Zdroj: Wienerberger

K zdravému bývaniu patrí aj ticho

30. 09. 2022 Zdieľať

Nepríjemné zvuky z okolitého prostredia, ktoré prenikajú do našich príbytkov, dokážu znížiť zvukový komfort domácnosti a kvalitu života. Najjednoduchším riešením, ako zabrániť šíreniu nežiadúceho hluku, je použitie akustických stavebných materiálov pri výstavbe. Spoľahlivou ochranou proti hluku sú akustické tehly Porotherm.

Hluk dnes patrí k najrozšírenejším škodlivinám životného a pracovného prostredia. Viaceré štúdie potvrdili, že hladina hluku presahujúca  55 dB má na ľudí rušivý účinok a môže negatívne vplývať na ich zdravie. 

Ticho lieči

Ako na zdravé bývanie? Dlhodobé vystavenie hluku môže v značnej miere ovplyvniť kvalitu spánku, zvýšiť riziko infarktu a spôsobiť depresie. Tiché prostredie je nevyhnutné pre odpočinok, ale aj zdravý vývoj detí. Podporuje kreativitu, schopnosť učiť sa a umožňuje mozgovým bunkám zregenerovať sa. Myslieť na zvukovú izoláciu stavby je dôležité už vo fáze projektu, dodatočné zlepšenie zvukovoizolačných vlastností stien je totiž nákladný proces. Investícia do kvalitných stavebných materiálov, ktoré zvukovo izolujú dom či jednotlivé izby, prinesie benefity vášmu telu i mysli.

Robotník pri tehlovej stene

Okrem zvukovej izolácie poskytujú AKU tehly aj tepelnú stabilitu vnútorných priestorov. Zdroj: Wienerberger

Zníženie hluku o 50 až 75 %

Hlasná hudba z detskej izby, zvuky z kúpeľne či krik od susedov dokážu narušiť komfort bývania. Zabrániť prieniku takéhoto hluku možno jednoduchým spôsobom – murovaním vnútorných nosných i nenosných stien s tehlami Porotherm AKU. Zvuková izolácia týchto tehál dosahuje index nepriezvučnosti až 57 dB a oproti štandardným tehlám dokážu zabezpečiť akustický útlm o 5 až 7 dB, čo vo výsledku znamená zníženie hluku o 50 až 75 %. Tehly Porotherm AKU nájdu uplatnenie na rodinných i bytových domoch.

Tehly Porotherm AKU

Tehly Porotherm AKU poskytujú účinnú ochranu proti nežiaducemu hluku zo susedných miestností. Dokážu zabezpečiť akustický útlm o 5 až 7 dB. Zdroj: Wienerberger

Výhody akustických tehál

Akustické tehly Porotherm AKU dosahujú vďaka špeciálnemu systému dierovania a ozubenia výborné zvukovoizolačné vlastnosti. Majú vysokú pevnosť, nízky odpor proti difúzii vodných pár a sú hygienicky a zdravotne nezávadné.  Vyznačujú sa tiež protipožiarnou ochranou muriva a keďže sú vyrobené z prírodných materiálov, sú ekologické a recyklovateľné. Tieto tehly ale neochránia vaše bývanie iba pred nežiaducim hlukom. Vďaka technológii výroby majú aj výborné tepelnoakumulačné vlastnosti. Poskytujú tepelnú stabilitu vnútorných priestorov a umožňujú domu prirodzene dýchať. Táto schopnosť znižuje riziko vzniku nebezpečných plesní, ktoré sú častou príčinou zdravotných problémov dýchacieho systému.

Tehlová stena v rekonštrukcii

Akustické tehly Porotherm AKU majú aj vysokú pevnosť, nízky odpor proti difúzii vodných pár a vyznačujú sa tiež protipožiarnou ochranou muriva. Zdroj: Wienerberger

Správne zhotovenie stien

S tehlami Porotherm AKU možno vytvoriť jednovrstvové akustické deliace priečky, ale aj dvojité steny, ktoré zaručia dokonalú protihlukovú izoláciu. Z hľadiska dosiahnutia čo najlepšej zvukovej izolácie deliacich stien je okrem použitia vhodných materiálov dôležité aj ich kvalitné zhotovenie vrátane detailov napojenia na priľahlé konštrukcie. Na zachovanie hodnôt zvukovej nepriezvučnosti je potrebné sa v čo najväčšej možnej miere vyhnúť  zásahom do samotnej konštrukcie týchto stien. Akékoľvek  oslabenie prestupmi a inštalačnými drážkami môže viesť k zhoršeniu schopnosti stien izolovať hluk. 

Viac sa o akustických tehlách dozviete na www.wienerberger.sk.

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: akustická tehla akustické dosky nosné murivo steny Wienerberger
Zdieľať článok