Strešné okno – áno či nie?
Ako dostať čo najviac zužitkovateľného tepla a svetla do pasívneho rodinného domu tak, aby ho v zime bolo dostatok a cez leto nie príliš? Do úvahy pripadajú aj strešné okná.
Čo je dôležité pre strešné okná v pasívnom dome
nám prezradila
Ing. arch. Klára Bukolská, architektka spoločnosti Velux
Výhodou strešných okien je, že vzhľadom na svoju pozíciu v streche zabezpečia dvakrát viac denného svetla ako fasádne okná a trikrát viac ako okná vo vikieroch (pri rovnakej ploche zasklenia). Pretože sú vo väčšej miere vystavené chladu, vetru, dažďu a snehu v zimnom období a vyšším teplotám v lete ako bežné vertikálne okná, musia spĺňať vysoké požiadavky na funkčnosť a praktickosť – týka sa to celkovej konštrukcie strešného okna, ako aj materiálu, z ktorého je vyrobené, či zasklenia. Rozhodujúca je, samozrejme, aj energetická efektívnosť.{R1}
Aké strešné okná sú vhodné pre pasívny dom?
Strešné okno musí byť schopné zabrániť tepelným stratám a zároveň umožniť tepelné zisky zo slnečného žiarenia. Záleží len na zákazníkovi, aký materiál a ovládanie si vyberie. Z hľadiska materiálového riešenia sú k dispozícii drevené okná natreté čírym lakom alebo biele bezúdržbové okná s bezšvovou vodotesnou polyuretánovou vrstvou, ktorá chráni drevené jadro proti vlhkosti, a preto sú vhodné do priestorov, ako sú kúpeľne alebo kuchyne. Významnejším faktorom, na ktorý treba prihliadať, sú vlastnosti zasklenia. Do rodinných domov v pasívnom štandarde sú vhodné napríklad strešné okná s nízkoenergetickým trojsklom, ktoré sa inštalujú so zapusteným zatepleným lemovaním (Uw = 0,77 W/(m2 . K)), alebo špeciálne bezúdržbové solárne ovládané strešné okno pre pasívne domy, ktoré je na trhu od mája 2013. Jeho súčiniteľ prechodu tepla oknom je Uw = 0,51 (W/(m2 . K), pri inštalácii so zatepleným zapusteným lemom dokonca dosahuje hodnoty Uw = 0,48 W/(m2 . K). Celková U-hodnota pritom musí byť nižšia ako 0,8 W/(m2 . K). Dôraz treba klásť aj na izoláciu okenného rámu a prerušenie tepelných mostov na okraji skla a v oblasti pripojenia okna a steny. Ideálne je, ak má okno certifikát od Inštitútu pasívnych domov so sídlom v Darmstadte. Treba zdôrazniť, že nepostačuje len kvalitné okno, ale dôležitá je aj vysoko odborná montáž.
Ako sa zabezpečí požadovaná vzduchotesnosť?
Treba dbať na správne napojenie parozábrany na strešné okno. Na to slúžia systémové fólie, ktorá sa objednávajú podľa veľkosti okna. Okná by mali dosahovať určitú triedu prievzdušnosti. Na trhu sú aktuálne dostupné okná s triedou prievzdušnosti 4.
Do akej miery ovplyvňuje typ a sklon strechy výber strešného okna?
Podľa sklonu treba zvoliť veľkosť strešného okna tak, aby bol z neho zaručený výhľad. To znamená, že ak má strecha väčší sklon, je vhodné kratšie strešné okno ako pri nižších sklonoch. Vždy treba dbať na pohodlné ovládanie a podľa výšky nadmurovky zvoliť strešné okno s horným alebo dolným ovládaním.
Čo s nadmernými tepelnými ziskami?
