukazovaný na účet v inej banke, postačí posledný výpis z účtu s prevedenou mzdou,“ hovorí výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.

Úskalia najrýchlejšej pôžičky

Viaceré banky ponúkajú klientom spotrebný úver aj vo forme tzv. predschválenej pôžičky. To znamená, že na základe toho, koľko peňazí chodí človeku na účet, mu banka sama schváli, koľko si môže požičať. Takáto ponuka sa klientovi zobrazí v internetbankingu alebo ho pracovník banky osloví telefonicky. Keďže ide o predschválený úver, žiadateľ môže mať peniaze na svojom účte v priebehu niekoľkých minút aj bez toho, aby bolo potrebné chodiť do pobočky a podpisovať zmluvu. Pri takejto ponuke je však vždy dobré nechať si čas na rozmyslenie. Aj keď ste si plánovali požičať a predschválený úver vám prišiel vhod, mali by ste si ho porovnať s podmienkami v iných bankách. Ak vám totiž pôžičku schválila jedna banka, je pravdepodobné, že vám ju schvália aj inde. Bude to síce komplikovanejšie ako siahnuť po predschválenom úvere, no najmä pri vyšších sumách môže mesačná úspora na splátkach dosiahnuť aj niekoľko desiatok eur.

Okrem úrokovej sadzby treba pri porovnávaní rôznych úverov brať do úvahy aj poplatky. Viaceré banky si účtujú napríklad poplatok za poskytnutie úveru, ktorého výška sa odvíja od požičanej sumy.

Záleží na požičanej sume

Spotrebné úvery je možné podľa súčasných pravidiel splácať maximálne 8 rokov. Pri veľkej a nákladnej rekonštrukcii sa tak môže vyšplhať mesačná splátka neúmerne vysoko. V takom prípade je lepšie siahnuť po hypotéke či stavebnom úvere. Vďaka dlhšej splatnosti týchto úverov je mesačná splátka výrazne nižšia, čo znamená menšiu záťaž pre rodinný rozpočet.

Naopak, pri lacnejších rekonštrukciách môže byť krátka splatnosť výhodou. „Keďže rekonštrukciu alebo modernizáciu bývania robia mnohí každých 10 až 12 rokov, splatnosť úveru by mala byť kratšia ako toto obdobie. Je totiž pravdepodobné, že aj na ďalšiu rekonštrukciu budú potrebovať úver,“ vraví Kahanec. Pri kratšej splatnosti zaplatíte aj menej na úrokoch. Tie sa totiž každý mesiac počítajú z nesplatenej istiny, takže čím dlhšie úver splácate, tým viac banke preplatíte.

 

Pri bezúčelovom spotrebiteľskom úvere nie je potrebné dokladovať účel využitia peňazí.

Jeho výhodou je aj pomerne rýchle a jednoduché schválenie. 

Spotrebný úver musíte podľa súčasných pravidiel splatiť do 8 rokov. 

Krátka splatnosť je výhodná pri lacnejších rekonštrukciách, a teda nižších požičaných sumách.

TEXT: PETER MATULA 
FOTO: ISTOCK.COM
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Kategória: Legislatíva a financovanie
Zdieľať článok

Diskusia