Zdroj: LeBON

Ako vybrať dosku pod umývadlo

08. 04. 2022
Zdieľať

Krycia doska skrinky je dominantou kúpeľne a určite najdôležitejšou časťou kúpeľňového nábytku. Neexistuje univerzálne riešenie pre všetkých, pretože aj tu ide o hľadanie kompromisu medzi našimi predstavami, nárokmi a v neposlednom rade cenou.

Drevo

Drevo je tradičný materiál s veľkým množstvom skvelých vlastností a nemusíte sa mu brániť ani v kúpeľni. Do jej vlhkého prostredia je najvhodnejšie tvrdé exotické drevo, pretože najlepšie znáša vysokú vlhkosť. Najčastejšie sa používajú dreviny wenge či tík, ale na trhu nájdete aj ďalšie vhodné druhy, napríklad ipe, jatoba či massaranduba.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?

Použiť môžete, samozrejme, aj drevo z našich končín – dubové, orechové či agátové. Ľahké dreviny lepšie absorbujú vodu, preto sú do kúpeľne menej vhodné. Prírodné drevo prirodzene starne a časom môže javiť známky používania, no originálna patina mu dodá príjemný domácky vzhľad. Masívne drevo pracuje. Vplyvom klimatických podmienok sa môže prehnúť alebo skrútiť.

Moderná kúpeľňa v zelenej

Zdroj: IKEA

Nie je to chyba dreva, ale jeho prirodzená vlastnosť. Z tohto dôvodu sa na výrobu nábytku, ktorý prichádza do styku s vodou, najčastejšie používa tzv. škárovka. Škárovky sú dosky z masívneho dreva v rôznych rozmeroch vyrobené zlepovaním drevených hranolov. S nábytkom zo škárovky získate masívne drevo, ktoré je tvarovo stále.

Dyha v kúpeľni?

Na výrobu nábytku sa často používa dyha. Je to v podstate kmeň stromu nakrájaný na tenké plátky. Má hrúbku okolo 1 mm a lisuje sa na nosný podklad (väčšinou MDF alebo drevotrieska). Hoci je takýto nábytok tvarovo stály a cenovo dostupný, na dosku umývadla dyha určite vhodná nie je. Ide o porézny materiál, do ktorého sa aj napriek impregnácii môže časom dostať vlhkosť. To vedie k rozpínaniu nosného podkladu a nenávratnému poškodeniu dyhy na povrchu. Dyha sa však môže použiť na čelné plochy kúpeľňového nábytku.

Masívna doska

Masívna doska si vyžaduje určitú údržbu, ale tá sa vám vráti v podobe útulného a neopakovateľného vzhľadu. Ak sa rozhodnete zhotoviť si dosku sami, nezabudnite ju najskôr dôkladne napustiť prípravkom na báze prírodných olejov s prímesou vosku. Ten preniká do hĺbky materiálu, a tým ho chráni.

Masívna doska pod umývadlom

Zdroj: LeBON

HPL a kompaktný laminát

Výroba HPL dosiek (z angl. High Pressure Laminate, čiže vysokotlakový laminát) prebieha vždy v stacionárnom stave, keď sú vrstvy materiálu spoločne so živicou stlačené pod vysokou teplotou a tlakom. Dochádza tak k prepečeniu a spojeniu všetkých vrstiev materiálu. Výsledkom je
0,6 až 2 mm hrubý laminát, ktorý sa lepí na nosný podklad (preglejka, MDF, drevotrieska, latovka…). HPL dosky sú odolné proti vode, znečisteniu, ale aj vysokej teplote. Materiál je oteruvzdorný, odolný proti prerazeniu, stálofarebný, tvarovo stály a ponúka široké možnosti dekoru.

Prečítajte si tiež
Redakcia radí: Ako si navrhnúť kúpeľňu snov?

Vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti sa s obľubou používa nielen pri výrobe vrchnej dosky, ale aj na všetky čelné a zvislé plochy kúpeľňového nábytku. Kompaktné laminátové dosky sú z rovnakého materiálu ako HPL, majú však väčšiu hrúbku. Vznikajú jednoduchým vrstvením jadra, až vznikne samostatná doska (bežné hrúbky kompaktných dosiek: 2 – 30 mm). Kompaktná doska ponúka veľmi dobrý pomer ceny a kvality.

