Zdroj: REHAU

Ak sú to okná, je to kompozit!

30. 05. 2022 Zdieľať

Keď sa traja bijú, štvrtý sa smeje. Tak to niekedy v stavebníctve býva. Ešte nedávno boli známe len tri materiály okenných profilov - drevo, plast a hliník. Dnes však máme štyri, a to vďaka pridaniu kompozitu (RAU-FIPRO X). Z technického hľadiska ide o materiál na báze plastu a sklenených vlákien. Materiál, ktorý sa už dlho používa napríklad v leteckom a automobilovom priemysle. V porovnaní s vyššie uvedenou konkurenciou majú okná z kompozitného materiálu množstvo výhod, z ktorých najdôležitejšie sú vynikajúca tvarová stálosť, nízka hmotnosť, ale aj kvalitné tepelnoizolačné vlastnosti či akustické parametre, čo je v súčasnosti veľmi aktuálna téma.

Využitie jedinečných vlastností kompozitného materiálu spôsobilo revolúciu vo výrobe okien, porovnateľnú s použitím „turbodúchadiel“
v motoroch automobilov. Plastové okná boli vždy veľmi obľúbené, najmä pre ich jednoduchú údržbu a nízke náklady. Mala však svoje jasné limity, najmä pokiaľ ide o rozmery. Kompozitný materiál RAU-FIPRO posunul tieto hranice podstatne ďalej. Výrobné a rozmerové možnosti sa priblížili hliníkovým profilom, pričom si zachovali všetky prednosti plastových okien.

Moderná priestranná kuchyňa

Zdroj: REHAU

Dodajme, že druhá generácia kompozitného materiálu (RAU-FIPRO X)
s vyšším podielom sklených vlákien všetko ešte zlepšila. Architekt preto môže navrhnúť biele okná s označením GENEO do výšky 2,8 m a šírky
1,6 m (v prípade lepeného skla a plnej oceľovej výstuže, t. j. až po rohy) alebo do výšky 2,7 m a šírky 1,5 m s farebným profilom. Pri približne 90 % bežne navrhovaných rozmerov okien GENEO však nie je potrebná oceľová výstuž, čo prirodzene znižuje hmotnosť okna o 40 % a vytvára priestor pre inovácie v rámci profilu (napríklad v podobe integrovaného riadeného vetrania Smart Inovent).

Okná GENEO so stavebnou hĺbkou 86 mm sa môžu pochváliť skutočne príkladnými hodnotami Uw až do 0,60 W/m²K (platí pre trojsklo). Tieto okná so zabudovanými tepelnými modulmi v profile možno použiť v nízkoenergetických a pasívnych domoch a možno na ne získať výhodné dotácie. Vďaka svojej stabilite, pevnosti a rozmerovým možnostiam sú systémy GENEO priamo ideálne na výstavbu obľúbených veľkoformátových HS portálov.

Muž so slúchadlami tancuje v obývačke

Zdroj: REHAU

Nesmieme však zabúdať ani na ďalšie vlastnosti, ako je vysoká bezpečnosť proti vlámaniu (až do triedy RC3) a dizajn, ktorý sa dá prispôsobiť individuálnym želaniam každého investora podľa vzorkovníka farieb KALEIDO (viac ako 400 odtieňov a vzorov vrátane moderných antracitových farieb a drevodekorov). Kompozitné okná sa rovnako ako plastové okná ľahko udržiavajú vďaka špeciálne upravenému povrchu profilu s technológiou HDF s vysoko lesklým povrchom, ktorý odpudzuje nečistoty.

Kompozitné okná naplno vyjadrujú individualitu architektúry domu, pre ktorú je dizajn okien nevyhnutný, bez toho, aby museli vyprázdniť bankový účet v takej miere ako hliníkové okná.

Viac na www.rehau.sk

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.

Kategória: Okná
Tagy: kompozit kompozitné materiály okenné profily okenné systémy okná plastové okná
Zdieľať článok