Bambus ako materiál budúcnosti
Chcete mať doma netradičnú, ale pritom veľmi kvalitnú podlahu? Navyše z ekologicky šetrného materiálu, a pritom teplú? A to ani zďaleka nie sú všetky jej prednosti. Dosahuje tiež mimoriadnu tvrdosť, ktorá predčí väčšinu tvrdých driev. Ďalšou jej vlastnosťou je odolnosť proti zmenám teploty a vlhkosti. Určite vás zaujme aj svojím atraktívnym vzhľadom. Na mysli máme podlahu z bambusu, ktorá vám vydrží po celý život.
{R1}
Základná farebnosť bambusovej podlahy je prírodný a kávový odtieň. Farba a charakter sú rozdielne podľa druhu, oblasti, pôdy, času zberu a veku bambusu. Svojím rýchlym rastom a ekologickým prínosom sa bambus stáva žiadaným produktom na svetových trhoch. Bambusová podlaha si postupne razí cestu už aj k nám.
Bambus ako tráva
Bambus patrí do čeľade travín, ktoré neobsahujú nijaké kambium, typické deliace sa pletivo, ktoré vytvára cievne zväzky dreva a kôry stromov. U bambusových rastlín sú vodivé zväzky usporiadané, rozptýlene po celom priereze kmeňa. Primárna os výhonkov a aj korene nemajú sekundárny prírastok hrúbky. Odnože, ktoré vyrastajú zo zeme, dosahujú na rozdiel od stromov, u ktorých rastú v dôsledku existencie kambia do šírky, už svoj definitívny priemer.
Pri dreve sú známe rozdiely zmršťovania v radiálnom a tangenciálnom smere, pri bambuse vďaka chýbajúcim radiálnym lúčom dreva k tomuto javu nedochádza, čo je zaujímavá vlastnosť práve pre ukladačov parkiet. Z uvedeného dôvodu tiež nemožno stanoviť vek bambusového stebla na materiály, pretože bambus netvorí nijaké letokruhy. Aj keď z hľadiska biológa nemôžeme hovoriť v prípade bambusu o dreve (drevo sa definuje rastlinnou hmotou, tvoriacou sa od kambia až po dreň), z hľadiska chemika možno naopak považovať bambus a drevo za rovnakohodnotné materiály, pretože sa skladajú z celulózy, hemicelulózy a lignínu.
Bambus sa vyskytuje v dvoch rozdielnych rastových formách: ako „les“ tvorený jednotlivými stolicami stebiel alebo ako porast približne s 30 až 100 steblami. Charakteristické bambusové steblá sú veľmi rozdielne v závislosti od druhu a odrody. Existujú druhy bambusov, steblá ktorých zostávajú tenké a krátke, ako aj druhy s hrubými steblami, ktoré dosahujú výšku až 30 metrov.
Steblo bambusu, predovšetkým jednotlivo rastúceho typu, vyrastá z výhonku veľmi rýchlo a rovnomerne do svojej definitívnej hrúbky. Všetky kolienka trávy a osové články, ktoré dodávajú bambusu jeho nezameniteľný vzhľad, sú už plne nasadené vo výhonku a vyťahujú sa v krátkom čase ako teleskopická anténa. Bambusy sú najrýchlejšie rastúce rastliny vôbec. Už po dvoch až štyroch mesiacoch dosahujú svoju definitívnu výšku. Denný prírastok predstavuje 10 až 30 cm, u niektorých druhov však môže dosiahnuť výšku až jedného metra.
Viac ako 1000 rôznych druhov
V celosvetovom meradle existuje približne 1200 rôznych druhov bambusov, ktoré pokrývajú asi 14 miliónov hektárov pôdy – to znamená, že na našej zemeguli vyrastá asi 5 miliónov stebiel. Táto rastlina je udomácnená a veľmi významná v Číne, Japonsku, Vietname, Malajzii, Thajsku a Indonézii, ale tiež v Afrike a Južnej Amerike. Miestom prirodzeného výskytu je prakticky široký pruh tiahnuci sa okolo celej zemegule prevažne v blízkosti rovníkovej oblasti. Vyskytuje sa tiež na výbežkoch amerického kontinentu. Do Európy sa dostal v polovici 19. storočia. Najčastejšie sa tu vyskytuje bambus „Fargesia murielae“.
Dnes môžeme nájsť bambus ako okrasnú rastlinu v parkoch či súkromných záhradách. Rastlina nezhadzuje na jeseň listy, je stále zelená. Niektoré druhy bambusu sú v našich oblastiach tiež veľmi odolné a vitálne. V závislosti od príslušného druhu kvitne bambus na veľkých plochách len každých 40 až 60 rokov. Keď vytvoria steblá semená, odumierajú spoločne s hľuzami koreňov. Skôr ako vzídu nové semená a vyrazia silné výhonky, uplynie niekoľko rokov. Jednotlivé druhy bambusu nekvitnú na rôznych miestach v rozdielnom čase, ale do značnej miery na celom svete súčasne, čo je prirodzený, avšak vedecky ešte nedostatočne preskúmaný proces.
Vlastnosti bambusu
Aj keď je bambus u nás známy ako úžitková rastlina len veľmi málo, takmer neobmedzené sú možnosti jeho použitia najmä v ázijskych a juhoamerických kultúrach: ako príbory, písacie tabuľky, šperky alebo papier. Bambus sa používa viac ako v 1000 prípadoch uplatnenia – až po potraviny alebo po lekárske a farmaceutické výrobky. V súčasnosti sa používa v čoraz väčšej miere aj ako stavebný materiál na domy, lešenia, ako preglejka na konštrukciu nákladných áut, vodovodov, ploty, pri výrobe nábytku a tiež na parkety.
