Steny obalené drevom
Obklady na stenách prekrývajú nerovné povrchy stien a chránia steny pred poškodením a viditeľným zašpinením - najmä do výšky kolien, pozdĺž lôžka a v miestach, kde hrozí častý oter a dotyk človeka, príp. pohyblivého nábytku.
Obložené steny dokážu v pozitívnej miere ovplyvniť akustické vlastnosti interiéru a zvýšiť akustickú pohodu v uzatvorenom priestore. Vhodným výberom farby, štruktúry a členenia obkladu môžeme ovplyvniť optický vnem z priestoru. Miestnosť sa opticky predĺži, ak sa obklad steny člení horizontálne, príp. ak sa bočné steny obložia maximálne do výšky očí. Zníženie priestoru dosiahneme obkladom, ktorý ukončíme vo výške 2 650 mm (bežná svetlá výška) alebo pomocou podhľadu tmavej farby.
Kotvenie obkladu v stene zabezpečujú samostatné úchytky, závesy alebo rošty, prípadné nerovnosti steny sa upravujú pomocou podložiek alebo rektifikačných nastaviteľných skrutiek. Ak sa drevený obklad používa na vnútornej strane obvodovej steny alebo prekrýva dodatočné zateplenie z vnútornej strany, treba medzi stenou a obkladom dodržať min. 15 mm vzduchovú medzeru alebo použiť parozábranu.
Rôzne druhy povrchovej úpravy sa prepájajú plasticky profilovanými ukončovacími a prechodovými lištami, ktoré zvýraznia aj plasticitu priestoru.
A na záver jedna zaujímavosť: japonskí vedci, ktorí pracujú na návrhu obkladu tieniaceho signál pre mobilné telefóny, si spomedzi všetkých možných obkladových materiálov vybrali práve drevo. Súčasťou obkladu je vrstvička nikelzinkového feritu, ktorý absorbuje väčšinu elektromagnetických vĺn. V budúcnosti by sa teda nemalo stať, že kultúrny zážitok z divadelnej drámy preruší náhle zvonenie mobilného telefónu.