Kompaktny Laminat na doske pod umývadlom

Zdroj: LeBON

Laminát či lamino?

Medzi pojmami laminát a lamino si mnoho ľudí ani nevšimne rozdiel. Ten je pritom zásadný. Lamino dosky tvorí na rozdiel od spomínaného laminátu veľmi tenký dekoratívny papier (okolo 0,1 mm) nalisovaný na drevotriesku. Sú známe nízkou cenou, ale aj ľahkou dostupnosťou materiálov na ich výrobu. Materiál rýchlo podlieha vplyvu tepla, vody a mechanického poškodenia. Ak hľadáte pevný a odolný materiál, ktorý vydrží po generácie, lamino doskám sa určite vyhnite.

Keramika

Keramická doska pod umývadlo je pomerne netradičný materiál. Jej popularita však stále rastie ako u návrhárov, tak aj u samotných zákazníkov. Materiál je vyrobený z čisto prírodných zložiek, ktorými sú živica a mleté hlinené materiály – zväčša kremeň a porcelánová hlina. Dosky sú stlačené pod veľkým tlakom a vypaľované pri vysokých teplotách až do 1 200 °C. Vďaka digitálnej tlači možno na povrchu dosiek docieliť vzhľad odlišný od rôznych typov prírodných kameňov, nerozoznateľný od originálu. Keramika je neporézny, a teda takmer nenasiakavý materiál, ktorý je nenáročný na údržbu a čistenie. Odoláva poškriabaniu, UV žiareniu i čistiacim prostriedkom a chemikáliám a ani po rokoch nestráca farbu. Ponúka veľkú škálu farebných prevedení a dekorov. Nevýhodou je vysoká cena z dôvodu nákladného výrobného procesu.

Keramická doska pod umývadlo

Zdroj: CATALANO

Umelý kameň

Umelý alebo technický kameň je viac ako z 90 % tvorený prírodnými materiálmi, ktoré sú spojené kvalitnou živicou a doplnené farebnými pigmentmi. Voľbou tohto materiálu do istej miery eliminujete nedokonalosti prírodného kameňa. Oproti prírodnému kameňu na ňom oceníte najmä nízku nasiakavosť a nižšie nároky na údržbu. Ďalšou výhodou je široká škála farieb a povrchových úprav, variabilita hrúbok a rozmerov. Nevýhodou je vyššia cena a pre niekoho aj nízky lesk (približne 40 až 50 %).

Doska v kúpeľni z umelého kameňa

Zdroj: Sapho

Prírodný kameň

Kameň je krásny prírodný materiál a na dosku pod umývadlo je určite vhodný. Poskytne mimoriadnu odolnosť proti mechanickému poškodeniu a hlavne dodá kúpeľni punc luxusu. Z užívateľského komfortu má prírodný kameň horšie vlastnosti ako keramika.

Prírodná kamenná doska pod umývadlom

Zdroj: LUSSO STONE

Najmä pri jasných odtieňoch môže prísť k nežiaducemu sfarbeniu, napríklad po kontakte s lakom na nechty alebo vodou po holení. Škvrny od nevhodných čistiacich prípravkov alebo aj vína v prírodnom kameni takisto zostávajú.

Kompozit

Kompozit vzniká umelým spojením rôznych jednoduchších materiálov. Kompozitný materiál získava ich spojením vlastnosti, ktoré jeho jednotlivé komponenty nemajú. Doska z umelého kameňa (najčastejšie pod značkou Corian) je kompozitnou zmesou drveného kameňa a hybridnej živice. Kompozit nielen elegantne vyzerá, ale je aj veľmi odolný proti nárazom a škrabancom, pružný a na dotyk príjemný.

Prečítajte si tiež
Čiernobiela kúpeľňa je elegantná a nadčasová. Viete, ako tieto dve farby kombinovať?

