Takto sa menili rodinné domy uplynulých 100 rokov. Čo nás čaká ďalej?

Takto sa menili rodinné domy uplynulých 100 rokov. Čo nás čaká ďalej?

29. 06. 2016
Zdieľať

Všetko sa mení a to platí aj v oblasti bývania. Vývoj rodinných domov sa v priebehu posledných sto rokov viac krát zmenil. Nebývame už tak, ako bývali naši pradedovia. Nároky ľudí a životný štýl spôsobili výraznú zmenu bývania. Dnes si viac zakladáme na priestore, svetle a čistých, jednoduchých líniách. Vyšperkované domy už nie sú in a nám sa páči jednoduchosť a praktickosť. Ako vyzeral priebeh vývoju rodinného domu od roku 1900 až do dnes? Aké predpovedáme budúcnosť?

1900: Vyšperkované domy a komplikovanosť

Rodinné domy na začiatku 20. storočia vyzerajú úplne inak, ako dnes. Domy boli o poznanie užšie a prevažne z dreva. Terasa bola veľká a domy mali často balkón. Ak si predstavíte rodinný dom z amerických westernoviek, tak získate celkom prednú predstavu o tom, ako vyzerali rodinné domy na prelome storočí. Spomeňte si na horor Psycho, kde vrah Norman Bates býval v podobnom, drevenom dome. Veľa izieb bolo určených na to, že išlo často o viac generačné bývanie, kde celé rodiny spolu žili celý život. 


1900

1900
Autor skíc: Ing. Milan Bardún

1950: Dôraz sa kladie na povalu

V polovici 20.storočia už rodinné domy neboli až tak vyšperkované, no stále si zachovali svoju monumentalitu v počte izieb. Viac generačné bývanie bolo moderné aj tu a domy mali veľa menších izieb. Dôraz sa kládol na úložný priestor ako je veľká pivnica či povala. Prečo? Rodiny boli často roľnícky orientované a k domu často patrili dlhé polia. Čo však s toľkou kukuricou a drevom na zimu, ktoré nás udrží v teple? Treba ho skladovať. Domy v polovici 20.storočia boli nižšie, s viacerými miestnosťami a dostatkom priestoru pre potraviny a drevo či uhlie na kúrenie v zime. K domom vždy priliehal aj dlhý pozemok. Predaj domov vtedy podliehal viacerým kritériám a nárokom, ktoré sú dnes úplne odlišné oproti minulosti. 


1950

1950
Autor skíc: Ing. Milan Bardún

2000-2010: Veľké rodinné domy štýlu „lebo na to máme“

Nie tak dávno sa však trend z polovice 20.storočia opäť zmenil. Moderné predmestské domy, ktoré sú veľké, majú bazény a záhradu väčšinou len na okrasu. Viac generačné bývanie sa už nenosí, no domy máme stále veľké. Zakladáme si na výzore, pred záhradke. Bývanie z prelomu milénia sa však pomaly tiež začína meniť a dostávame sa postupne k tomu, ako budeme bývať v budúcnosti.


2000

2000
Autor skíc: Ing. Milan Bardún

Najlepšie miesto pre život dnes vyzerá úplne inak, ako v minulosti. Dnes sa naše domy začínajú meniť tvarovo a často zabúdame na strechu. Šikmá strecha už nie je lákavá a rovné, čisté línie sú presne to, čo hľadáme. Ekologické rozmýšľanie mení výzor našich domov. Používame ekologickejšie materiály a často si zakladáme strešné záhrady. Chceme svetlo a priestor. Viac generačné bývanie už nepripadá do úvahy a viac sa venujeme sebe ako rodine. Záhrady má väčšina obyvateľov už len okrasné a vlastné pestovanie ovocia a zeleniny sa pomaly vytráca. 

Budúcnosť: 2050 alebo geometria bude naša 

Aká je však budúcnosť bývania? Jedna veľká miestnosť. Miestnosti strácajú svoj význam a nové, moderén bývanie bude špecifické priehľadnými stenami spální, kúpeľní a čistými líniami. Múry nahradia veľké okná a my viac ako na maľovanie budeme míňať na čistenie okien. Takúto otvorenosť priestoru spôsobí úplný odchod viac generačného bývania. Rodiny majú teraz maximálne jedno dieťa a preto sa vytráca pocit izolovať sa.


2050

2050
Autor skíc: Ing. Milan Bardún

Autor skíc: Ing. Milan Bardún

ZDROJ PR článok spoločnosti Gurkuda s.r.o. 

Kategória: Legislatíva a financovanie
Zdieľať článok

Diskusia