Zdroj: iStock

Čo robiť, keď vás niekto vytápa a ako vysušiť vytopený byt?

25. 03. 2023
Zdieľať

Nájsť na strope zväčšujúcu sa vlhkú škvrnu nie je pre nikoho príjemným zážitkom. Vytápanie susedom je dosť častá nepríjemnosť v panelákoch. Viete, ako postupovať, ak vám zazvoní sused, že ho vytápate? Kedy môžete začať opravovať škody?

Ak zistíte, že vás vytápa sused, v prvom rade ho o tom informujte a požiadajte, aby odstavil prítok vody. Ak nie je doma, obráťte sa na zástupcu vlastníkov alebo správcu budovy. Potom treba zavolať havarijnú službu, ktorá pracuje v rámci správcovskej spoločnosti, pod ktorú dom patrí. Havarijná služba je k dispozícii nonstop , môžete sa na ňu teda obrátiť v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu, keď zistíte problém. Telefónne číslo nájdete vo vstupnej hale bytových domov, zvyčajne na nástenke, spolu s inými dôležitými poruchovými kontaktmi.

ruka klope na dvere

Ak zistíte, že vás vytápa sused, v prvom rade je dôležité informovať ho o tom. Potom zavolajte havarijnu službu. Zdroj: iStock

Ak ste vytopili seba i susedov vy, postupujete rovnako:

  1. havarijná služba,
  2. nahlásenie škody a obhliadka poisťovňou u vás i u suseda.

Ak sa stane, že problém vzniká v byte, v ktorom nikto nebýva alebo majiteľ je odcestovaný, je ho nevyhnutné otvoriť za účasti polície. Tá byt zapečatí.

Najčastejšie príčiny vytápania

Najčastejšie vytápanie nevzniká ani tak priamou chybou horného suseda (že nechá tiecť vodu), ale skôr chybami v odbočkách do vaní a záchodov. Problém väčšinou nie je vidieť, môže pomôcť, ak si občas skontrolujete napríklad hadicu, resp. rúrku pod drezom či umývadlom alebo stav silikónu v okolí vane. Každý materiál má svoju životnosť.

omietka stropu zničená vytopením

Nič neupratujte a neopravujte, kým nepríde znalec na obhliadku pre poisťovňu. Zdroj: iStock

Nič neupratujte, kým nepríde znalec

Ak vám bola spôsobená škoda, s nákladmi na opravu vám pomôže poisťovňa. Je však potrebné, aby ste mali poistenú nielen nehnuteľnosť, ale aj domácnosť. Nič zatiaľ neupratujte, nafoťte si škodu alebo natočte video a čo najskôr kontaktujte poisťovňu, ktorá k vám pošle znalca na obhliadku. Ten zaznamená rozsah poškodenia. Po vyčíslení škody budete vedieť, akou sumou vám pomôže na opravu problému. Na oznámení o škodovej udalosti je potrebný aj podpis suseda, ktorý stav spôsobil. Ak je neprítomný alebo nechce otvoriť, poisťovne majú vlastný postup.

Prečítajte si tiež
12 skvelých trikov, ktoré oceníte pri jarnom upratovaní

Koľko peňazí dostanete na náhradu škody?

V prípade, že máte uzatvorené komplexné poistenie, teda poistenie domácnosti a zároveň aj poistenie nehnuteľnosti, dostanete z poisťovne vyplatenú zvyčajne vyššiu sumu, ako by ste dostali zo susedovej poistky. Je to preto, že z poistenia zodpovednosti za škodu poisťovňa vypláca len skutočnú škodu, ktorú vám sused spôsobil. Zjednodušene to znamená, že ak ste napríklad mali v kúpeľni nábytok kúpený za 500 € a máte ho už desať rokov, poisťovňa vám pri kúpe nového nábytku (aj keby bol ten istý) nevyplatí celú čiastku (odráta opotrebenie).

dvaja muži uzatvárajú poistenie nehnuteľnosti, kalkulačka, PC

Keď nemáte uzatvorené žiadne poistenie, platí vinník celú škodu z vlastného vrecka. Zdroj: iStock

Základom je poistenie – či už vytápate vy, alebo ste obeťou

Nie vždy je však odškodné vyplácané z vášho poistenia – napríklad, ak vám byt vytopil sused pre nedbalosť alebo prasknutiu potrubia v jeho byte, odškodné vám bude vyplatené zo susedovho poistenia. Horšia situácia pre suseda (alebo vás, ak vytápate) je, keď nemá uzatvorené žiadne poistenie. V tom prípade škodu platí celú z vlastného vrecka.

Ak vytápanie vzniklo pre poškodenie spoločných rozvodov, náhrada za opravu sa vypláca zo spoločného fondu opráv. V každom prípade, všetko potrebné sa dozviete od poisťovne, ktorej problém nahlásite.

Prečítajte si tiež
Prečo je dôležité poistiť si nielen nehnuteľnosť, ale aj domácnosť

 Poistenie nehnuteľnosti vs poistenie domácnosti

Predstavte si, že byt otočíte hore nohami. Veci, ktoré zostanú na svojom mieste, spadajú pod poistenie nehnuteľnosti. Sem patrí poškodenie stien, stropu, dverí, kuchynskej linky, radiátorov… Tie predmety, ktoré pri otočení „popadajú“, patria pod poistenie domácnosti. Teda poistenie domácnosti zahŕňa nábytok, elektrospotrebiče a ďalšie predmety v domácnosti, ktoré sa pri vytápaní a iných problémoch môžu ľahko poškodiť. Ideálne je mať uzatvorené komplexné poistenie, ktoré zahŕňa obe poistky v jednej poisťovni.

sušenie vytopeného bytu odvlhčovačom

Na pomoc pri sušení môžete prizvať aj elektrické vykurovacie telesá či odvlhčovače. Zdroj: iStock

Ako vysušiť vytopený byt a napraviť škody?

