Pasívny dom – lákadlo posledných rokov
Pasívny dom sa u nás pomaly dostáva do povedomia. Má mnoho nadšených priaznivcov, väčšinou z rád majiteľov alebo užívateľov. Aké sú ale výhody, ktoré pasívny dom prináša? Prečítajte si nasledujúci článok a zistite viac!
Pasívny dom šetrí nie len vaše zdravie
Tzv. „pasívne stavanie“ je moderný spôsob výstavy, ktorý sa snaží nezaťažovať okolie a čerpať z miestnych zdrojov. Používajú sa materiály vyrobené s nízkou energetickou náročnosťou a bez chybných zložiek vo svojej skladbe. Sú tiež ľahko recyklovateľné a pri ich likvidácii nevznikajú škodliviny.
Kvalita vzduchu je u pasívneho domu neporovnateľne lepšia ako u klasickej stavby. Pre niektoré oblasti (v blízkosti dopravných tepien, mestských aglomerácií a pod.) je vynikajúcim riešením pre zníženie hluku. Vďaka zabudovanej filtrácii vzduchu a zachyteniu pevných častíc si určite nájde svojich priaznivcov taktiež v smogových oblastiach.
Výborné tepelnoizolačné vlastnosti
Spotreba RD so 100 m2 plochy bežne zodpovedá asi 0,8 m3 dreva, alebo tiež 1000 až 1500 kWh za 1 rok. Ak chcete za vykúrenie ušetriť, zvoľte pasívny dom. Jeho spotreba energie je tak nízka, že nie je nutné navrhovať aktívny vykurovací systém. K vykúreniu stačí predhrievať vzduch používaný k vetraniu.
Vždy však majte na pamäti, že pasívny dom je možné vybudovať iba za predpokladu vetrania vzduchotechnikou s rekuperáciou. Používa sa systém tzv. rovnotlakového vetrania, vďaka ktorému nie je nutné vetrať oknom. To ale neznamená, že si okno nemôžete kedykoľvek podľa svojej chuti otvoriť.
Kvalitný stavebný materiál je základ
Spoločnosť Xella vyrába stavený materiál Ytong, ktorý je pre stavby v pasívnom štandarde mimoriadne vhodný. Vďaka tomu sa Ytong stal podporujúcim členom združenia „Centrum pasívneho domu“, ktoré si kladie za cieľ popularizáciu a podporu pasívneho stavania. K videniu sú desiatky realizácií z materiálu Ytong po celej ČR. Ako jediný výrobca vyrába Xella stavebný materiál, ktorý je vhodný pre stavby PD i bez dodatočného zateplenia.
Pasívny dom sa vyplatí i finančne
Klasický dom s využitou plochou 100 m2 má stavebné náklady vo výške asi 2,3 mil., dom nízkoenergetický 2,5 mil. a dom pasívny 2,7 mil. Po započítaní dotácie vo výške 550 tisíc Kč sa na prvé miesto v hodnotení podľa nákladov dostáva pasívny dom s 2,15 mil., klasik zostáva s 2,3 mil. druhý a nízkoenergetický zástupca padá s 2,5 mil. na tretiu priečku. Po desiatich rokoch a započítaní nákladov na kúrenie, vo výške 40 tisíc Kč, zvyšuje pasívny dom s výslednými 2,19 mil. výrazne svoj náskok, na druhé miesto sa prebojovala nárastom o cca 210 tis. nízkoenergetická stavba, s výslednými 2,72 mil. a náš klasik sa nárastom za 10ročné vykurovanie, vo výške minimálne 500 tisíc, prepadol beznádejne na tretiu pozíciu s 2,8 mil. Čo viac k tomu dodať?
Zdroj: Ytong