27. 08. 2007
Zdieľať

Funkcionalizmus by bez plochej strechy nebol tým, čím je. Plochá strecha dodáva mestským objektom moderný až nadčasový charakter. Svojpomocne postavené rodinné domy, pri výstavbe ktorých sa šetrilo, kde sa len dalo, a k tomu poobedňajšie fušky majstrov, ktorí sa v pracovnom čase starali o stavebný rozvoj socialistickej vlasti, prispeli ku katastrofálnej kvalite plochých striech a k všeobecne zlej mienke o nich. Rozvoj socialistickej vlasti sa síce zastavil a majstri premenili svoje fušky na oficiálnu podnikateľskú činnosť, no strechy zostávajú. Našťastie, aj u nás sa už nájde niekoľko poctivých firiem ponúkajúcich kvalitnú prácu svojich pracovníkov, ktorí sa nesnažia uchmatnúť si nejakú tú izoláciu na svoju chatu.Plochá plocha

104748


Plochá plocha

104749


Aj tu bola kedysi plochá strecha, a už nie je. Z mestského domčeka, ktorý prispieval k rovnakému charakteru ulice, je takéto veľké žlté “čosi”.


Táto stavba je stará niekoľko desiatok rokov a potrebovala by rekonštrukciu, hmotový a proporčný základ má však veľmi dobrý.


Plochá plocha

104750


Plochá plocha

104747


Plochá strecha a funkcionalizmus neofunkcionalizmus sú veľkí priatelia.


Dokážem pochopiť, že nekvalitne zrealizovaná plochá strecha vie poriadne naštvať, ale “tadiaľ cesta nevedie”.

Plochá plocha

104773


Plochá plocha

104772


V tomto prípade sa aspoň nesnažili ísť proti veterným mlynom. Možno by pomohla kombinácia s inou farbou na hmote garáže, dostalo by to viac dynamiky charakter.


Pôvodný zámer nebol zlý, bola tu snaha vytvoriť niečo moderné, čo sa podobá trendu novej panelákovej éry rokov minulých. Možno by stačilo zmeniť niekoľko detailov, ako je zábradlie balkóna alebo farba, materiál a členenie okien. Len sa, prosím, nedajte strhnúť davovou psychózou susedných rekonštrukcií.


Plochá plocha

104774


Plochá plocha

104781


Ide o starší projekt z doby panelákovej – ak sa náhodou rozhodnete pre rekonštrukciu, zvoľte si skúsenú projekčnú kanceláriu, ktorá vám aj z tohto dokáže vytvoriť zaujímavý a z hľadiska architektúry hodnotný objekt. Zatiaľ…


Pekná mestská architektúra prívetivá k človeku vzniká i v hlavnom meste. Konečne aj niečo iné ako cukríkové fasády a čapice zo šikmej strechy


Plochá plocha

104778


Plochá plocha

104779


… na toto sa dá povedať len “jéj, konečne aj u nás…”


Jednoduché, zaujímavé a pekné…


Plochá plocha

104767


Plochá plocha

104790


“Modrá je dobrá” – spieva sa v jednej piesni. Nie vždy to však platí, a ak sa k tomu pridá zlá proporcia a násilné premieňanie, výsledok môže skončiť chabo.


Pekná hra s hmotou a plochou


Plochá plocha

104768


Plochá plocha

104782


Chápem, že pre mnohých je funkcia prednejšia ako estetika, ale ak sa chce, dá sa to aj skĺbiť.


Plochá strecha ako výrazový prostriedok modernej architektúry, ktorý sa dá označiť iba jedným slovom – krása

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: plochá strecha ps rodinný dom strecha
Zdieľať článok

Diskusia