Povrchové úpravy exotického dreva

19. 09. 2005
Zdieľať

Väčšina dovážaných exotických drevín má výraznú sýtu farbu, ktorú ešte umocní úprava lakovaním. Vrstva laku dotvára výrobok z estetického hľadiska, ale pôsobí aj ako ochranná vrstva dreva, ktorá sa ľahko ošetruje. Niektoré druhy lakov možno dokonca pri poškodení čiastočne opraviť. Tmavé povrchy vo vysokom lesku sa uplatnia najmä v elegantných a reprezentatívnych interiéroch.

Surový neopracovaný povrch

Bez povrchovej úpravy sa odporúča ponechať len také druhy dreva, ktoré majú vysoký podiel vlastných olejových esencií (napr. tík).

Ošetrenie olejovým mydlom

Očistením povrchu dreva pomocou olejového mydla sa odstránia prípadné nečistoty, zároveň sa však na ploche vytvorí zamatový ochranný film, ktorý bráni prenikaniu nečistôt a vlhkosti do štruktúry dreva. Táto úprava sa používa pri výrobe tradičnej bavorskej alebo tirolskej hospodárskej podlahy z nárezov kmeňa (tzv. carré).

Olejovanie, voskovanie

Olejovanie a voskovanie patria k najšetrnejším povrchovým úpravám dreva a vďaka tomu si zachovávajú svojich verných priaznivcov. Pre vyššiu viskozitu sa oleje pred použitím nahrievajú, potom sa nanášajú a napokon sa vytvrdzujú vzdušným kyslíkom. Olejový náter kresbu dreva zvýrazní, farba dreva bude tmavšia a živšia. Vosk preniká do menšej hĺbky dreva ako olej.

Lakovanie

Na lakovanie sa používajú vodou riediteľné a chemicky tvrdené laky prevažne na základe polyuretánu (alebo epoxidu či DD). Laky sa podľa lesku zhruba rozlišujú na matné, pololesklé, lesklé a laky s vysokým leskom.
{R1}

Leštené povrchy

V minulosti sa na vytváranie leštených povrchov používala šelaková politúra – náter zo živice organického pôvodu. Polyesterový film upravený leštením sa z ekologického hľadiska používa zriedka. Rovnaký účel splní posledná vrstva vysokolesklého laku, ktorá sa ručne strieka na povrch masívneho alebo dyhovaného dreveného výrobku.

Bielenie

Bielenie je v súčasnosti obľúbené najmä pri úprave dubového, príp. bukového dreva. Po nanesení základného náteru laku sa bieliaca pasta rozotrie na povrch dreva tak, aby vnikla do pórov. Potom sa povrch obrúsi, čím vystúpi obraz kresby pórovitej štruktúry dreva. Na to sa môžu aplikovať ďalšie vrstvy laku. Pasta na bielenie je bielej farby, ale možno ju aj zafarbiť.

Použitie exotov u nás

Exotické drevo sa s obľubou využíva na vytváranie interiérov v koloniálnom štýle. Uplatní sa na podlahe, na stenách vo forme obkladu, na dverách a zárubniach i na nábytku. V poslednom čase sa tropické drevá, ako napr. palisander, zebrano, makassar a wenge, pretlačilo aj do moderných interiérov. Jednoduchý puristický dizajn nábytku dáva vyniknúť kresbe dreva. Kombinácia tmavých exotických drevín so sklom a kovmi vnáša do interiéru luxus a eleganciu. Červené a medové odtiene zaplnia priestory príjemným teplom, optimizmom a pohodou. Väčšina exotických drevín má vynikajúce technické parametre: vysoká tvrdosť zaručuje dobrú odolnosť a dlhú životnosť dreva, čo sa využíva najmä pri výrobe podláh. Vysoká hustota tropických druhov dreva ich predurčuje aj na použitie vo vlhkom prostredí, napr. v kúpeľni.

Tabuľka stupňov tvrdosti a zmrašťovania pre vybraté druhy drevín (ceny podľa: Timberland, s. r. o.)










































































Druh dreva


Hustota pri 15 %kg/m3


Tvrdosť


Úplne objemové zmraštenie vlhkého dreva v %


Stabilita


Orientačné ceny v Sk/m2 bez DPH. Referenčný výrobok – drevená masívna podlaha hr. 15 mm.


Borovica lesná

520

malá

12,4

veľmi veľká


Buk

730

stredná

17,6

malá


940


Dub letný

690

stredná

12,6

veľká


1 650 (hr. 20 mm)


Badi

760

veľká

14,5

stredná


1 050 (hr. 14 mm)


Doussie

750

veľká

9,4

veľmi veľká


2 250


Guatambu

710

stredná

16,0

malá


Ipe (lapacho)

1050

veľmi veľká

12,5

veľká

1300

Iroko

650

stredná

9,4

veľmi veľká

1300

Jatoba

955

veľká

11,7

veľká

1250

Kategória: Materiály
Tagy: drevo exot povrchová úprava
Zdieľať článok

Diskusia