14. 03. 2006
Zdieľať

Je veľmi zaujímavé, s akou ľahkosťou sa pri troche fantázie dajú použiť ľudové príslovia okrem ľudí aj na naše obydlia. I keď tak trochu odľahčene, s parafrázou na známe príslovie: „Aká matka – taká Katka“, ktorá by mohla znieť: „Aký dom – také okno“. Jedine, že by za to ten dom až tak nemohol. Za tvar, farbu a materiál bude asi zodpovedný niekto iný. Architekt? Projektant? Investor? Alebo všetci traja?

Okenná hitparáda

47338


Okenná hitparáda

47336


Nemožno síce tvrdiť, že sa tvorcovia dopustili nejakých vážnych chýb, ale napríklad farebné orámovanie okien mohlo byť predsa len o čosi menej výrazné. Vynikli by čisté línie a celková vizáž fasády by zjemnela.

Nepochybne zaujímavý koncept so zaujímavo riešenými oknami, ktoré najmä v interiéri musia vytvárať osobitú atmosféru. Ale čo viedlo obyvateľov práve k takejto farbe profilu? Môžeme len hádať, či boli skôr zelené okná, alebo plot?


Okenná hitparáda

47335


Okenná hitparáda

47334


Dôkazom toho, že čisté línie nemusia vyniknúť vždy len na funkcionalistickej architektúre, je táto stavba. Stačilo citlivo zvoliť druh plastových okien. Elegantné riešenie aj pri rekonštrukciách starších rodinných domov.

Mnoho slovenských architektov nedá dopustiť na funkcionalizmus. A funkcionalizmus zas nedopustí, aby okná neladili s celou stavbou. Najmä čo sa týka tvaru. Ak sa pridajú aj citlivo zvolené materiály rámov a tieniacich doplnkov a farba tiež harmonicky ladí s fasádou, je radosť pozerať sa. Tak ako v tomto prípade.


Okenná hitparáda

47340


Okenná hitparáda

47341


Aj v tomto prípade by sme mohli využiť jedno príslovie: Všetkého veľa škodí. Balustrády sú vo všeobecnosti nie príliš pozitívne hodnoteným prvkov na novostavbách. Keď ich však niekto použije ešte aj bez opodstatnenia, ostáva len dúfať, že to myslel ako recesiu.

Historická drevenica a plastové okná. Niečo, čo asi nikdy nepôjde dokopy. A keď to predsa len niekto skúsi, tak to dopadne takto.

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: okná stavba
Zdieľať článok

Diskusia