Tehla šetrná k prírode: Prečo má navrch pred drevostavbou?
Ekológia jednotlivých stavebných technológií sa niekedy vysvetľuje bez širšieho kontextu a hlbších odborných znalostí. Ľahko tak môžu vzniknúť skratkovité a nepresné závery opierajúce sa len o vybrané výhody základných výrobných surovín. Typickým príkladom je porovnanie tehly a domov na báze dreva. Ako to vlastne je?
Drevostavby nedokážu teplo akumulovať
Zdanlivý ekologický favorit, montovaná drevostavba, v mnohých aspektoch prehráva. Označenie súčasných montovaných drevostavieb ako domov na báze dreva je v celej problematike kľúčové. Čisté drevo je totiž v typickej panelovej drevostavbe zastúpené úplne minimálne, v podobe stĺpikov z drevených profilov. Väčšinu skladby steny potom tvoria záklopové a izolačné a materiály, pretože drevo samotné vykazuje nedostatočnú tepelnoizolačnú schopnosť. Ide napríklad o OSB, respektíve drevoštiepkové dosky so živicovými spojivami. Izolačné materiály zase musia obsahovať retardanty horenia (látky schopné brzdiť horenie). Typicky ide o hydroxid hlinitý, retardanty s obsahom brómu, chlóru alebo oxidu antimonitého.
Výsledná konštrukcia síce dobre izoluje proti úniku tepla, ale drahocenné teplo prakticky nedokáže akumulovať. V prípade difúzne uzavretých drevostavieb je navyše súčasťou skladby parotesná zábrana. Tá zabraňuje prestupu vodnej pary do tepelnej izolácie, para z toho dôvodu zostáva v interiéri. Dom sa teda nezaobíde bez inštalácie systému núteného vetrania alebo častého prirodzeného vetrania oknami, ktoré má za následok výrazné tepelné straty.
Výhody jednovrstvového murovania
Tehly HELUZ sa vyrábajú z prírodných materiálov, ako je hlina, íl a piesok. Výsledný výrobok vykazuje vysokú pevnosť, skvelú únosnosť po celom reze konštrukcie a vďaka voštinovým dutinám perfektne tepelne izoluje bez ďalšieho prídavného zateplenia. Zachováva si tak difúznu priepustnosť zaisťujúcu zdravú mikroklímu v interiéri.
V prípade tehál HELUZ FAMILY 2in1 sú síce voštinové dutiny plnené guličkami polystyrénu pre ešte vyššiu tepelnoizolačnú schopnosť, zvolená technológia plnenia však zachováva paropriepustnosť steny. Izolant je navyše chránený masívnou konštrukciou tehly a zachováva si tak svoje vlastnosti počas celej životnosti stavby. Pre predstavu: Neplnená tehla HELUZ FAMILY vykazuje faktor difúzneho odporu μ = 9,3, plnená tehla HELUZ FAMILY 2in1 hodnotu 9,7. Polystyrénová doska, bežne používaná ako izolant difúzne uzavretých drevostavieb, má hodnotu približne šesťnásobnú.
Tehla verzus drevo z pohľadu LCA
Porovnanie ekologického dopadu drevostavieb a tehlových domov je dlhodobo diskutovanou témou, do ktorej viac svetla vnáša aj nedávno predstavená štúdia posúdenia životného cyklu drevostavby a tehlového domu, ktorú vykonal doc. Ing. Vladimír Kočí, PhD., MBA na Fakulte technológie ochrany prostredia, VŠCHT Praha. Metódou posudzovania životného cyklu LCA boli porovnané environmentálne dopady dvoch rodinných domov, z ktorých jeden bol drevostavbou a druhý tehlovou stavbou. Išlo o porovnateľné domy svojím účelom aj dispozíciou.
V deviatich z jedenástich sledovaných parametrov vykázala tehlová stavba lepšie výsledky indikátorov kategórií dopadu ako drevostavba. Tehlová stavba vykazuje vyššiu uhlíkovú stopu pri výstavbe, ale v prípade, že sa do porovnania zahrnú aj dopady či benefity nakladania s materiálmi vzniknutými z demolácie budov (stavba a demolácia), environmentálne dopady oboch druhov budov sa vyrovnajú.
- HELUZ FAMILY 50 brúsená.
- HELUZ FAMILY 2in1 50 brúsená.
Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.