Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Ako odhlučniť vystrájanie detí aj hluk z kuchyne

05. 03. 2021 Zdieľať

Pojem komfort bývania sa v súčasnom stavebníctve spája s rôznymi parametrami, ktoré ovplyvňujú kvalitu interiérov rodinných domov. Jedným z nich je akustický komfort, na ktorý sa pri navrhovaní domu často zabúda.

Prečo je tento parameter taký zásadný, že výrobcovia stavebných materiálov vymysleli tzv. akustické tehly? Zvuky, ktoré nás obklopujú, či už vnútri miestností, domov, alebo vonku, majú zásadný vplyv na našu psychiku aj fyzické zdravie. Záleží, samozrejme, na sile, resp. intenzite zvuku, na čase, počas ktorého na organizmus pôsobí. Rozhodujú aj ďalšie faktory. Hlasitosť zvuku je pritom subjektívna veličina – závisí aj od citlivosti sluchu na zvuky rôznej frekvencie či od toho, či je príjemca poslucháčom dobrovoľným, alebo nedobrovoľným.

Vaša psychika bude trpieť inak, ak budete hosťom na bujarej narodeninovej oslave, alebo susedom, ktorý musí hluk z tejto oslavy počúvať uprostred noci. Preto začal HELUZ na priečky medzi miestnosťami vyrábať akustické tehly HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená, ktoré vďaka vloženej minerálnej vlne okrem výbornej zvukovej izolácie (vzduchová nepriezvučnosť Rw = 57 dB) redukujú aj prenos konštrukčného hluku.


Akustický komfort v domácom prostredí je dôležitý najmä preto, že ide o miesto, kde by sme mali mať ideálne podmienky na odpočinok, a to vrátane tých zvukových. Rušiť by nás nemali zvuky zvonku, od susedov ani z vedľajších miestností vo vlastnom byte či dome. Dlhodobé vystavenie nadmernému hluku môže viesť k zdravotným ťažkostiam rôznej povahy od podráždenosti, neschopnosti koncentrácie cez nekvalitný spánok, bolesti hlavy až po srdcové problémy a poruchy imunitného systému. 

Tehla HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená vytvorí ideálne zvukové podmienky

Aby ste v priestore vytvorili ideálne zvukové podmienky, teda zaistili čo najvyšší akustický komfort, je možné využiť rôzne riešenia. Efektívne je postaviť hluku do cesty masívnu konštrukciu. Táto cesta je dnes však zbytočne komplikovaná, bežne dostupné sú totiž kvalitné stavebné materiály so skvelými akustickými vlastnosťami, ktoré zaistia zvukovú izoláciu pri menších rozmeroch, cenách aj celkovej náročnosti vyhotovenia.

HELUZ AKU KOMPAKT 21 akustické tehly

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Pri snahe o dosiahnutie čo najlepších hodnôt vzduchovej nepriezvučnosti významne pomôže akustická tehla HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená určená na priečky medzi jednotlivými miestnosťami aj bytmi. „Ide o revolučný produkt – pri hrúbke iba 21 cm dosahuje zvukovo-izolačnú kvalitu klasickej tridsiatky. Vďaka úspornej šírke nedochádza ani k redukcii zastavanej plochy, naopak,“ konštatuje Ing. Filip Bosák, manažér technického poradenstva spoločnosti HELUZ.

V tehle HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsenej výrobca skombinoval tehlový črep s materiálom, ktorý najlepšie vylepšuje požadovaný parameter, minerálnou vlnou. „Vďaka unikátnej konštrukcii tehlového bloku na vnútorné murivo – dve tvarovky spojené minerálnou vlnou – sa tak pri tehle HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsenej dosiahol ekvivalent správania dvojitej konštrukcie. Okrem výbornej zvukovej izolácie (vzduchová nepriezvučnosť Rw = 57 dB) zároveň dochádza k významnej redukcii prenosu konštrukčného hluku. Výrazne lepšie sú aj tepelnoizolačné vlastnosti steny, o 45 % lepší súčiniteľ tepelnej vodivosti a súčiniteľ prestupu tepla podstatne obmedzí unikanie tepla z vykurovaného bytu do chladnejších priestorov,“ dodáva Ing. Filip Bosák.

HELUZ AKU KOMPAKT 21 akustické tehly

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Odporúča všetkým budúcim investorom poradiť sa o vhodnom výbere materiálu na hrubú stavbu s technickým zástupcom spoločnosti HELUZ alebo obchodným zástupcom už vo fáze projektovania. Obchodného zástupcu alebo technického poradcu nájdete podľa príslušného regiónu na stránkach spoločnosti HELUZ a poradenstvo pred stavbou aj v priebehu stavby je zadarmo.

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kategória: Materiály
Tagy: akustická tehla brúsená tehla murivo rodinný dom tehlové domy
Zdieľať článok