Na prehrievanie podkrovných priestorov má vplyv viacero faktorov, ako sú hrúbka izolácie, orientácia na svetové strany, počet strešných okien, výber zasklenia a tiež tienenie. Najlepšou ochranou pred horúcim letným slnkom je zachytenie slnečných lúčov ešte pred dopadom na sklenenú tabuľu okna. Preto sa na okno z vonkajšej strany inštalujú doplnky chrániace pred prestupom slnečného tepla, ako sú vonkajšie rolety a markízy. Vnútorné doplnky potom najmä tienia alebo zatemňujú miestnosť a tiež majú významnú dekoratívnu funkciu. Pri strešných oknách si môžete zvoliť aj špeciálne zasklenie, ktoré priamo redukuje prestup tepelného žiarenia zo slnka. V tomto prípade sa informujte o súčiniteli prestupu tepelného slnečného žiarenia g. Čím nižší je súčiniteľ g, tým menej sa bude interiér od slnka prehrievať.
Je nejakým spôsobom obmedzená veľkosť plochy strešných okien v rodinnom dome v pasívnom štandarde?
Osvetlenie a oslnenie miestností je dané našou legislatívou, ale na rýchlu kontrolu môžete použiť zjednodušené pravidlo – veľkosť zasklenej plochy by mala zodpovedať minimálne 10 % podlahovej plochy miestnosti. Pozor však pri hlbších miestnostiach, kde toto pravidlo nezaručí rovnomerné presvetlenie, ktoré sa pri miestnostiach požaduje.
Ako si poradiť s nevhodnou orientáciou strechy na svetové strany?
Nedá sa povedať, že by niektorá orientácia bola „nevhodná“. Projekt pasívneho domu je práca pre odborníka, ktorý má k dispozícii simulačné nástroje a zohľadňuje pozemok, pričom môže prepočítať možné varianty umiestnenia. Pri južnej orientácii strešných okien sa možno spoľahnúť na pasívne solárne zisky, ktoré sa musia v lete regulovať tienením. Strešné okná orientované na sever nám pri zatienenej južnej strane domu dostatočne presvetlia interiér difúznym svetlom. Návrh domu by mal majiteľovi poskytnúť čo najviac pohodlia a kvalitné vnútorné prostredie, napríklad tým, že denné svetlo vstupuje do miestnosti z viacerých strán a môže si tak užiť premenlivosť počas dňa. Práve vizuálne podnety vnímame najsilnejšie a presvetlenie domu prispieva k ich kvalite.
Skôr, ako kúpite
1 S konkrétnymi rozmermi a vybraným typom otvárania oslovte viacerých dodávateľov.
2 Zaujímajte sa o referencie už zrealizovaných prác.
3 K jednotlivým modelom si vyžiadajte ich certifikáty.
4 Pri pasívnom dome si na montáž vyberte firmu, ktorá má na to potrebný certifikát.
5 Informujte sa, čo všetko je zahrnuté v cene za výmenu a montáž či opravu okien – upratanie po skončení prác, odvoz a likvidácia starých okien.
6 Ponúka dodávateľ k oknám aj kvalitné doplnky ako sieťky, parapety, žalúzie či rolety?
7 Zistite si záručné podmienky a pozáručné služby.
8 Zmluvu o dodávke a montáži uzatvárajte písomne, akékoľvek dodatky si nechajte potvrdiť aj písomne.
9 Pri platení zálohy musíte dostať doklad o platbe.
10 Všetky doklady a zmluvu si starostlivo uschovajte pre prípad reklamácie.
Vyznáte sa?
U-hodnota – parameter izolačných vlastností okna. Čím je menšia, tým lepšie sú tepelnoizolačné vlastnosti okna.
Uf (U frame) = súčiniteľ prechodu tepla rámu okna
Ug (U glass) = súčiniteľ prechodu tepla zasklenia
Uw (U window) = súčiniteľ prechodu tepla celého okna
g-hodnota – celkový stupeň priepustnosti okna. Udáva, koľko percent slnečnej energie sa dostane cez zasklenie do interiéru. Čím je hodnota vyššia, tým je priepustnosť okna lepšia.