Za svoje ohromujúce a niekedy spektakulárne vlastnosti vďačí bambus svojmu jedinečnému dvojitému charakteru dreva a traviny. Jeho obrovskú pevnosť možno vysvetliť štruktúrou vrstvy, ktorá tvorí plášť. Bambus je obrovská travina – pevná ako oceľ a zároveň ohybná. Svojím optimálnym pomerom vlastnej hmotnosti k užitočnému zaťaženiu predbehne stavebnú oceľ, a dokonca aj drevo. Ani svojou pevnosťou a pružnosťou nezaostáva za našimi tradičnými stavebnými materiálmi. Pri namáhaní ťahom sa osvedčuje ako omnoho stabilnejší materiál. Nehorľavosť bambusu môže slúžiť ako ďalší argument na jeho použitie.
Ďalší superlatív bambusu – mimoriadne rýchly rast – ho robí ekologicky veľmi cennou súčasťou nášho sveta rastlin. Na rozdiel od niektorých rýchlo rastúcich druhov plantážnych drevín nedochádza v dôsledku rýchleho rastu k ochudobňovaniu pôdy, pretože korene vytvárajú rozsiahle podzemné systémy, a tým zaisťujú optimálnu ochranu pôdy proti erózii. Dažďová voda sa zachytáva v tejto spleti koreňového systému a hromadí sa prirodzeným spôsobom.
Od stebla po parkety
Výroba bambusových parkiet je náročná činnosť. Od surového stebla k hotovému výrubku je potrebné urobiť celý rad zušľachťovacích krokov. Tie pravé výrobné tajomstvá sú, ako to býva pri spracovaní všetkých prírodných materiáloch, v detailoch.
Východiskovým materiálom na zhotovenie bambusových parkiet je bambusové steblo. Pri napadnutí pliesňou je bambus v dôsledku svojho rýchleho rastu a svojmu vysokému obsahu škrobu veľmi citlivý na zmenu farby. Preto sa musí po zbere čo najrýchlejšie spracovať. Po viac ako siedmich dňoch trvajúcom sušení sa asi sedem až deväť metrov dlhé bambusové stebla dovezú nákladným autom z blízkeho lesa a narežu sa asi na 90 cm dlhé kusy. Potom nasleduje pozdĺžne rozrezanie týchto úsekov bambusových stebiel pomocou dvojitej celokotúčovej píly asi na 2 cm široké a podľa priemeru a hrúbky steny okolo 1 cm hrubej lamely. Po ošetrení pred napadnutím pliesňami a na docielenie rovnomerne svetlej farby sa robí technické sušenie pod sedem percent, ktoré musí napriek malým rozmerom stebiel prebiehať veľmi šetrne, aby nevznikli pozdĺžne trhliny. Usušené, ešte zaokrúhlené panely sa potom bočne zoradia a hobľovaním obrobia na rovinnú plochu.
Potom nasleduje naparovanie (karbonizácia) tmavších panelov, ktoré sa podľa hĺbky farebného odtieňu vystavia pôsobeniu vodnej pary, a to na rôzne dlhý čas a v rôznej intenzite.
Po novom vytriedení sa v dôsledku svojho rastového pnutia ľahko ohnuté lamely naskladajú na seba v rovnakom smere a podľa konečného výrobku sa na bočných stranách ošetria lepidlom. Pri ďalšom kroku sa celkom určitým, ale pre budúcu stabilitu prútu rozhodujúcim spôsobom zrovnávajú a jemnou niťou sa priviažu k jednovrstvovému kobercu strednej vrstvy. Ten sa tiež natrie lepidlom s malým obsahom formaldehydu. Po krížovom preložení troch vrstiev a ich zlisovaní v etážovom lise pod vysokým tlakom a pri vysokej teplote nasleduje ďalšia kondicionovačná fáza. Dva paralelné kotúče okružnej píly rozrežú platne na požadované rozmery polotovarov, ktoré sa potom podrobia konečnému obrábaniu.
S týmto cieľom sa najprv vo viacerých stupňoch ohobľujú, aby sa odstránili presahy a zvyšky lepidla. Po obojstrannom obrúsení jemným zrnom a vyfrézovaní drážok na spodnej strane pre odľahčenie napätia sa panely profilujú najskôr pozdĺžne a potom priečne. Po niekoľkonásobnom natretí lakom nasleduje tvrdenie pomocou UV žiarenia a vytmelenie chybných miest rovnakofarebným materiálom a konečné vytriedenie. Výrobný proces uzatvára zabalenie do fólie a kartónu, ktoré zabezpečí, aby bambusové parkety vydržali bez poškodenia svoju dlhú cestu k odberateľovi.
Okrem bambusových parkiet, ktoré môžu mať horizontálne alebo vertikálne zhotovenie a veľkosť cca 915 x 91 mm, hrúbku 8, 10, 14 mm, sa v nedávnom čase dostala na trh (český) aj bambusová trojvrstvová podlaha. Vrchnú časť tvorí 4 mm hrubá bambusová dyha s kvalitnou povrchovou úpravou – lakom. Druhú vrstvu tvorí obvykle borovicová latovka (položená naprieč), tretiu vrstvu stabilizačná vrstva z mäkkého, najčastejšie smrekového alebo borovicového dreva. Táto podlaha sa vyrába v dvoch variantoch – káva, prírodná, rozmer lamely je 190 x 2400 mm a pôsobí veľmi luxusným dojmom.
Bambus – viac ako len „drevo chudobných ľudí“
Parketové podlahy z bambusového dreva nachádzajú u nás čoraz väčší počet milovníkov. Táto obrovská travina už dávno nie je „drevom chudobných ľudí“, ale je z hľadiska ekologického, technického a tiež optického natoľko zaujímavá, že snahy zaoberať sa týmto prírodným materiálom stoja za to.