Ide o neporézny, homogénny a hygienický materiál v celej svojej hrúbke. Jeho hladkým povrchom nepreniknú žiadne tekutiny. Je perfektne opraviteľný, aj opakovane. Vďaka svojej chemickej odolnosti je jednoduchý na údržbu a bez problémov z neho odstránite aj lak na nechty či vodu po holení.

Umývadlo s doskou z kompozitu

Zdroj: LeBON

Sklo

Pri sklenenej doske pod umývadlo sa len ťažko hľadajú mínusy. Spĺňa vysoké hygienické nároky a vďaka najmodernejším technológiám spracovania má vysokú pevnosť a tvrdosť. Sklo sa používa aj na kuchynské pracovné dosky a je vhodné i do kúpeľne. Je 100 % vodoodolné, nenasiakavé, veľmi elegantné, pôsobí neobyčajným až luxusným dojmom a veľmi ľahko sa udržiava.

Sklenená doska pod umývadlo

Zdroj: LeBON

Odporúčame saténové sklo s matným povrchom, ktorý je príjemný na dotyk a nezostávajú na ňom odtlačky prstov. Sklenenú dosku možno podlakovať farebným odtieňom RAL, takže sa dá zladiť nielen so skrinkou, ale aj s celou kúpeľňou. Z hľadiska pomeru ceny a kvality je to jedna z najlepších volieb.

Corian má nekonečné možnosti využitia. Materiál možno spájať bez viditeľných spojov, a tak umožňuje vytvárať v podstate nekonečné plochy bez škár. Umývadlá z Corianu, držiaky na uteráky, nádoby na mydlá či kozmetické stolíky sa dajú úplne integrovať do dosky.

Klára Nováková, LeBON

Plech

Použitie plechu na kryciu dosku kúpeľňového nábytku je nevšedný
nápad. Spoločnosť Scarabeo ju predstavila minulý rok v minimalistickej sérii Plana. Kúpeľňové štúdio LeBon k plechu priviedla úvaha o tvorbe originálnej, čo najtenšej krycej dosky: „Najprv to bol dizajnový experiment: na zákazku sme vyrobili kúpeľňovú zostavu s veľmi subtílnou doskou pod umývadlo hrubou iba 3 mm.

Prečítajte si tiež
Ako bude vyzerať moderná kúpeľňa podľa najnovších trendov

Výsledok bol taký ohromný, že sme sa rozhodli zaradiť plech medzi štandardné materiály našej kolekcie Forever,“ vysvetľuje Klára Nováková. Plechovú dosku možno nalakovať farebným odtieňom RAL. Spracovanie plechu na dosku pod umývadlo si vyžaduje skúsenosť a remeselnú zručnosť.

Plechová doska pod umývadlo

Zdroj: Scarabeo

Betón

Betónové dosky sa vylievajú naraz v jednom kuse, pričom nie ste obmedzení tvarom ani veľkosťou. Po prebrúsení vzniká hladký bezškárový povrch na nerozoznanie od prírodného alebo umelého kameňa, no za nižšiu cenu. Ich prednosťou je neobmedzený výber farieb a rôzne stupne lesku (od matných, saténových, lesklých až po zrkadlovo lesklé povrchy).

Btónová kúpeľňa

Zdroj: Peter Clarke

Na rozdiel od kremeňa, žuly či laminátu môžu byť betónové dosky vytvarované tak, ako navrhnete vy. Betón je pevný, trvácny, uzáver zabezpečuje nepriepustnosť a odpudzuje aj väčšinu potravín a nápojov, ako je citrónová šťava, ocot, horčica a červené víno.

Štýlové umývadlo z betónu na dosku alebo komplet betónová doska aj so zapusteným umývadlom? S výberom vám poradia a produkt na mieru vyrobia slovenskí špecialisti concretetopsolutions.eu.

Pripravila: Katarína Paukeje v spolupráci s LeBON

Foto: LeBON, Isifa/Shutterstock, Peter Clarke, IKEA, Catalano, Sapho, LUSSO STONE, Scarabeo

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne drevená dyha drevo kameň kompozit kúpeľňové trendy kúpeľňový nábytok laminát umelý kameň
Zdieľať článok

Diskusia