Po podobnej nehode je vhodné nechať skontrolovať rozvody vody i elektriny, ktoré by mohli byť poškodené. Dobrou ochranou pred vytopením spôsobeným spotrebičmi sú moderné výrobky, ktoré signalizujú problém včas.

Ak bolo vytápanie masívne, najlepšie urobíte, keď si prizvete odbornú pomoc – firmu, ktorá robí odvlhčovacie práce. Mnohé ponúkajú kompletnú pomoc po podobných haváriách vrátane zistenia a odstránenia škôd. Po dôkladnom presušení stien zo zatekania je vhodné oškriabať a vymaľovať nielen samotné miesto, ale aspoň celú stenu prípravkami proti plesni.

Prečítajte si tiež
Ako si vymaľovať svojpomocne

Zbaviť sa musíte všetkého mokrého vrátane nábytku či vydutej podlahy, pretože tieto predmety sú zdrojom plesní. Mierne vlhké kusy, ktoré sa dajú zachrániť vyneste von (ak máte túto možnosť). Celý byt dobre prevetrajte. Na pomoc pri sušení môžete prizvať aj elektrické vykurovacie telesá či odvlhčovače.

škvrna od vody na strope

V prvom rade nechajte škvrny vyschnúť aspoň 3 týždne, aby v štruktúre steny nezostala žiadna vlhkosť. Zdroj: iStock

Ako riešiť škvrny a kedy maľovať po vytopení?

Ak vás vytopil sused, je veľmi pravdepodobné, že vám zostane spomienka na nepríjemnú udalosť v podobe škvŕn. I keď sú určite nepekné, neponáhľajte sa s ich úpravou. V prvom rade nechajte škvrny vyschnúť aspoň 3 týždne, aby v štruktúre steny nezostala žiadna vlhkosť. Až po vyschnutí uvidíte finálne poškodenie steny a tiež budete vedieť, či je potrebné stenu zoškriabať alebo stačí natrieť.

Škvrny po vytápaní majú často hrdzavý odtieň, čo ich robí ešte výraznejšími. Po dobrom vyschnutí miesto a okolie postriekajte protiplesňovým prípravkom, ktorý má zároveň schopnosť škvrnu vybieliť. Škriabaniu sa nevyhnete, ak sa zo steny odlupujú staré nátery. Oškriabané miesto potom treba jemne prebrúsiť, aby nebolo viditeľné a môžete maľovať. Nezabudnite stenu najskôr natrieť hĺbkovou penetráciou, ktorá spojí narušený podklad a navyše zastaví prenikanie hrdze z hĺbky von. Po penetrácii môžete natrieť vrchný náter. Nikam však neponáhľajte a sanáciu robte až vtedy, keď sú steny skutočne suché.

zatopená parketová podlaha

Myslite na to, že drevená alebo laminátová podlaha nezareagujú na vytopenie hneď, ale až o čosi neskôr, keď sa voda začne odparovať. Zdroj: iStock

Dá sa zachrániť zatopená plávajúca podlaha?

Ak máte podlahu, ktorú je možné rozobrať, a voda ju nestihla deformovať, nemusí to byť ešte jej koniec. Myslite na to, že drevená alebo laminátová podlaha nezareagujú na vytopenie hneď, ale až o čosi neskôr, keď sa voda začne odparovať. Samozrejme, záleží aj od rozsahu vytopenia.

Určite sa oplatí podlahu čo najskôr rozobrať a vysušiť ju odvlhčovačom. Čím skôr to spravíte, tým je väčšia šanca na jej záchranu.

Ak máte laminátovú podlahu, ktorej spoje sú už poškodené – pozdvíhané, nedá sa opätovne použiť. Samozrejme, treba nechať vysušiť aj podklad podlahy (7 až 21 dní, podľa množstva vody). Ak bola zaliata podlaha, odmontovať treba aj sokle, inak sa bude za nimi tvoriť pleseň.

poškodená parketová podlaha

Po úplnom vyschnutí podlahy a prípadnom ošetrení protiplesňovým prípravkom – najmä miesta, kde boli vlhké aj sokle, môžete položiť starú vyschnutú podlahu (ak nie je deformovaná) alebo novú. Zdroj: iStock

Po úplnom vyschnutí podlahy a prípadnom ošetrení protiplesňovým prípravkom – najmä miesta, kde boli vlhké aj sokle – môžete položiť starú vyschnutú podlahu (ak nie je deformovaná) alebo novú. S demontážou a opätovnou montážou podlahy i kontrolou vlhkosti vám pomôžu aj podlahárske firmy. Vinylová, keramická či kamenná podlaha zvládne vytopenie bytu oveľa lepšie, bez vážnejších následkov.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Legislatíva a financovanie Podlaha, dlažba Steny a fasády
Tagy: maľovanie interiéru poistenie bytu poistenie domácnosti renovácia podlahy vytopený byt
Zdieľať článok
Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietkyUrob si sám

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchloUrob si sám

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchlo

Odborníci nám prezradili svoje know-how: S týmito radami vymaľujete steny v interiéri ako profesionál!Urob si sám

Odborníci nám prezradili svoje know-how: S týmito radami vymaľujete steny v interiéri ako profesionál!

Vyskúšali sme 5 rôznych spôsobov, ako pestovať zemiaky. Výsledok nás prekvapil!Záhrada

Vyskúšali sme 5 rôznych spôsobov, ako pestovať zemiaky. Výsledok nás prekvapil!

Diskusia