Quo vadis slovenský realitný trh?
Slovenský realitný trh zažíva od 90. rokov minulého storočia – na rozdiel od svetového – takmer neprerušený rast. Takéto stúpanie najmä na jeho začiatku živil vysoký nepomer medzi dopytom a ponukou.
{R1}
Ekonomická situácia na Slovensku sa zlepšovala, rástli príjmy domácností a takto povzbudený dopyt narážal na poddimenzovaný bytový fond a veľmi pomalé tempo novej výstavby.
Zlaté obdobie realitného trhu
Ďalšie obdobie medzi rokmi 2002 a 2009 predstavovalo zlaté obdobie slovenského realitného trhu. Ceny rástli doteraz najviac. V priemere medziročne o takmer 15 % a ich rast vrcholil v roku 2007, keď poskočil až o jednu štvrtinu. V tomto období však už pozitívny vývoj cien nebol podporený iba priaznivými ekonomickými ukazovateľmi, ale najmä všeobecne prijatou vierou v to, že ceny nehnuteľností môžu iba rásť. A to najmenej dvojciferným tempom.
Pád z kopca
Celosvetová finančná kríza ale znamenala pád z kopca. Priniesla vytriezvenie a zreálnenie očakávaní. Ceny v rokoch 2008 a 2009 klesali medziročne o viac ako 10 %. Tí, ktorí predali nehnuteľnosť v rámci cenového vrcholu v rokoch 2007 a 2008, boli náhodnými hrdinami v bezprecedentnej situácii, ktorá sa už pravdepodobne dlhý čas nezopakuje. Kupujúci, ktorí v tejto situácii nehnuteľnosť naopak kúpili, sa stali obeťami spľasnutej hypotekárnej bubliny.
Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení
Stagnácia
Súčasný trh už dlhšie bojuje so stagnáciou. Jeden štvrťrok ceny o desatiny vzrastú, ďalší štvrťrok o tú istú výšku poklesnú. Dlhodobý trend je stabilná cenová úroveň. Ku skokovým zmenám (ani hore, ani dole) pravdepodobne v najbližšom čase nedôjde. Hoci podľa demografických faktorov by mal byť záujem o nehnuteľnosti vysoký, kupujúcich stále odrádza od dlhodobých záväzkov vysoká nezamestnanosť. Momentálne sú síce v zrelom veku silné ročníky Husákových detí, rastie fenomén single aj rozvodovosť manželstiev, strata zamestnania je však stále strašiakom. Oživenie trhu teda bude prichádzať len s postupným obnovovaním dôvery v budúcnosť.
K pozitívnym zmenám už ale došlo na strane ponuky. Developeri reflektovali na zmenené preferencie kupujúcich a parametre stavaných nehnuteľností sú radikálne odlišné ako pred krízou. Veľké a luxusné byty sa z novej ponuky takmer vytratili a „in“ je takzvané štartovacie bývanie. Teda byty s menšou rozlohou a premysleným využitím obytnej plochy.
Cesta do budúcnosti je jasná. Kupujúci pri nových aj starších nehnuteľnostiach postupne získajú stratenú dôveru a viera v schopnosť realitného trhu udržať si svoju hodnotu sa vráti. Realitný trh sa pohne smerom hore. Dôležitá podmienka, dostupnosť úverov, je splnená. Hypotekárne úroky dosahujú v týchto mesiacoch rekordne nízke hodnoty.
Spoľahlivé financovanie za každých okolností
Paralelne s realitným trhom sa vyvíjal aj finančný trh. Pribudli viaceré formy financovania bývania. Stálicou medzi nimi je stavebné sporenie, ktoré ponúka nadpriemerné zúročenie vkladov a následne možnosť čerpať výhodný stavebný úver. Kto potrebuje financie čo najskôr, môže požiadať o medziúver bez predchádzajúceho sporenia. Na perspektívne financovanie bytu alebo domu je ideálny stavebný úver, ktorý má viacero výhod. Nízke úročenie, len 3 % p. a., garantované (spolu s výškou mesačnej splátky) až do úplného splatenia úveru. Je to jediný úver na bývanie, ktorého úrokovú sadzbu dokážete sami ovplyvniť (predchádzajúcim sporením) a na ktorý máte právny nárok (splnením podmienok sporenia). Do určitej výšky úveru dokonca nie je potrebné zaručenie nehnuteľnosťou a za určitých podmienok nie je potrebné ani dokladovať príjem. Získaniu úveru predchádza štátom podporované sporenie dostupné pre každého. Umožňuje zaujímavé zhodnotenie vkladov úrokom a štátnou prémiou (maximálne 66,39 €/osoba/rok). Prémia k stavebnému sporeniu je jediná podpora bývania zo strany štátu, ktorú získate už počas sporenia, nie až pri čerpaní úveru. Závisí to len od výšky vášho vkladu. Teda, ak nespĺňate vekový limit pre bonifikáciu hypoúveru, ešte vždy môžete získať štátnu prémiu (bez ohľadu na vek). Optimálny ročný vklad v tomto roku predstavuje 577,30 €. Vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni sa vám zhodnotí až 13,5 % (2 % vkladový úrok + 11,5 % štátna prémia). Takýto vysoký zisk bez rizika máte šancu získať do 31. 12. 2013.
Úrokovú sadzbu stavebného úveru na bývanie dokážete ovplyvniť sami.
Stavebný úver a medziúver majú široké účelovo viazané využitie: nadobudnutie bytu, rodinného domu alebo stavebného pozemku, rôzne stavebné úpravy, modernizácia či obnova, prestavba nebytových priestorov na byt, vypracovanie územnej či projektovej dokumentácie, financovanie zariadení využívajúcich alternatívne zdroje energie alebo domových čističiek odpadových vôd, a tiež stále aktuálnejšie získanie energetického certifikátu rodinného alebo bytového domu. Účelové použite je širšie ako pri iných úveroch na bývanie, aj preto patrí stavebné sporenie vrátane (medzi-)úverov k obľúbeným finančným nástrojom už dve desaťročia. Celé tie roky garantuje klientom stabilné podmienky financovania bývania bez rizika. Platilo to pred krízou, počas krízy a platí to stále.