V súťaži Rodinný dom VELUX prekvapili inovatívne riešenia študentov
Spoločnosť VELUX Slovensko už štrnásť rokov podporuje kreativitu študentov stredných škôl so zameraním na stavebníctvo. Každoročne si môžu svoje práce porovnať so študentmi z celého Slovenska a zmerať si tak sily v študentskej súťaži Rodinný dom VELUX.
Webinárov, ktoré stále prebiehali online, sa v Českej republike a na Slovensku zúčastnilo dokopy približne 1 100 študentov stredných odborných škôl a okrem prednášok, venovaných prevažne problematike denného svetla v interiéri, si študenti aj zasúťažili v kvízoch a v rýchlosti sa naučili používať nástroje, ktoré im následne pomohli pri tvorbe projektov.
Študenti aj tento rok predviedli svoj talent
Keďže sú študenti po dvoch rokoch na online prostredie už viac ako zvyknutí, ani takýto priebeh ich neodradil. Do súťaže Rodinný dom VELUX sa tento rok prihlásilo 97 študentov z 10 stredných odborných škôl, pričom do celoštátneho kola postúpilo napokon 37 projektov, ktoré posudzovala odborná porota v zložení:
- Ing. arch. Martin Doršič – architektonická kancelária ddak
- Ing. Vlasta Púchovská – Štátny inštitút odborného vzdelávania
- Ing. arch. Klára Bukolská – architektka spoločnosti VELUX.
Ktorá práca bola tá najlepšia a ktorá odborná škola odovzdala najviac prác, sa študenti a pedagógovia dozvedeli počas slávnostného vysielania. Zsolt Szabó, Market Director Czech Republic & Slovakia, sa prihovoril v úvode slávnostného vyhlásenia: „Chcel by som sa poďakovať všetkým študentom a pedagógom, ktorí im pomáhali, za kvalitné a poctivo vyšperkované prihlásené práce.“ Zároveň študentom odovzdal dôležitý odkaz do budúcna: „Nezabúdajte, keď budete projektanti, vy budete ovplyvňovať, aké budovy tu budú vznikať a akým spôsobom sa budú rekonštruovať tie, ktoré tu už stoja.“
Študenti priniesli aj inovatívne riešenia
Hoci do súťaže tento rok vstúpili ročníky, ktoré posledné dva roky vzdelávania z väčšej časti absolvovali online, rozhodne to na ich prácach nebolo vidieť, skôr naopak. „Tento ročník bol zaujímavý v tom, že sa objavili projekty bývania, ktoré spájali rôzne funkcie, čo je možno dôsledok pandémie – ľudia pracujú viac doma a práca sa presúva k bývaniu,“ podotkol k tomuto ročníku Martin Doršic a dodal: „Študenti sú kreatívnejší aj v riešení presvetlenia pomocou výrobkov VELUX a posúvajú sa od klasického použitia strešných okien v podkroví aj k netradičnejším riešeniam – svetlíkom a svetlovodom a udržateľnejším materiálom, ich záber je každý rok širší, a to ma veľmi teší.“
Zrelý víťazný projekt Dotyk mamy a dcéry
Na výbere víťaznej práce sa porota zhodla – projekt s názvom Dotyk mamy a dcéry študentky Michaely Pavleovej zo Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Bratislave. Konzultantkou práce bola Ing. Arch. Katarína Lavrinčíková. „Tento projekt bol nadštandardne zrelo architektonicky spracovaný. Ide o dva objekty s veľmi modernými a aktuálne zvládnutými strechami a výborným prepojením hmôt. Nechýbajú tu ani špecifické prvky, ktoré sú už síce nadstavbou, ale práve vďaka nim je tento dom výnimočný a lepší ako všetky ostatné,“ zhrnul víťaznú prácu Ing. arch. Martin Doršic a Klára Bukolská dodala: „Študentka krásne zvládla skombinovať dve hmoty, a čo je veľkým bonusom tohto projektu, zásadným spôsobom pracuje aj s emóciami. Schopnosť prezentácie je to, čo nás veľmi zaujalo.“
Okrem prvých troch miest a troch odmien bola ocenená aj škola za najviac odovzdaných prác. Toto ocenenie získala Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline. Ďalším ocenením bola cena zamestnancov spoločnosti VELUX, ktorú si odniesol Maroš Ďurďovič s projektom DOLEMIS X-30.
Viac na www.velux.sk
Zdroj: PR článok spoločnosti VELUX