Omlaďte si strechu
Kvalitná a pekná strecha je pýchou domu a vidieť ju široko-ďaleko. Ak už náhodou začína blednúť a jej krása upadá, natrite ju. Starý povrch ožije a strecha vám vydrží dlhšie.
O aké strechy ide? Najčastejšie s krytinou z pozinkovaného plechu, asfaltovaných pásov a cementovláknitých dosák. Každý z týchto materiálov je špecifický a vyžaduje si výber vhodnej náterovej látky a príslušný spôsob úpravy povrchu pred náterom. {R1}
Šúchame, čistíme
Základom kvalitne natretej strechy je dôkladná príprava podkladu. Pri náteroch nových striech nebývajú s prípravou povrchu ťažkosti, no ak sa chystáte vylepšiť staršiu strešnú krytinu, treba tu rátať s jemným machovým porastom, lišajníkmi, či koróziou, ktoré zabraňujú dobrému priľnutiu základného náteru. Najúčinnejšie sa neudržiavaný podklad odstráni tlakovou vodou s pridaním saponátu, ktorý zároveň zaručí, že podklad bude odmastený. Iba tak náter spoľahlivo priľne. Saponát je nevyhnutné následne zmyť čistou vodou. „Ak nemáte vysokotlakový čistič, odstráňte nečistoty ručne, oceľovou stierkou alebo kefou s tvrdými štetinami. Na pozinkovaný plech použite drôtenú kefu. Ak narazíte na pevnú hrdzu, použite brúsku alebo elektrickú vŕtačku s drôteným kotúčom,“ hovorí Pavel Dřízhal, odborník pre profi segment firmy Balakryl.
Dôležité je vybrať farbu, ktorá je vhodná na čerstvý aj zoxidovaný plech a neobsahuje toxické zlúčeniny ťažkých kovov. Samozrejmosťou by mala byť dostatočná priľnavosť a dlhá životnosť. Pri výbere vrchného náteru je dôležitá jeho farebná stálosť, rozhodujúcou vlastnosťou by však mala byť schopnosť odpudzovať vodu a zabraňovať jej prenikaniu k podkladu. (Foto: Balakryl)
Ručné brúsenie uchytenej hrdze býva náročné a dôkladnejšie odstránenie je možné len na menších plochách. Z hľadiska korózie sú rizikové najmä miesta zvarov a rôznych spojov, preto sa im musí venovať zvýšená pozornosť. Po očistení povrchu od hrdze treba strechu pretrieť vodou s prídavkom saponátu a opláchnuť čistou vodou. Ak sa starý náter neodlupuje, môže sa pri obnove ponechať. Vtedy stačí povrch len odmastiť,prípadne zdrsniť a natrieť vrchnou farbou. Ak sa starý náter odlupuje, odstráňte ho.
Hrdza musí isť z podkladu preč.
Ako na to? |
Na vrchné nátery sa používajú farby vytvárajúce pružnejšiu vrstvu, ktorá sa lepšie prispôsobí rozmerovým zmenám plechu v dôsledku výkyvov teploty vonkajšieho vzduchu. (Foto: Balakryl)
Pozinkovaný plech
Materiál, z ktorého sa zhotovujú strechy, ale aj odkvapové žľaby a rúry či parapety, patrí v praxi medzi problematickejšie podkladové materiály. Dôvodom je zlá priľnavosť väčšiny farieb k čerstvému nezoxidovanému zinku. Ťažkosti však spôsobuje aj zoxidovaný zinok. Príčinou je rozdielne zloženie zinkového povlaku a obsah chrómu v plechu. Čerstvý nezoxidovaný pozinkovaný plech sa často upravuje reaktívnou farbou, na ktorú sa nanáša základná farba a vrchný emailový náter. Ak sa ako prvý použije základný náter bez reaktívnej farby, treba vyberať náter s dostatočnou pružnosťou, pretože vplyvom tepla sa v lete horúci plech rozťahuje, v zime, naopak, sťahuje. Takisto je dôležité vybrať farbu, ktorá je vhodná na čerstvý aj zoxidovaný plech a neobsahuje toxické zlúčeniny ťažkých kovov.
Na natieranie striech sa používajú špeciálne farby, preto je nutné pri ich výbere a aplikácii vychádzať z konkrétnych údajov na etikete a ďalších dostupných informačných materiálov. (Foto: Balakryl)
Samozrejmosťou je dostatočná priľnavosť a dlhodobá životnosť. Pri výbere vrchného náteru je dôležitá jeho farebná stálosť, ale rozhodujúcou vlastnosťou by mala byť schopnosť odpudzovať vodu a zabraňovať jej prenikaniu k podkladu. Vrchný náter sa aplikuje v jednej alebo aj vo dvoch vrstvách. Pri natieraní strechy treba rátať s časom schnutia jednotlivých vrstiev – pri základnom nátere je čas schnutia 4 až 6 hodín a ďalších 4 až 6 hodín pri každej vrstve vrchného náteru.
Strecha z eternitu
V ostatných rokoch sa na opravy starších strešných krytín z asfaltovaných pásov alebo eternitu (niekedy aj pozinkovaného plechu) začali používať aj hydroizolačné nátery. Rovnako ako pri pozinkovanom plechu sa musí povrch pred natieraním dôkladne očistiť a následne penetrovať. Jednotlivé nátery sa nanášajú vo vrstve s hrúbkou 0,5 až 1 mm v intervale približne 24 hodín.
Na údržbu a omladenie strešných krytín z asfaltovaných pásov a cementovláknitých dosiek sa používa strešný hydroizolačný náter, ktorý zároveň zakryje a utesní mikrotrhliny a iné drobné povrchové chyby. (Foto: Balakryl)
Prvý základný náter sa nanáša kefou alebo štetcom a na druhý, prípadne tretí sa môže použiť valček alebo vysokotlakové striekanie. „Hlavnou výhodou hydroizolačného náteru je to, že zakryje aj jemné trhlinky a drobné netesnosti v miestach spojov, prípadne aj v miestach nadväzovania rôznych typov krytín. Uplatní sa aj v prípadoch, keď strecha presakuje a je ťažké nájsť poškodené miesta,“ vysvetľuje P. Dřízhal. Hydroizolačný náter však nemožno použiť ako náhradu tmelov. Ďalšou výhodou tohto materiálu je to, že ho možno použiť na rôzne podklady.
Na natieranie striech sa používajú špeciálne farby, preto je nevyhnutné pri ich výbere a aplikácii vychádzať z konkrétnych údajov na etikete a ďalších dostupných informačných materiálov.
Čerstvé lesklé nezoxidované pozinkované plechy (odkvapy, odkvapové rúry atď.) treba ponechať určitý čas bez náteru, aby sa zaručila priľnavosť základnej farby k plechu. Inak sa odporúča použiť špeciálnu základnú farbu, ktorú výrobca deklaruje ako farbu určenú na čerstvý pozinkovaný plech. Odolnosť oceli a zinku proti korózii možno zvýšiť aj fosfátovaním povrchu pred samotným náterom. Používajú sa na to prípravky na báze fosforečnanov. Povrch ocele je nevyhnutné pred fosfátovaním zbaviť hrdze a odmastiť. |